Кількість випадків реєстрації доменів із порушенням прав власників торгових марок (ТМ), коли словесне вираження домену фактично повторює торгову марку або комерційне найменування, стрімко зростає.
В умовах карантину інтернет-торгівля набула особливої популярності, а відповідно паралельний імпорт перейшов у режим онлайн.
Товари світових брендів продаються неофіційними дистриб’юторами (перекупами) через інтернет-платформи та сайти, доменне ім’я яких дослівно повторює відому ТМ.
Продовжує активно розвиватися такий спосіб недобросовісного заробітку як кіберсквотинг – реєстрація домену з використанням чужої ТМ із метою подальшого його перепродажу.
Популярності серед шахраїв набув тайпсквотинг (різновид кіберсквотингу), який полягає у реєстрації домену, майже повністю співзвучного з торговою маркою за відмінністю однієї чи двох літер (наприклад, не bankmoney.ua, а bancmoney.com.ua).
Він розрахований на помилку при наборі домену з метою переходу не на оригінальний сайт, а на сайт шахраїв та може мати на меті отримання персональних даних клієнта, демонстрацію реклами, поширення вірусу тощо.
Незалежно від мети, яку переслідує власник домену (реєстрант), він порушує ваші права як власника торгової марки.
Але в Україні існують механізми для боротьби с недобросовісними реєстрантами, зокрема мирний, судовий та через процедуру UDRP. Детально зупинимося на кожному з них.
- 1) Вирішуємо ситуацію мирним шляхом
Направляємо реєстранту вимогу щодо усунення порушень ваших прав інтелектуальної власності (ІВ). Він може змінити домен, делегувати, або запропонувати його продати вам.
Труднощі процедури мирного врегулювання:
Встановлення власника домену. Якщо власником є фізична особа, навряд чи ви знайдете необхідну інформацію про неї на сервісі WHOIS. У такому разі розкрити реєстранта можна двома шляхами:
- через Центр компетенції адресного простору в мережі інтернет, який за певну плату надає необхідну інформацію. Це швидко та не дуже дорого, але не завжди ефективно;
- через суд шляхом забезпечення доказів. Це ефективніше, але значно довше, а в умовах карантину може зайняти до двох місяців.
Ігнорування вимоги реєстрантом. Навіть, якщо ви встановили реєстранта та направили йому вимогу, він може просто не реагувати на неї.
Звісно, якщо ми говоримо про кіберсквотинг – очікуйте на зустрічну пропозицію придбати домен за неадекватну суму.
Цього робити не варто, адже, купуючи домен, зареєстрований із порушенням ваших прав ІВ, ви фактично стимулюєте реєстранта до нових порушень та поширення кіберсквотингу в цілому.
- 2) Вирішуємо ситуацію в судовому порядку
Якщо мирну вимогу проігнорували, або хочуть отримати від вас кошти, ви можете звернутись до суду з вимогою до власника домену припинити використання вашої ТМ, делегувати вам доменне ім’я або припинити делегування третім особам, відшкодувати завдані збитки.
Особливості процедури судового розгляду:
Тривалий час розгляду. Якщо власником домену є фізична особа, суд довго перевірятиме його дані, направлятиме позовну заяву, яка може бути отримана не з першого разу, або не отримана взагалі, відкладатиме засідання у зв’язку з неналежним повідомленням відповідача.
Такі технічні процедури можуть тривати декілька місяців, а в сьогоднішніх карантинних умовах деякі справи зависли на цьому етапі на пів року.
Власники доменів не з’являються на засідання. Через це судовий розгляд відкладається. І коли нарешті отримуєте рішення на вашу користь – може минути рік. Увесь цей рік реєстрант продовжує порушувати ваші права, а часто – отримувати від такого порушення певну економічну вигоду.
Але, з іншого боку, суд – це єдина інстанція, через яку ви можете вимагати відшкодування завданих вам збитків від незаконного використання вашої ТМ.
- 3) Вирішуємо ситуацію через Центр з арбітражу
У цьому разі ситуація вирішується за посередництва Всесвітньої організації інтелектуальної власності (далі Центр ВОІВ) за адміністративною процедурою UA-DRP тільки для доменів ua та com.ua.
Ця процедура вже давно популярна в Європі, але в Україні вона почала діяти рік тому.
Головні переваги механізму:
∙ швидкість розгляду (2-3 місяці)
∙ порівняно невеликий збір (близько USD 1500)
∙ Центр ВОІВ може самостійно встановити власника домену та запропонувати внести зміни до позовної заяви, якщо був невірно вказаний відповідач.
Ця процедура вже довела свою ефективність на практиці. Проте варто взяти до уваги, що Центр ВОІВ може лише видалити або переделегувати домен і лише власнику торгової марки або його ліцензіату.
Результат розгляду справи залежить від добре підготовленої позовної заяви, яка відповідатиме всім встановленим центром вимогам та розкриватиме ключові критерії, необхідні для задоволення позову.
Поради правовласнику
Якщо ваші права на ТМ порушено використанням її в доменному імені, спочатку вирішить, яку мету ви переслідуєте – припинити порушення та припинити існування домену, переделегувати його на себе або додатково стягнути збитки з порушника. Визначившися з метою, можна обирати механізм захисту.
Якщо відомо, хто є власником домену, рекомендую починати з письмової вимоги про припинення порушення.
На практиці, відповідь на таку вимогу дає можливість розкрити мотиви реєстранта – чи він зареєстрував домен із метою продажу, чи здійснює реалізацію товарів під вашою ТМ на сайті і в принципі, готовий він на конфлікт чи ні.
Якщо ж ви натрапили на класичного кіберсквотера, не погоджуйтесь на його пропозицію придбати домен, не популяризуйте цю модель заробітку. Звертайтесь до суду або до ВОІВ.
Якщо бажаєте стягнути збитки з порушника, можете звернутись лише в національний суд. У решті випадків, якщо спірний домен другого рівня ua та com.ua, раджу звертатись до Центру ВОІВ.
На відміну від судів, де доводиться фактично через експертизу доводити схожість вашої ТМ із доменом і місяцями чекати на рішення, Центр ВОІВ досить швидко та ефективно розглядає позови правовласників.
Проте не нехтуйте професійною підготовкою позовної заяви та інших необхідних документів, оскільки саме від повноти та аргументованості ваших доводів залежить результат розгляду справи.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора