Facebook Pixel

Пільгові кредити. Дадуть тим, хто «ближчий до тіла», а платники податків заплатять

Володимир Дубровський
старший економіст CASE Україна

Український уряд виділив 440 млн грн на фінансування українських стартапів, а президент Володимир Зеленський оголосив про нову державну програму, яка пропонує пільгове кредитування для бізнесу — під 5, 7 і 9%. Але ці кредити доведеться оплачувати з бюджету — в основному за рахунок фізосіб, причому, як правило, такі «знижки» не отримують безкоштовно.


Я вважаю, що пільгове кредитування відбувається за рахунок платників податків, причому простих громадян, які платять більшу частину всіх податків. До 70% всіх податків надходить від фізосіб — або людина сама платить як приватний підприємець, або податковим агентом виступає роботодавець чи продавець товарів.

І тепер виходить, що людям за рахунок податків, які вони сплачують, пропонують кредитувати бізнес. Але не той, який вони хотіли б самі підтримати, а той, який хоче підтримати держава.

З операційної точки зору, якщо є щось, що порушує ринкові закони, буде компенсатор. Я робив бізнес на початку 1990-х, і бачив, як розподіляються пільгові кредити — вони видаються за хабарі. Якщо щось дешевше, ніж на ринку, той, хто розпоряджається, швидше за все, поділить вигоду з одержувачем. Все одно вийде трохи дешевше, ніж на ринку. Таким чином люди будуть платити не тільки бізнесу, але і частково — розпоряднику кредитів.

Читайте також: «Гроші на ідею». Як держава буде фінансувати стартапи

Ця ідея дуже незріла — вона зазвичай приходить в голову бізнесменам «від прилавка», які не дуже розбираються в економіці і в чомусь, крім свого бізнесу. Такі бізнесмени є і у великому бізнесі, але їх рівень мислення такий же, як у базарного торговця, що продає джинси. Саме ці люди часто говорять на зустрічах з урядом: дайте нам кредити за 5%, як на Заході.

Відповідь проста: хочете дешевший кредит, скажіть за рахунок чого його видавати. Нічого не буває з повітря. Щоб було кредитування в 5%, потрібно, щоб люди депозити поклали під 3%. Хтось готовий до цього у нас? Ніхто.

Ще ці гроші можна надрукувати. Але тоді ми отримаємо інфляцію і девальвацію, яка не вигідна нікому, крім цього ж бізнесмена «від прилавка» — він може купити долари і потім продати їх. Але з точки зору макроекономіки це катастрофа.

QuoteПлатник податків буде підтримувати якийсь бізнес багатих самодостатніх людей, а також тих, хто видає кредити.

Третій варіант — гроші можна позичити. Але у нас і так великий зовнішній борг, і збільшувати його ми не хочемо.

І останній шлях — відібрати у платника податків, тобто виділити з бюджету. Платник податків буде підтримувати якийсь бізнес багатих самодостатніх людей, а також тих, хто видає кредити.

Ще один момент, який я завжди пояснюю таким бізнесменам: якщо є пільговий товар, його ніколи не вистачить всім. Його дадуть вашим конкурентам — тій фірмі, яка ближча до тіла — до уряду. Можливо, якусь частину вдасться взяти і тим, хто робить хороший бізнес. Але з досвіду, більшу частину віддадуть тим, хто ближчий до тіла, з ким безпечно поділитися, і тим, хто кум, сват, брат.

Ідея погана, незріла. Я сподіваюся, вона не буде втілена.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора