На вихідних депутатів, що належать до пропрезидентської партії, знову везуть до Трускавця на загальний збір. Для чого Зеленському знадобилося провести екстрені навчання «слуг народу»?
Найімовірніше, на зборах вмовлятимуть різношерстих депутатів колишньої монобільшості проголосувати за звільнення з посади спікера Дмитра Разумкова. Крім того, там мають обговорити голосування важливого для президента та бюджету податкового законопроєкту №5600.
Політологи та журналісти вже давно помічали, що не все гаразд між спікером та командою президента: то Разумков критикує законопроєкти Зеленського, то робить випади у бік окремих «слуг», а нещодавно взагалі відправив законопроєкт про олігархів аж до Венеції на перевірку. Ймовірно, Разумков почав грати свою гру.
Вже на стадії проєкту закону про боротьбу з олігархами «зелені» не витримали. І одразу після повернення Разумкова з лікарняного з’явилося подання про збір підписів щодо його відставки.
Це вже не перший випадок, коли люди, з якими Зеленський прийшов у політику, йдуть з його команди: Рябошапка, Данілов, Богдан та Гончарук. Але всі вони не залишились у політиці після того, як покинули свої посади. Інша справа Разумков. Він уже говорить про те, що має людей та однодумців, із якими може створити нову команду.
Не варто забувати про рейтинги самого спікера, за останні два роки вони ростуть наче на дріжджах, а декілька разів Разумков навіть обійшов Зеленського. Навіть соратники президента зізнаються, що команда Зеленського зайшла в Раду з такою кількістю мандатів не без допомоги Разумкова, тому можна очікувати, що якщо він піде у «відкрите море», то на його кораблі будуть зайняті всі каюти.
Що цікаво, навіть самі «слуги» не можуть розібратися, чиєю ж була ідея звільнити спікера. Спочатку Разумков написав у Facebook, що подати документ — ідея голови президентської фракції Давида Арахамії, а потім прессекретарка Разумкова Ольга Туній опублікувала таку заяву:
«Інформуємо, що лист про відкликання голови парламенту був направлений головою депутатської фракції «Слуга народу» саме від депутатської фракції, а не від імені народного депутата України».
Однак уже за декілька годин прессекретарка «Слуги народу» Юлія Палійчук заявила, що партія не обговорювала це, а заяву подав сам Арахамія як народний депутат.
«Стосовно повідомлень у ЗМІ про направлення листа на ім‘я голови Верховної Ради з проханням дати доручення апарату парламенту виготовити відповідні підписні листи, повідомляємо, що це право народного депутата, передбачене законом про регламент, і ним може скористатися кожен народний обранець», — сказала вона.
За словами прессекретарки «слуг», на засіданнях фракції тема відкликання з посади керівництва парламенту не порушувалася. Але під час виїзного засідання у Трускавці заплановане обговорення кадрових питань у виконавчій та законодавчій гілках влади.
Страшно уявити, як у Трускавці вмовлятимуть поставити підписи та проголосувати за відставку, якщо на етапі направлення листа вже — жодної конкретики.
Вибір місця теж цікавий. Можливо керівництво партії думає, що у Києві за ними підглядатимуть, або депутати роз'їдуться у своїх справах, зате у Трускавці всі будуть на контролі — їх разом привезуть та разом повернуть до столиці.
Не забули і про розважальну частину зустрічі. Наприкінці заходу перед депутатами зіграє діджей-сет сам Давид Арахамія. Можливо, його попросили зіграти, щоб депутати погодилися підписати все що завгодно в обмін на припинення сету.
Але, окрім жартів, — якщо Зеленський не зможе вмовити своїх депутатів голосувати так, як він хоче, виникне нова, ще більша криза у партії. Фігур, із якими він починав свою політичну кар’єру, стає все менше, але чи стає він від цього сильнішим? Можливо, скоро ми отримаємо молодого політика, який усе вирішує сам, а це може остаточно запаморочити голову нашому президенту.
Загалом ідея зняти Дмитра Разумкова з посади — токсична. За словами однопартійців та опозиційних депутатів, він гарно виконує свою роботу та працює згідно з правилами, а от його заступник Руслан Стефанчук за один тиждень зумів порушити регламент і виправити це внесенням змін у стенограму засідання.
Тож, якщо Рада посадить Стефанчука у крісло Разумкова, правова колізія у законі про олігархів може стати першою ластівкою у вирі незаконних та антиконституційних рішень. А Зеленський може отримати сильного суперника, який матиме можливості погіршити життя президентові.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора