Facebook Pixel

Що розповідають баланси банків, які не пройшли стрес-тест від НБУ

Анна Айзенберг
Журналістка

Цієї осені Національний Банк України провів черговий стрес-тест для 24 банків, які складають 94% активів всієї банківської системи України. Результати оцінювання вимірювались за базовим та несприятливим сценаріями та не є прогнозами фінансових показників. Сценарії розроблялися таким чином, щоб виявити вплив основних ризиків на діяльність банку за нинішнього його стану. Якщо казати простіше – вигадувалась гіпотетична криза, за якої банк мав «протриматися» 30 діб. Тобто за ці 30 діб банку має вистачати власних коштів на покриття всіх зобов'язань, які виникли.

Найкращі показники продемонстрували «Райфайзен Банк Аваль», «Креді Агриколь Банк», Кредобанк, Приватбанк, Укрсиббанк. Найгірші — Укрексімбанк, Мегабанк, «Кредит Дніпро», Ощадбанк та «Південний». Ті, що не пройшли стрес-тест, мають до кінця цього року знайти кошти на докапіталізацію.

Читайте також: Нацбанк опустив облікову ставку одразу на 2 процентні пункти

Подивімося на фінансову звітність, а саме на баланс тих банків, які не пройшли тестування, щоб зрозуміти, де вузькі місця кожного конкретного банку.

Укрексімбанк

Державний банк України. За 9 місяців цього року активи банку скоротилися на 18,4 млрд грн. У банку стало майже на 10 млрд грн більше грошових коштів та їхніх еквівалентів, проте кредити клієнтам теж скоротилися на 10 млрд грн. Майже на 2 млрд грн зменшились інші активи банку. Непокритий збиток у балансі банку становить понад 28,7 млрд грн за статутного капіталу у 38,7 млрд грн.

До кінця року має докапіталізуватися на 10,97 млрд грн.

Мегабанк

Власність подружжя громадян України Суботіних Віктора та Олени, Федеративної Республіки Німеччина та Європейського банку реконструкції та розвитку. Активи банку з початку року зменшились на 368 млн грн. На 289 млн грн знизився показник грошових коштів та їхніх еквівалентів, а також коштів обов'язкових резервів у Нацбанку. Майже вдвічі зменшилося значення інвестицій у цінні папери. Але з'явилося «право на користування активами», що збільшує баланс на 42 млн грн.

Читайте також: Банки більше звертають увагу на екологічні та соціальні ризики — Fitch

На 1 млрд грн зменшилися кошти, залучені у клієнтів. Але, як порівняти з минулим роком, за 9 місяців 2019 року банк показує прибуток у 3 млн грн, а також збільшення капіталу на понад 100 млн грн.

До кінця року має докапіталізуватися на 2,27 млн грн.

Південний Банк

Власність Юрія Родіна, Алли Ванецьянц та Тамари Родіної. З початку року активи банку зменшилися на 1,7 млрд грн. На 300 млн грн збільшився показник грошових коштів та їхніх еквівалентів, водночас на 520 млн грн зменшилися кошти в інших банках. На 595 млн грн збільшилися необоротні активи. Нерозподілений прибуток виріс на 267 млн грн та склав 451 млн грн.

До кінця року має докапіталізуватися на 169 тис. грн.

Кредит Дніпро

Власність Віктора Пінчука. З початку року активи банку зменшилися на 1 млрд грн за рахунок зменшення залучених коштів клієнтів. Зменшилися: кредити та заборгованість клієнтів на 40 млн грн, на 138 млн грн — цінні папери банку для погашення, на 48 млн — інші фінансові активи та на 13 млн — необоротні активи.

Читайте також: Кабмін вніс законопроєкт про заборону повернення Приватбанку колишнім власникам

Інвестиційна нерухомість виросла на 30 млн грн. Непокритий збиток за теперішній та попередній періоди майже не змінився — складає 2,6 млрд грн.

До кінця року має докапіталізуватися на 2,08 млрд грн.

Ощадбанк

Державний банк України. За рік активи банку зменшилися майже на 10 млн грн. Готівкові кошти на рахунку в НБУ зросли на 1 млн грн, кошти в банках збільшилися на 5 млн грн. Збільшилися майже на 1 млрд основні активи та на 600 млн грн — інші активи. Зменшилися: інвестиції — на 13,9 млрд грн; кредити, надані клієнтам, — на 2 млрд грн. Непокритий збиток за 9 місяців цього року становив 33 млрд грн.

До кінця року має докапіталізуватися на 1,56 млрд грн.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора