Facebook Pixel

Ціна 5600: чому цей закон шкідливий

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Найближчим часом Верховна Рада повинна проголосувати два законопроєкти, які всерйоз змінять бізнес у країні — 5600 і 5599.

Вчора, 20 вересня, глава парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія на її засіданні заявив про намір виставити обидва документи на голосування вже в цей четвер, 23 вересня. Навіть якщо так не станеться на цьому тижні, їх у будь-якому разі розглянуть.

Я торкнуся антиолігархічного законопроєкту 5599 пізніше. Зараз хочу поговорити про 5600. І ось у зв'язку з чим.

Документ цей спочатку був представлений як антиолігархічний і «антиахметівський». Але в силу незрозумілих причин до нього було вписано неймовірну кількість правок, які роблять із 5600 вбивчий для більшості галузей документ. В Україні немає жодної бізнес-асоціації, яка би погодилася з його ухваленням. Активно проти — Європейська бізнес асоціація, Американська торгова палата та Союз українських підприємців.

Постраждають телекомунікаційні компанії, сфера нерухомості, добувачі руди, агропромисловість.

Що ми отримаємо натомість? — За оцінками міністра фінансів, — 25-30 млрд гривень, які будуть спрямовані на різного роду будівельні проєкти.

Давайте розберемося, на які. Для цього досить підняти презентацію, яку Мінфін розсилає депутатам Верховної Ради. У ній прямо вказано ті статті, які будуть профінансовані саме за рахунок 5600.

Перерахую їх:

Модернізація «Укрзалізниці» — 5,1 млрд грн

Програма «Велике будівництво» — 4 млрд грн

Ремонт стадіонів — 4,65 млрд грн

Авіаційна галузь — 2 млрд грн

Космічна галузь — 1,9 млрд грн

«Велика реставрація» — 1,7 млрд грн

На українське кіно — 1,3 млрд грн

Всеукраїнський перепис населення — 1,3 млрд грн

Створення біокластера «Біологічна безпека і розвиток технологій» (що це взагалі?) — 735 млн грн

Національна програма інформатизації — 700 млн грн

Ремонт суднобудівних шлюзів — 561 млн грн.

Очевидно, що більшість коштів буде витрачено на проєкти, пов'язані з державним будівництвом, реставрацією та ремонтом. Усе те ж «Велике будівництво» в різних іпостасях. Тому логічно відповісти на запитання: а як 5600 (в разі ухвалення) вплине на вже існуючу будівельну галузь, наприклад?

Давайте пройдемося по цифрах

Насамперед документ зобов'язує громадян, які продають більше двох об'єктів нерухомості (квартир, будинків) на рік, платити 18% податку на доходи фізосіб із кожної наступної операції. Норма начебто спрямована проти посередників, тобто компаній, які перекуповують нерухомість і продають її масово.

До чого вона призведе фактично на практиці? — Абсолютно всі учасники ринку нерухомості згодні, що 18% просто почнуть закладати в ціну квартир. І нерухомість, що подорожчала з початку року на 10%, подорожчає ще на 18%. Як наслідок, це знизить темпи зростання ринку, кількість дрібних інвесторів (перекупників), створить брак обігових грошей для забудовників. Тобто безпосередньо вдарить по будівельних проєктах, які вже є.

Ще гірша — пропозиція Мінфіну повернути ПДВ для всіх вторинних продажів квартир. Це означає, що якщо ви захочете купити квартиру на вторинному ринку, ви будете змушені заплатити за неї ще на 20% більше. Станом на сьогодні комітет Верховної Ради з фінансів, податкової та митної політики не підтримав цю ініціативу Мінфіну, але немає гарантій, що вона знову не з’явиться в сесійній залі.

У ланцюжку будівництва присутні кілька юросіб: замовник, девелопер, підрядник. Це пов'язано з тим, що замовник не завжди має все необхідне для будівництва — землю, контракти для проведення робіт, експертизу. Якщо запроваджувати ПДВ, то він ляже на кожного учасника процесу і дійде до покупця, вже не як подвійний, а як потрійний ПДВ.

Які це матиме наслідки для ринку? Зміни найбільше вдарять по забудовниках, які користуються послугами компаній з управління активами. Найімовірніше, забудовники почнуть продавати квартири не через договори купівлі-продажу, а через розділ пайової участі в будівництві. Тобто почнеться схематоз, для того, щоб піти від податків. Попутно ми отримаємо удар по виробниках будівельних матеріалів (цементу, сталевого прокату тощо).

Що я хочу цим довести?

Те, що заради розвитку умоглядних проєктів «Великого будівництва» «Слуга народу» має намір завдати удару по вже існуючій будівельній галузі та ринку нерухомості.

Всім напевно надокучила зовнішня реклама «Великого будівництва» президента Володимира Зеленського. Якщо вам подобаються ці плакати на Оперному театрі в Києві та Києво-Печерській лаврі, то я можу вас порадувати — після ухвалення 5600 в наступному році по всій країні буде ще більше таких плакатів. Тільки заплатимо за них ми всі, коли купуватимемо квартири, платитимемо за телефонний зв'язок (ще одна «прекрасна» норма 5600) і купуватимемо фермерську продукцію.

Це ціна 5600!

Дивіться презентацію Державного бюджету на 2022 рік — нижче:

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Вкладення

Державний бюджет України на 2022 рік

Державний бюджет України на 2022 рік

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора