Facebook Pixel

Виклики HR-спільноти в реаліях воєнного часу

Вікторія Федусенко
HRD Mitgo Group в Україні

З початком повномасштабної війни HR-ри зіткнулися з абсолютно новими викликами, відпрацьованих рішень та відповідей на які, звісно, на той момент ні в кого не було. Як евакуювати людей з гарячих точок під час активних бойових дій? Як підтримати співробітників, які приєдналися до лав ЗСУ? Як допомогти тим, хто втратив близьких, житло через війну? Як забезпечити безперервний робочий процес під час блекаутів?

До вищезазначеного варто віднести ще й управління ефективністю співробітників, їхньою залученістю в роботу в екстремальних умовах.

Якщо говорити про власний досвід, то з початком повномасштабного вторгнення усім співробітникам було виплачено матеріальну допомогу. Безпека кожного була пріоритетом номер один, тож перші місяці основний акцент був саме на безпеці співробітників та їхніх родин, а вже потім на виконанні робочих обов’язків. Попри значне скорочення обсягів бізнесу в Україні, менеджмент компанії утримував співробітників на робочих місцях або переводив на інші проєкти та регіони, розуміючи, що люди не можуть залишитися без роботи в таких умовах.

Як поліпшити психоемоційний стан співробітників

Ще один значущий виклик для команди HR — робота з психоемоційним станом співробітників. Щодня люди, які перебувають в умовах війни, знаходяться у негативному інфополі, що, звісно, позначається на їх психічному здоров'ї. Увага керівників та HR-рів до стану співробітників і вчасне надання якісної допомоги через залучення зовнішніх або внутрішніх психотерапевтів — важливе завдання в поточний час.

QuoteЗ нашого досвіду найбільш ефективними є лекції з психологами на найактуальніші теми від зовнішнього сервісу психологічної допомоги, а також індивідуальна робота з психологами.

Також гарна практика — включення індивідуальних онлайн-консультації з психологом до програми медичного страхування для співробітників.

Як варто реагувати на кадровий голод

Щодо рекрутингу нових співробітників. Коли повномасштабна війна тільки почалася, ми побачили, як всі співробітники згрупувалися. Якщо до війни кожен був зосереджений на кар'єрі та власному розвитку, то якийсь час після 24 лютого наявність роботи і можливість забезпечувати себе та близьких вже були великою цінністю. Але ближче до кінця 2022 року ринок почав оживати і ситуація кардинально змінилася: почався кадровий голод, кількість пропозицій стала перевищувати кількість кандидатів на ринку України у зв’язку з відтоком громадян за кордон, мобілізацією, волонтерством тощо. Відповідно, рекрути почали приходити з пропозиціями про роботу.

QuoteТож перед HR-спеціалістами постав ще один виклик — утримання співробітників і найм в умовах кадрового голоду.

Найкраще рішення в таких умовах — давати внутрішні можливості для кар’єрного розвитку, адаптувати пакет бенефітів під поточні потреби співробітників та тренди IT-роботодавців на ринку, створювати умови безпеки та комфортного балансу роботи та особистого життя. І ще, як один з можливих варіантів, надавати роботу українцям за межами України, які вимушені були виїхати на час війни.

Як доречно підтримувати корпоративну культуру в реаліях війни

Ще одне непросте питання, що постало перед HR спеціалістами, — це підтримка і розвиток корпоративної культури в нових реаліях. До повномасштабної війни всі проводили багато командоутворюючих та розважальних заходів. Однак чи доцільно це наразі? Звісно, що масштабні корпоративи з розмахом як раніше — точно ні. Втім, людям потрібне перезавантаження, тому що всі перебувають у стані постійної напруги та стресу.

QuoteТож найкраще буде проведення спортивних заходів, майстер-класів, тімбілдингів на природі, а також, звичайно, ініціатив, пов'язаних з благодійністю.

Періодичне проведення таких заходів підвищує продуктивність за залученість колег для досягнення спільних цілей, дозволяє пізнати краще один одного в неформальній атмосфері та хоч трішки перемкнутись та зарядитись позитивними емоціями, що, своєю чергою, покращує емоційний стан співробітників.

QuoteІ ще один значущий із поточних викликів — повернення співробітників з передової або демобілізація.

Ветерани — це окрема категорія людей, що повертаються з війни з різним психологічним станом. Звісно, їх не варто виокремлювати від інших співробітників, але варто забезпечити гідні умови для їхнього відновлення та повернення до роботи. Саме тому з цим необхідно працювати вже сьогодні і запроваджувати відповідні ініціативи.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]