Чому в Гончарука може не вийти

оглядачка The Page

Уряд лише півтора тижні тому провів через Верховну Раду свою економічну програму, пообіцявши неймовірне зростання економіки. Якщо бути конкретним, то Олексій Гончарук пообіцяв, що економіка зросте до 2025 року на 40%. А це, безумовно, неймовірно висока планка.

Було поставлене завдання удвічі збільшити обсяги експорту товарів з України. Це означає, що обсяг експорту повинен збільшитися з $47,3 млрд до $94,6 млрд.

Кабмін планує створити мільйон нових робочих місць.

Всі ці неймовірні плани побудовані на одному простому розрахунку – в Україну прийдуть інвестиції. Урядом заплановано залучення $50 млрд прямих іноземних інвестицій. І це за умови, що обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку України на 1 липня 2019 року склав $33,7 млрд,

Але вже є очевидним, що існують як мінімум чотири причини, чому ця стратегія може потерпіти крах.

Причина перша. Відмова допускати іноземних інвесторів для покупки землі в країні. Про те, що закордонні компанії повинні бути обмежені у праві купівлі землі, президент Володимир Зеленський заявив минулого четверга на пресконференції. Власне, цифра інвестицій в українську економіку загалом нереальна без відкриття вільного ринку. Крім того, більшість українських агрохолдингів – скажімо, Kernel і «МХП» – котируються на західних біржах. Їхніми власниками є громадяни інших країн. Обмеження на іноземний капітал під час купівлі землі означає, що інвестувати в ринок не зможуть не тільки європейські, але й українські компанії.

Причина друга. Відмова від політики тотальної приватизації. Коли прем'єр-міністр Олексій Гончарук тільки готував свою економічну політику, мова йшла про тотальну продажу всіх об'єктів – навіть тих, які прийнято вважати стратегічними (як-от «Енергоатом» та «Укрзалізниця»). Зараз плани уряду набагато скромніші. Але навіть їх здійснення під питанням. Без тотального розпродажу привабливої власності взагалі не варто очікувати інвестицій.

Причина третя. Посилення податкового тиску. Тут новому Кабміну «прислужився» голова комітету Верховної Ради з питань податків, бюджету та фінансів Данило Гетманцев. А також заступник голови комітету Олександр Дубінський. Вони внесли в Раду і просувають безліч законопроєктів, які передбачають зростання податків для ФОПів, збільшення рентної плати на руду, значне додаткове зростання податків на сигарети. Жоден з цих законопроєктів, за визначенням міністра економіки Тимофія Милованова, не узгоджувався з його відомством і не прораховувався.

Причина четверта. Відсутність верховенства права. Українським судам досі не довіряють інвестори. Успіх у них підприємця Ігоря Коломойського, сумні рішення Баришівського районного суду – все це змушує сумніватися в створенні однакових правил гри для всіх учасників ринку. Що вкрай важливо для інвесторів.

Це коротко викладені основні ризики під час реалізації урядової програми. Власне, те, чому в уряду Олексія Гончарука може не вийти.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page