Facebook Pixel

Отримання ФОП гранту: що зі звітністю та оподаткуванням?

Інна Шарова
Юристка ТОВ «Таксер»

В цій колонці розглянемо, які є види грантів (бюджетні, небюджетні: від благодійного фонду, від громадських організацій), що може отримати підприємець на спрощеній системі оподаткування та чи потрібно включати ФОП у дохід кошти, отримані від грантової програми. Додатково проаналізуємо останні позиції від податківців (ЗІР).

Що таке бюджетний грант?

Бюджетний грант — це цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проєкту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом (пп. 14.1.277-1 ст. 14 ПКУ).

Податкове законодавство прямо вказує нам про те, що перелік надавачів бюджетних грантів визначає Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку надавачів бюджетних грантів» №867 від 18 серпня 2021 року.

Відтак, надавачами бюджетних грантів є:

  • Український культурний фонд;
  • Фонд розвитку підприємництва;
  • Український молодіжний фонд;
  • Український ветеранський фонд.

Пп. 4 п. 292.11 Податкового кодексу України наголошує про те, що не включається до доходу платника єдиного податку суми коштів цільового призначення, що надійшли, зокрема, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм.

Тобто сума коштів, отримана ФОП-платником ЄП у вигляді бюджетного гранту, не включається до її доходу, але такий дохід оподатковується за загальними правилами, встановленими Податковим кодексом України для платників податку – фізичних осіб, а саме: фізична особа, сплачує податки: ПДФО — 18%, ВЗ — 5% (до 01 серпня), подає до податкової Декларацію про майновий стан і доходу (до 01 травня).

(ЗІР категорії 107.01.03).

Доходи у вигляді бюджетних грантів вважаються отриманим доходом фізичної особи; якщо грант використовувався за цільовим призначенням, то фізична особа звільнена від оподаткування відповідно до п. 170.7-1.1. ст. 170 ПКУ.

ФОП отримав небюджетний грант (позиція ДПС):

У разі отримання ФОП-платником єдиного податку небюджетного гранту, який згідно з договором не передбачає виробництво (виготовлення) та / або реалізацію товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь надавача коштів, то такий дохід не включається до доходу ФОП.

Відтак, такий дохід, потрібно оподаткувати як фізична особа, сплативши до бюджетної казни ПДФО — 18%, ВЗ — 5% (до 01 серпня) та подавши до податкової Декларацію про майновий стан і дохід (до 01 травня).

ФОП отримав грант від благодійного фонду та/або громадської організації (позиція ДПС):

Дохід у вигляді гранту, який виплачується благодійним фондом або громадською організацією резидентами України на користь ФОП, включається до доходу фізичної особи як інший дохід та оподатковується благодійним фондом чи громадською організацією як податковим агентом, який сплачує:

  • ПДФО — 18%;
  • ВЗ — 5%.

Звертаю вашу увагу!

Грантових програм, як і їх надавачів, є велика кількість, і це не означає, що умови та обов’язки згідно з Договором про надання гранту є ідентичними для усіх, як і визначені в Договорах (умовах) питання оподаткування (хто сплачує податки та збори, хто звітує, таке інше).

Рекомендую, перед тим як зупинити свій вибір на певному виді гранту (грантовій програмі), попередньо ознайомитися та проаналізувати умови (договору та доданих до нього документів, інше) гранту з метою повного розуміння власних прав та обов’язків.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]