Facebook Pixel

Конвертована позика: детально про інструмент залучення інвестицій на венчурних ринках

Тимофій Щербань
Юрист практики супроводу бізнесу в Juscutum

Інвестиції дозволяють компаніям отримати необхідні фінансові ресурси для розширення бізнесу, впровадження нових технологій, розробки продуктів чи послуг. Це своєю чергою стає ключовим чинником для масштабування та розширення географії своєї діяльності.

При залученні інвестицій слід звертати увагу на юридичні інструменти для залучення інвестицій, або інвестиційні механізми. Це зумовлено тим, що від обраного юридичного інструменту залежатиме, які гарантії та способи захисту своїх прав отримає інвестор та які потенційні ризики, обмеження чи особливості провадження подальшої діяльності чекають на компанію, яка залучає інвестицію в той чи інший спосіб.

Інструменти залучення інвестицій в Україні

Існує багато інструментів залучення інвестицій. Найбільш популярними з них є:

  • Внесення інвесторами грошових коштів до статутного капіталу компанії. Він полягає у тому, що потенційний інвестор робить додатковий внесок до статутного капіталу компанії або викуповує акції акціонерного товариства і внаслідок цього отримує у власність корпоративні права, а компанія натомість отримує фінансування. Для залучення інвестицій в такий спосіб обов’язково треба буде проводити корпоративні зміни стосовно компанії щодо складу її учасників або акціонерів. Також вказаний спосіб залучення інвестицій має певні особливості – за рахунок нових вкладів, які будуть робити інвестори, відсоткове співвідношення часток або акцій в компанії буде змінено, відповідно контроль над компанією буде розподілений між фаундерами та інвесторами. Засновники компанії ж не завжди мають бажання допускати інвесторів до складу учасників, адже вони не хочуть в результаті таких дій втрачати контроль над її діяльністю.
  • Отримання грошових коштів у вигляді позики. Цей інструмент залучення інвестицій подібний до банківського кредитування. Перевагою цього способу залучення коштів є те, що склад учасників/акціонерів компанії не зміниться. Законодавство не встановлює обов’язку перевіряти фінансовий стан позичальника перед наданням йому позики. На відміну від банківського кредитування, позику можуть надавати практично будь-які особи або компанії. При інвестуванні у вигляді позики інвестор не має фактичного впливу на діяльність компанії, не отримує у власність корпоративні права, які може у разі чого відчужити, не має прав на отримання дивідендів від діяльності компанії. Компанія ж зобов’язана повернути отриману від інвестора грошову інвестицію саме у вигляді грошей, яких у компанії може і не бути.
  • Краудфандинг. Це спосіб отримання коштів для зростання та розвитку проєкту, ініціативи, підприємства чи програми шляхом залучення внесків від широкого кола третіх осіб, які можуть не мати прямого відношення до самого проєкту. Для засновника це безризикові фінансові ресурси, оскільки вони залучаються на благодійній основі від осіб, які цікавляться можливим проєктом. Винагородою краудфандерів є отримання ними за зниженою ціною кінцевого продукту, послуги або софту від авторів проєкту, проте краудфандери не отримують корпоративних прав або частку в бізнесі. За кордоном, на відміну від України, це досить популярний інструмент залучення інвестицій.

Водночас поруч із цими інструментами існує інструмент – конвертована позика. Конвертована позика є одним з найпоширеніших інструментів інвестування, особливо на ринку венчурних капіталів. Конвертована позика здобула свою популярність, як інвестиційний інструмент завдяки тому, що вона дозволяє залучити кошти «тут і зараз» без проведення змін у структурі бізнесу (до моменту конвертації позики) і мати можливість повернути свої кошти. Крім того, на інвестора не покладаються обов’язки щодо управління компанією, а компанія має змогу замість повернення інвестору позичених грошей передати йому корпоративні права.

Застосування конвертованої позики в іноземних країнах

У іноземних юрисдикціях механізм конвертованої позики досить популярний інструмент. Там він носить назву – convertible loan notes .

Розглядати механізм використання конвертованої позики будемо на прикладі Великої Британії. У цій країні замість того, щоб одразу переходити до раунду фінансування до акціонерного капіталу, деякі компанії спочатку залучають гроші за допомогою конвертованої позики. Це робиться для того, щоб довести свою концепцію, розпочати торгівлю або втриматися на плаву, а на більш пізніх етапах як проміжне фінансування, щоб підтримати діяльність компанії в очікуванні продажу або лістингу.

Відповідно до законодавства Великої Британії, конвертовані позики – це позики, на які нараховуються відсотки і які підлягають погашенню в певний момент у майбутньому, за винятком того, що вони конвертуються за певних обставин. У цьому і полягає суть конвертованої позики і її основна відмінність від стандартної позики.

У Великій Британії такий інструмент залучення фінансування є популярним серед бізнесу, оскільки для його реалізації потрібно менше документації порівняно зі звичайною інвестицією в акціонерний капітал, а також він набагато дешевший у реалізації. Після погашення облігацій позика стає погашеною і не конвертується у власний капітал.

Популярність конвертованої позики у інвесторів у Великій Британії зумовлена тим, що, з одного боку, якщо стан компанії погіршиться і вона стане неплатоспроможною, інвестори матимуть перевагу перед акціонерами і будуть мати пріоритет перед акціонерами щодо активів такої компанії. З іншого боку, якщо вартість компанії навпаки зростає, або, наприклад, вона отримує великі інвестиції в акціонерний капітал, то інвестор, який інвестував в таку компанію гроші за допомогою конвертованої позики, може конвертувати таку позику в акціонерний капітал за зниженою ставкою.

Застосування конвертованої позики в Україні

Українське законодавство дозволяє використання такого інструменту, як конвертована позика, в тому числі і для найпоширенішої форми компанії в Україні – товариства з обмеженою відповідальністю.

Найдетальніше механізм застосування конвертованої позики врегульовано законодавством, яке регулює простір для ІТ-компаній, під назвою «Дія Сіті». Резиденти «Дія Сіті» в договорах позики можуть передбачити альтернативний спосіб виконання свого зобов’язання у вигляді прийняття інвестора до складу учасників або збільшення розміру частки інвестора.

Для решти компаній законодавство прямо не встановлює можливості застосування подібного механізму. Проте, як відомо, що не заборонено діючим законодавством – те дозволено. Звичайні товариства з обмеженою відповідальністю, які не є резидентами правового режиму «Дія Сіті», також мають право на використання конвертованої позики, проте у трохи видозміненому форматі.

В Україні кожна компанія може отримувати позику. За законом, зобов'язання, зокрема і щодо повернення позики, має виконуватися відповідно до умов відповідного договору та вимог законодавства – тобто шляхом повернення суми цієї позики. При цьому у правовому полі України існує поняття «альтернативне виконання зобов’язання», за яким боржник може вчинити одну з двох або кількох дій на власний вибір, але в рамках конкретно взятого договору.

Поєднавши механізм позики з механізмом альтернативного виконання, звичайна людина або бізнес можуть отримати грошові кошти за договором позики, водночас цим договором позики може бути передбачене альтернативне виконання зобов’язання. Таким альтернативним виконанням зобов’язання за договором позики може бути передача позичальником корпоративних прав на користь позикодавця замість повернення йому безпосередньо грошей. У результаті зобов’язання буде фактично виконане, хоча фактично позичальник і не повертав попередньо позичені грошові кошти.

Учасники товариства можуть збільшувати статутний капітал товариства за рахунок додаткових вкладів як засновників, так і третіх осіб. І тут законодавство дає можливість вносити додаткові вклади шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. Таким чином ми можемо реалізувати механізм конвертованої позики у звичайному товаристві з обмеженою відповідальністю.

Висновок

Реалізація механізму конвертованої позики полягає у тому, що замість того, щоб повертати позикодавцю безпосередньо отримані від нього грошові кошти, компанія має право передати йому корпоративні права або збільшити частку такого позикодавця у статутному капіталі цього ж товариства, якщо позикодавець уже є його учасником.

Таким чином, цей механізм є зручним, безпечним та дієвим для залучення інвестицій бізнесом, і його, мабуть, єдиним мінусом є те, що чинне законодавство прямо закріплює його застосування лише за резидентами «Дія Сіті», а решті компаній доводиться задовольнятись його адаптованою версією.

У будь-якому випадку, при інвестуванні коштів необхідно обрати надійний та підходящий саме вам юридичний інструмент. На вибір такого інструменту впливає багато чинників, зокрема потреби засновників або інвесторів, особливості діяльності того чи іншого бізнесу, реалії ринку тощо. Саме тому з метою гарантування захисту ваших прав та інтересів бізнесу, який планує залучати інвестиції, варто максимально детально продумати інструмент, за допомогою якого ви плануєте залучати інвестиції або інвестувати та подбати про його належне юридичне оформлення.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]