Facebook Pixel

Революція в земельному праві: Quo Vadis (ч.1)

Богдан Яськів
член Асоціації правників України, керуючий партнер TOTUM LF
Фото: Free-Photos / Pixabay

Фото: Free-Photos / Pixabay

Тривала робота народних депутатів у парламенті над тисячами поправок до законопроєкту № 2194 завершилася успішним голосуванням. Законопроєкт, який отримав назву нової земельної конституції, дійсно є революційним у правовому регулюванні земельних відносин. Що зміниться з набуттям цим законом чинності? Які покращення, спрощення та дерегуляції у сфері землі він нам принесе?

Розглянемо загалом ключові зміни, які скоро можуть стати частиною земельного законодавства.

Суттєвий перерозподіл повноважень органів державної влади у сфері земельних відносин

Зміни передбачають перерозподіл повноважень у сфері розпорядження землями в частині їхньої територіальної належності, а також перерозподіл повноважень у частині контролю за використанням і охороною земель. Також зазнають змін повноваження Держгеокадастру у зв’язку з дерегуляцією низки сьогоднішніх функцій, наприклад, скасовується державна експертиза землевпорядної документації.

Telegram Logo

Передача територіальним громадам значної частини земель із державної в комунальну форму власності за межами населених пунктів

Ухвалений закон передбачає, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім винятків, що чітко передбачені в новому законі.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на них. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані в земельні ділянки, переходять у комунальну власність із дня набрання чинності законом.

Розширено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері контролю за використанням і охороною земель

Після набуття законом чинності місцевим радам достатньо буде ухвалити рішення щодо здійснення контролю за використанням і охороною земель в обсязі, визначеному законом, й отримати повноваження для своїх виконкомів у сфері контролю за використанням і охороною земель громади замість обмеженого самоврядного контролю, який скасовується.

Змінено порядок розроблення, погодження й затвердження документації із землеустрою

Насамперед змінами передбачено збереження мовчазної згоди на розроблення проєкту землеустрою винятково на випадок формування земельних ділянок, на яких розташовані будівлі та споруди. Усі інші випадки формування на підставі проєкту землеустрою вимагатимуть дозволу на його розроблення.

Важливою новацією є те, що проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок не погоджуватимуться, а лише затверджуватимуться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

Законом встановлено єдиний строк для погодження будь-якої документації – 10 робочих днів.

Й одна з найважливіших новацій у процедурі формування ділянки — скасування державної експертизи землевпорядної документації. Нарешті п’яте колесо процедури буде вилучено.

Змінено режим використання земельних ділянок окремих категорій земель

Наприклад, на землях оздоровчого призначення можна буде здійснювати будівництво об’єктів житлового, громадського призначення та інших об’єктів, іншу господарську діяльність за умови дотримання режимів округів і зон санітарної (гірничо-санітарної) охорони, якщо така діяльність є сумісною з охороною природних лікувальних ресурсів і відпочинком населення.

А на землях рекреаційного призначення (крім земельних ділянок зелених зон і зелених насаджень міст і інших населених пунктів, навчально-туристських і екологічних стежок, маркованих трас, земельних ділянок, зайнятих об'єктами фізичної культури та спорту, іншими аналогічними об'єктами) допускається будівництво відповідно до чинної містобудівної документації об’єктів житлового та громадського призначення, що не порушують режим використання земель рекреаційного призначення.

Законом дозволяються реконструкція, реставрація та капітальний ремонт наявних об’єктів на прибережних захисних смугах. Робимо запас попкорну і спостерігатимемо за цією новацією на практиці.

Деталізовано порядок правового регулювання трансформації земельних ділянок

Новий закон передбачає, що поділ, об’єднання земельних ділянок, що перебувають у заставі, здійснюється за згодою землекористувача, заставотримача. Поділ, об’єднання земельних ділянок, що перебувають у користуванні, здійснюється за згодою землекористувача, заставотримача. Справжність підпису на такій згоді засвідчується нотаріально.

Земельні ділянки можуть бути об’єднані, якщо вони мають однакове цільове призначення. У разі поділу земельної ділянки чи об’єднання земельних ділянок сформовані земельні ділянки зберігають своє цільове призначення.

Удосконалено правове регулювання емфітевзису, суперфіцію та сервітуту

Прямо передбачено заборону на передачу власником земельної ділянки іншій особі на праві емфітевзису, суперфіцію, якщо земельну ділянку, що перебуває в оренді, не може бути передано її власником.

Максимальний строк емфітевзису – 50 років, незалежно від форми власності.

Передбачено новий вид сервітуту – право прокладання та експлуатації ліній електропередач, зв’язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій, а також автоматичний перехід земельного сервітуту до нового власника об’єкту нафтогазовидобування, трубопровідного транспорту, енергетики, передачі електричної енергії.

Законом передбачено можливість передачі права емфітевзису та суперфіцію в іпотеку.

Встановлено порядок визначення спільних меж земельних ділянок

Власник земельної ділянки, землекористувач має право вимагати від власника суміжної земельної ділянки сприяння у встановленні спільних меж, а також встановлення або відновлення межових знаків у разі, якщо вони відсутні, зникли, перемістилися або стали невиразними. У разі відсутності згоди власника суміжної земельної ділянки встановлення спільних меж здійснюватиметься за рішенням суду.

Далі буде…

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини