Facebook Pixel

Процедура виходу з громадянства України: вимоги та перспективи

Тетяна Захарків
Юристка АО «Місечко та партнери»

Згідно з оцінками міжнародних експертів, за межами країни зараз перебуває до 8 мільйонів українських громадян. Зокрема, на вересень 2024 року понад 6 млн українців мали тимчасовий захист у європейських країнах та майже 600 тисяч поза Європою. При цьому, за інформацією від Міністерства закордонних справ, з 24 лютого 2022 року до вересня 2024 року з клопотаннями про вихід з громадянства України до закордонних дипломатичних установ звернулися лише близько 1000 осіб. І це наштовхує на очевидну думку: процедура виходу з громадянства непроста. Розберемося в деталях.

Що говорить закон?

З положень Закону України №2235-III «Про громадянство України» від 18.01.2001 слідує, що вихід із громадянства – це процедура припинення громадянства, яку ініціює сама особа-громадянин. Не слід плутати її з втратою громадянства – процедурою, яку ініціює держава, не враховуючи побажань особи-громадянина. При цьому наявність громадянство іншої держави не є підставою для виходу з громадянства України.

У статті 17 Закону зазначено: «Громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням». А отже, процедура виходу з громадянства передбачає дві складові: 1) оформлення постійного проживання за кордоном; 2) подання клопотання Президенту України про вихід з громадянства України.

Важливий нюанс: згідно із українським законодавством існує обмеження щодо виходу з громадянства. Цією процедурою не можуть скористатися особи, яким в Україні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких в Україні є обвинувальний вирок суду, що набрав законної сили і підлягає виконанню.

Оформлення постійного проживання за кордоном

На підтвердження постійного проживання за кордоном особа повинна мати позначку «Постійне проживання» компетентних органів України у закордонному паспорті або відмітку консульства України в країні перебування «Прийнятий на постійний консульський облік».

Щоб отримати таку позначку/ відмітку, відповідно до Порядку провадження в закордонних дипломатичних установах України за заявами про оформлення документів для залишення на постійне проживання за кордоном громадян України, які виїхали за кордон тимчасово (затверджений Наказом №573 Міністерства закордонних справ України від 22.12.2017), потрібно подати відповідні документи до консульської установи, зокрема, заяву за встановленою формою.

Документи передаються до Департаменту Консульської служби МЗС та проходять процедуру узгодження зі Службою безпеки України щодо наявності обмежень заявника у праві виїзду за кордон. Відповідно до отриманої інформації приймається рішення про залишення на постійне проживання за кордоном або про відмову. Про прийняте рішення дипломатична установа протягом п’яти робочих днів повідомляє заявника у письмовій формі засобами електронного чи поштового зв’язку та надає копію цього рішення.

У разі позитивного рішення щодо залишення на постійне проживання за кордоном заявник інформується про необхідність зняття з реєстрації місця проживання в Україні та зняття з військового обліку. Протягом шести місяців потрібно надати дипломатичній установі документи на підтвердження цього. І зрештою, у закордонному паспорті проставляється штамп «Постійне проживання» із зазначенням дати прийняття відповідного рішення, назви країни, посади, прізвища та підпису консульської посадової особи.

Які особливості процедури у зв’язку з дією воєнного стану в Україні?

Згідно з роз’ясненнями МЗС щодо отримання консульських послуг для окремих категорій громадян, з 18 червня 2024 року отримання консульських послуг чоловіками віком від 18 до 60 років здійснюється виключно при пред'явленні електронного військово-облікового документа (е-ВОД), що містить відповідний QR-код.

Такий електронний документ у застосунку Резерв+ та містить перевірені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Його можна сформувати самостійно після актуалізації (оновлення) власних військово-облікових даних.

Для отримання консульської послуги – включно оформлення постійного проживання за кордоном – е-ВОД має бути достовірним і актуальним, тобто сформованим не раніше, ніж за 3 дні до звернення до консульської установи. Якщо документ старіший за 3 дні, перед зверненням слід заново сформувати його в електронному кабінеті призовника. Без пред'явлення електронного військово-облікового документа отримання консульських послуг чоловіками призовного віку неможливе.

Указ Президента про припинення громадянства України

Згідно зі статтею 22 Закону, приймає рішення і видає укази про припинення громадянства України Президент України. Воєнний стан не обмежує підписання таких указів.

Для виходу з громадянства громадянин України, який визнаний таким, що постійно проживає за кордоном, подає до дипломатичної установи (консульства) такі документи:

  • заяву про вихід з громадянства України (за встановленим зразком);
  • чотири фотокартки (розміром 35 х 45 мм);
  • копію закордонного паспорта з позначкою «Постійне проживання» або відміткою «Прийнятий на постійний консульський облік»;
  • копію паспорта країни перебування та професійно виконаний нотаріально засвідчений переклад всіх сторінок, або документ, виданий уповноваженим органом іншої держави про те, що громадянин України набуде громадянства іншої держави, якщо вийде з громадянства України.

Подання заяви про вихід з громадянства не призводить до автоматичного припинення громадянства. Моментом такого припинення є дата видання відповідного Указу Президента України, про що дипломатична установа повідомляє заявника у тижневий строк, вилучає проїзні документи громадянина України (закордонний паспорт) та видає довідку. Якщо протягом місяця особа не повертає документи, закордонна дипломатична установа вживає заходів щодо визнання закордонного паспорта недійсним. А до тих пір особа-заявник користується всіма правами і має всі обов’язки громадянина України.

Отже, процедура виходу з громадянства України наразі досить складна і проходять її лише одиниці. Чи планується її спростити? Такий розвиток подій можливий. Вже зараз на сайті Президента України зареєстровано електронну петицію №22/232964-еп від 28 серпня 2024 року щодо розробки законопроєкту про добровільний вихід з українського громадянства за заявою громадянина України. Проте розраховувати на швидке прийняття відповідного закону за будь-яких обставин не варто.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]