Поширення коронавірусної інфекції та запровадження карантинних заходів вплинуло не тільки на роботу багатьох людей по всьому світу, але й на їхнє дозвілля.
Багато хто вирішив скористатись вимушеною перервою та отримати нові знання або навички. Водночас інші й не зупинялись у навчанні.
Одним із наслідків цього стало надзвичайне різноманіття майстер-класів, вебінарів та онлайн-занять — від кулінарних та спортивних до освітніх та науково-практичних.
Зважаючи на їхнє поширення, приділимо увагу питанню дотримання авторських прав авторів навчальних відео (об'єднаємо їх далі під назвою майстер-клас) і, власне, самими авторами.
Чи підлягають майстер-класи охороні?
З-поміж творів, які законодавець відносить до об’єктів авторського права, окремо не виділяється твір на кшталт майстер-класу.
Втім, майстер-клас можна вважати комбінованим об'єктом, що може поєднувати усні, письмові, хореографічні твори, твори образотворчого та ужиткового мистецтва тощо. Крім того, варто пам'ятати, що відео із записом майстер-класу є окремим об'єктом охорони.
Використання пісні виконавця без його дозволу в якості музичного супроводу майстер-класу є неправомірним.
Майстер-класи, як і всі інші твори, можуть бути віднесені до об’єктів авторського права тільки за умови дотримання певних ознак.
Насамперед, твір має бути результатом творчої праці автора. Тобто має бути оригінальним та відрізнятися від раніше створених об’єктів авторського права.
Редагування та коректура вже існуючого твору без внесення до нього значних змін не буде вважатися створенням оригінального твору. Водночас на їхнє здійснення треба отримати дозвіл первинного автора.
Окрім цього, охорону авторським правом набувають лише ті твори, що виражені в об’єктивній формі (усній або письмовій), яка є придатною для відтворення: текст, зображення, ноти, відео тощо.
Твори охороняються незалежно від їхнього призначення, жанру, обсягу, мети та цінності. Навіть якщо твір не містить нічого корисного, він охоронятиметься авторським правом за умови дотримання двох вже згаданих ознак твору.
Тож якщо майстер-клас є оригінальним та вираженим в об’єктивній формі, то він вважатиметься твором і охоронятиметься авторським правом. Жодних інших умов законодавство України не встановлює.
Однак на практиці зазначені загальні норми викликають безліч питань. Чи можна, переглянувши майстер-клас однієї людини, зняти власний? Чи можна його записати і потім показати друзям? Чи можна, переглянувши майстер-клас, потім провести його самостійно офлайн?
Тож які права є у автора майстер-класу?
З моменту створення твору у автора виникають особисті немайнові та майнові права. Особистими немайновими правами є право авторства, право на ім’я та право на цілісність твору. Ці права є безстроковими.
До майнових прав автора належать право на використання твору та право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами. Строк дії цих прав становить усе життя автора і 70 років після його смерті. Цей строк є загальним і застосовується до всіх творів включно з майстер-класами.
Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
З моменту створення твору у автора виникають особисті немайнові та майнові права.
Тобто у авторів майстер-класів виникають такі самі права, як і у авторів будь-яких інших творів, унаслідок чого автор може використовувати свій майстер-клас та розпоряджатися ним на власний розсуд, однак з дотриманням норм законодавства України.
Отже, відповідь на більшість із раніше поставлених нами питань буде «ні». Але, як часто буває в питаннях інтелектуальної власності, є нюанси.
Ви дійсно не можете без дозволу автора записати майстер-клас і потім демонструвати його друзям. І ви не можете, переглянувши майстер-клас, зробити такий самий. Проте загальноприйнята концепція охорони авторських прав говорить про те, що безпосередньо ідея охороні не підлягає.
А відтак, переглянувши майстер-клас, ви можете зробити власний, але за умови, що він матиме властиві лише йому оригінальні риси.
Обов’язковість дотримання авторських прав третіх осіб
Створюючи майстер-клас, варто пам'ятати про дотримання авторських прав інших осіб.
Так, у майстер-класі можуть використовуватися музичні, фотографічні, літературні та інші твори тільки з дозволу автора або правовласника таких творів.
Наприклад, використання пісні відомого або навіть і не надто відомого виконавця без його дозволу в якості музичного супроводу майстер-класу є неправомірним. Використання фотографій, наскільки б вони не були гарними, неможливе без отримання дозволу їхнього автора.
Водночас слід зазначити, що законодавство України передбачило можливість вільного використання творів без отримання дозволу від авторів творів, а також без виплати їм винагороди.
Зокрема, допускається вільне використання літературних і художніх творів в якості ілюстрацій у відеозаписах навчального характеру та відтворення уривків з опублікованих письмових та аудіовізуальних творів як ілюстрацій для навчання.
Умовами вільного використання таких творів є відповідність обсягу відтворення їх визначеній меті, використання їх саме для навчання, а не в будь-якому навчальному відео, а також зазначення імені автора.
Тож, створюючи власний об’єкт авторського права і проводячи майстер-клас, слід поважати права третіх осіб.
Інакше треба бути готовим не лише до претензій авторів незаконно використаних творів, але й до того, що відео з майстер-класом може бути заблоковане в Youtube, Facebook, Instagram тощо.
Рекомендації
1. Якщо ваш майстер-клас відтворений в усній формі, то зафіксуйте його будь-яким зручним способом на матеріальний носій. І тоді у разі порушення ваших прав ви зможете використати це як доказ того, що майстер-клас був створений саме вами.
2. Якщо ваш майстер-клас має письмову форму вираження, то використовуйте знак охорони авторського права (латинська літера (c), обведена колом; ім’я особи, яка має авторське право; рік першої публікації твору).
3. За бажанням ви можете зареєструвати своє авторське право на майстер-клас. Реєстрація не є обов’язковою, однак вона засвідчить пріоритет і ваше авторство на майстер-клас.
4. Переконайтесь, що у вашому майстер-класі не використовуються об’єкти авторського права інших осіб та що використання їх є правомірним.
Текст підготовлено у співавторстві з юристом «Дубинський і Ошарова» Анною Чепковою.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора