Facebook Pixel

«Тимчасове життя». Плюси та мінуси модульних будинків

Максим Сінулін
провідний архітектор консалтингової компанії UTG

З початком повномасштабного вторгнення рф на територію України, місцева влада західних регіонів зіштовхнулася з проблемою перенаселення через переселенців.

Внутрішньо переміщені особи зі східних областей, де наразі ведуться активні бойові дії, вимушені були шукати житло самостійно чи звертатися до спеціальних пунктів прийому біженців.

Проте забезпечити всіх однаково комфортними умовами — завдання майже непосильне. На допомогу прийшли архітектори та дизайнери, які запропонували використання модульних будинків.

«Модульне житло»: що це таке

Модульний будинок – це будівля, яке збирається наче конструктор з окремих секцій, які, в свою чергу, виготовляють на заводі та збирають на ділянці.

Зазвичай такі будинки «виробляють» за місяць, ще за тиждень складають і здають власникам. Ремонт робити необов’язково: у будинку вже оздоблені стіни та підлога, є міжкімнатні двері, розведена електрика та світло. Достатньо поставити меблі й провести воду і можна заїжджати.

Закордоном використання модульних будинків набуло популярності не лише через потребу. Це економніше та екологічніше рішення для прихтльників життя подалі від галасливих мегаполісів. У США прості модульні конструкції також часто використовуються для забезпечення житлом тих, хто втратив його через природні лиха.

Будівництво оселі для біженців часто означає швидке будівництво, при якому важливі зручність та функціональність, ігноруючи такі критерії, як естетика та якість житла.

Проте світові практики показують, що комфортні розкладні котеджі можуть мати естетичний вигляд. Як от у проєкті німецького архітектора Вернера Собека та компанії Aktivhaus, які нещодавно завершили модульну розробку для 200 сирійських біженців у німецькому місті Вінненден.

Модульне містечко від архітектора Вернера Собеката компанії Aktivhaus 200 сирійських біженців у німецькому місті Вінненден. Фото: UTG

Модульне містечко від архітектора Вернера Собеката компанії Aktivhaus 200 сирійських біженців у німецькому місті Вінненден. Фото: UTG

Звісно, будівництво таких проєктів має свої переваги та недоліки. Дуже важливо визначити ці проєкти як середньострокове рішення для розміщення переселенців.

Переваги рішення:

  • Швидкий монтаж та масштабування відповідно до потреб родин.
  • Відносно просте транспортування вже готових конструкцій з інших країн.
  • Відсутність будівельного сміття при збиранні та довготривалих оздоблювальних робіт.
  • Відносно широкі вимоги до місць розташування дозволяють обладнати модульні містечка у зручних місцях, аби скоротити людям час і витрати на дорогу.
  • Модульні будинки є одним з найдешевших варіантів забезпечення житлом.
  • Підвищений комфорт у порівнянні з тимчасовим розміщенням у погано пристосованих нежитлових приміщеннях, наприклад, школах чи дитячих садках.

Недоліки рішення:

  • Мінімальний рівень комфорту у порівнянні з постійним житлом.
  • Ризик утворення додаткових проблем, коли термін проживання затягується. Так сталося зі збудованими у 2015 р. тимчасовими містечками у Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Павлограді. Термін використання будинків був обмеженим до двох років, а проживати там люди мали не довше шести місяців. Проте окремі родини ВПО залишилися жити понад п’ять років (через відсутність кращих варіантів чи тому що змогли облаштувати побут й відмовились від наданих гуртожитків у передмістях).
  • Модулі обшиті пластиком є не екологічними та у довготривалій перспективі можуть завдати шкоди здоров’ю людей. А контейнери з металу становлять загрозу організму влітку.
  • Відсутність інфраструктури всередині таких містечок.
  • Умовне відділення від місцевого населення може створити проблеми у соціальній адаптації переселенців.

Модульне житло: термін придатності та утилізація

Однозначного позитивного ефекту від зведення модульних міст небагато. Світова практика довела, що великі фінансові витрати, використання матеріальних та людських ресурсів під час війни здаються недоречними. Бо таке житло доведеться потім або руйнувати, або шукати альтернативні шляхи використання пізніше. А тому це економічно невигідно та не екологічно.

До того ж, таке житло створюватиме враження, наче люди живуть у наметі чи контейнері ще й без визначеного терміну перебування в таких умовах.

Швидкозбірні будівлі можуть забезпечити відносно комфортне проживання сімей протягом кількох років, але не більше. У світі є багато виробників таких будівель, що дозволить не бути залежним від одного постачальника чи ресурсу необхідних матеріалів в Україні. Проте ці проєкти вже потребують окремих ділянок, забезпечених інженерною інфраструктурою: дорогами, водою, каналізацією, електропостачанням тощо.

Встановлення такого житла має по часу збігатись з процесом підготовки ділянок та імпорту швидкозбірних конструкцій. Це доволі складні проєкти з точки зору урбаністики.

Містам треба грамотно обирати ділянки, оскільки одразу після заселення у мешканців виникають потреби в школах, лікарнях, роботі. В перспективі за пʼять років на місці цього тимчасового житла мають бути зведені новобудови, а швидкозбірні конструкції відправлені для використання з іншою метою.

Ефективною альтернативою повторного використання модульних будиночків може бути їх встановлення як пунктів рекреаційних комплексів, дитячих таборів, модульних амбулаторій. Або ж обрати інший шлях – переробки окремих складових будинку: пластику, металу чи дерева.

Перші 18 модульних будиночків передали до Закарпатської області на початку квітня зі США. Їх планували облаштувати на території промислового підприємства, де зараз працює логістичний штаб гуманітарної допомоги. Проте згодом, за рішенням голови Закарпатської ОВА, передали для розміщення людей, житло яких було зруйноване у Бучі та Гостомелі.

Чи є майбутнє в модульного житла для ВПО

Річ у тім, що питанням розміщення та пошуком сталих рішень для тимчасового проживання мають опікуватись не лише органи державної влади та місцевого самоврядування, а й приватні підприємства: громадські організації чи власники бізнесу.

Автори таких проєктів звертають увагу на створення комфортних умов для переселенців та невід’ємно відстоюють ідеї необхідності спільних просторів, зонованих приміщень та забезпечення доступного житла для людей з різними потребами.

У тому числі в проєкти входить можливість трансформації такого поселення у майбутньому на ефективні громадські простори, які б гармонійно вписувалися у ландшафт міст, де вони розташовані.

Система модулів гнучка у плануванні простору. Так для великої родини з кількома дітьми можна скласти багатокімнатний житловий блок. Поруч відразу варто монтувати блоки, де розміститься навчальний заклад, аби не відривати дітей від освітнього процесу.

Доповнювати такі кластери варто виробничими майданчиками, куди можна перевезти невеликі виробництва зі східних областей. Звісно, така структура нагадуватиме «місто в місті», проте у тимчасовій перспективі це більш ефективно, ніж окремі контейнери за огорожею, які вже встановлені у Львові, наприклад. Тому такі концепції потребують допрацювання.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]