2020 рік сильно вплинув на світовий ринок закупівель і ланцюгів постачань. Пандемія COVID-19 внесла свої корективи — осторонь не залишився ніхто.
Однак є низка причин, чому цей рік став переломним для сфери закупівель в Україні: уперше кейс компанії «Укрзалізниця» потрапив до шорт-листа конкурсу CIPS Excellence in Procurement Awards, а «Укренерго» стала першою державною компанією, яка отримала сертифікацію
CIPS
CIPS (Chartered Institute of Procurement & Supply) — британський інститут закупівель і постачань. Метою організації є просування й розвиток високих стандартів професійної майстерності та сумлінності серед всіх, хто займається закупівлями і управлінням ланцюгами постачань. Інститут формує стандарти закупівель, які успішно використовують ООН, Світовий банк, МВФ та інші міжнародні організації, представники яких також є членами CIPS.
.
Сьогодні CIPS — лідер світового рівня у сфері закупівель і ланцюжка постачань, ключовий провайдер професійного навчання в цих областях.
Спільнота об'єднує 200 тис. професіоналів зі 150 країн. Організація щорічно проводить конкурс CIPS Excellence in Procurement Awards, де нагороджує кращі кейси компаній у різних номінаціях.
Сертифікація CIPS сприяє оптимізації витрат, а отже, підвищенню операційної ефективності, підсилює конкурентні переваги компанії на міжнародному ринку завдяки підвищенню прозорості закупівель.
«Укрзалізниця» почала стратегічну програму трансформації своєї системи закупівель на базі категорійного менеджменту в недалекому 2019 році.
А вже 2020 року компанія потрапила до шорт-листа конкурсу CIPS у номінації «Проєкт року у сфері державних закупівель» із кейсом оптимізації закупівель палива.
Проєкт трансформації закупівель палива дав змогу «Укрзалізниці» (УЗ) заощадити майже $8 млн.
Зовсім нещодавно директор із закупівель «Укрзалізниці» Сергій Довгаленко, тоді ще керівник відділу закупівель в Etihad Airways, ділився своїм досвідом і напрацюваннями в рамках виступу «Управління цінністю в закупівлях» на Першій міжнародній конференції із закупівель і ланцюжка постачань.
Він розповідав про важливість і необхідність змін, адже закупників може очікувати доля вахтерів, тобто повне вимирання. І сучасному закупнику, щоби бути ефективним, важливо не тільки використовувати digital-інструменти, розуміти принципи категорійного менеджменту та мати пул перевірених постачальників, а й бути готовим до змін.
У рамках проєкту трансформації закупівель палива Сергій змінив застарілі методи компанії «Укрзалізниця» відповідно до еталонних стандартів CIPS Corporate Excellence.
У підсумку конкуренція зросла з 3-4 до 8-12 учасників на тендер, маржа постачальників постійно знижувалася, а компанія вже 9 місяців поспіль купує паливо нижче за рівень оптового ринку.
За весь період трансформації УЗ уже заощадила $7,9 млн і має на меті досягти економії понад $11 млн упродовж поточного року.
Водночас у вересні 2020 року державна компанія «Укренерго» першою в Україні отримала сертифікат відповідності системи закупівель стандартам CIPS.
Тут важливим є те, що компанія сама ініціювала сертифікацію своєї системи закупівель і отримала для цього грантову підтримку від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) у рамках проєкту модернізації електромереж.
«Укренерго» отримала сертифікат базового рівня Primary Award, розроблений спільно з ЄБРР, у рамках якого оцінюється відповідність основних процесів закупівель міжнародним стандартам, національному законодавству та етичним нормам.
Він свідчить про надійність системи закупівель та її захищеність від корупційних ризиків.
Зокрема, CIPS оцінює систему державних закупівель за низкою параметрів, серед яких:
- рівень уваги до закупівель із боку менеджменту компанії, ступінь його відповідальності за діяльність компанії в закупівлях;
- невіддільність закупівель як одного з напрямків стратегії розвитку компанії, а також постійне оновлення та розвиток цього напряму;
- наявність і якість чіткої політики публічних закупівель компанії, кодексу етичної поведінки співробітників;
- чітко визначені цілі закупівельної функції та їхній ефективний облік;
- систематична перевірка та підвищення навичок персоналу;
- прозорість і чіткість регламентації процедури закупівель;
- надійність контролю ефективності закупівель, відповідність бізнес-планам і стратегічним цілям.
Керівництво компанії підтвердило, що сертифікація за стандартом CIPS — це важливий інструмент для таких великих компаній, як «Укренерго».
Адже неможливо ухвалювати ефективні та прозорі рішення інтуїтивно, як це часто відбувається в невеликих підприємствах. Для того щоб і далі удосконалювати систему закупівель, в «Укренерго» вже почали роботу над другим рівнем сертифікації CIPS — Standard Award.
Як потрапити до шорт-листа конкурсу CIPS Excellence in Procurement Awards, а краще — перемогти? Як отримати сертифікат міжнародної організації, яка визнана експертами в усьому світі?
Про це та багато іншого ми поговоримо з 20 до 22 жовтня в рамках Міжнародної онлайн-конференції «Ефективні закупівлі та постачання — 2020. Нова реальність».
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора