Українська індустрія заходів, креативна індустрія та взагалі бізнес-середовище ще дуже молоді та недосвідчені. Навіщо все ж таки наймати креативну івент-агенцію?
«Навіщо нам наймати креативну івент-агенцію? У нас є свій маркетинг-відділ/HR-менеджер/PR-фахівець. Навіщо нам ви та ці зайві витрати?»
За свої понад 20 років діяльності у креативній індустрії я чув ці питання від власників бізнесів та топменеджерів компаній, напевно, кілька сотень разів.
Кількість таких питань завжди стрімко зростала у всі кризові періоди для країни та економіки. Звісно, зараз, коли COVID-19 відправив індустрію заходів України та світу у жорсткий нокдаун, ці питання лунають у нас під час кожної першої зустрічі з постійними та потенційними замовниками креативних івент-послуг.
І найцікавіше не те, що компанії хочуть заощадити гроші, не залучаючи підрядників. Ні, це не головний фактор. Найцікавіше те, що компанії не на 100% розуміють та вміють використовувати ефективно для себе творчі ресурси івент-компаній і взагалі креативної індустрії.
Іншими словами, не користуються можливостями, які можуть принести не тільки більш ефективне вирішення комунікаційних та маркетингових завдань, а й впливати на зростання прибутку. На мій погляд, одна з головних причин цього в тому, що українська індустрія заходів, креативна індустрія та взагалі бізнес-середовище ще дуже молоді та недосвідчені.
25 років для розвитку бізнес-явища з нуля в умовах реактивного загального прогресу (та ще й з постійними кризовими хвилями кожні 4 роки) – це дуже мало часу. Тому, звісно, важко бачити всім – і компаніям, і підрядникам — всі можливості, всі ресурси, а також швидко оцінювати ефективність їх застосування.
Я хочу розкласти по поличках, «як компанії можуть максимально використовувати творче мислення креативних підрядників» (і не тільки івенторів) для вирішення своїх бізнес- та маркетингових завдань.
Невикористані можливості – втрачений прибуток. Власники бізнесу мене зрозуміють. Хоч у кризові періоди, хоч у часи шаленого зростання.
Креативні рішення. Як вони народжуються
Поїхали. Спочатку хочу визначити, про що саме йдеться, коли говоримо про «креативні/творчі рішення», як їх розуміють фахівці креативної індустрії.
Це неочевидні, парадоксальні, поза межами загальноприйнятих правил, нові, неочікувані рішення, які дивують, привертають увагу, викликають емоції та бажання зробити саме так, як пропонує рішення.
Тобто той самий креативний кисень, який привертає та затримує увагу, виділяє нас у безкінечному інформаційному просторі серед мільйонів інших повідомлень та рішень.
Той самий креативний кисень, який спонукає нашу бажану аудиторію говорити, писати, робити, купляти саме у нас, саме про нас, саме нам, саме з нами.
Чотири причини, які свідчать, що вам потрібні додаткові креативні зовнішні ресурси:
1). Час, що дорожчий за нафту. Звісно, створювати нестандартні та творчі рішення може будь-хто і будь-коли. Творчі можливості кожної людини — безмежні. Маркетологи/PR-ники /HR-менеджери — це фахівці з творчим мисленням.
Але на пошук та створення креативного рішення треба мати час, який для фахівців, що завжди на передовій операційної діяльності, дорожчий за всю нафту світу. Фахівці креативної індустрії «заточені» на неочікувані ідеї.
Щодня ми розвиваємо ці навички, тренуємо мислення, аби знаходити неочевидні рішення, розвиваємо швидкість пошуків рішень.
Тому залучення креативних фахівців – це ефективне використання часу та ресурсів маркетолога/PR-ника /HR-менеджера для вирішення більш складних та важливих завдань.
2). Об’єктивність, що впливає на результат. Власник, топменеджери, співробітники – усі мають суб’єктивне відношення до завдань компанії, до обставин, до ситуації. Чому?
Тому що перебувають всередині завдання, всередині процесу, вони переважно сфокусовані тільки на перевагах своєї компанії та зазвичай не помічають обставин, деталей, процесів, які можуть стати тим самим «вау» — креативним кисневим рішенням для маркетингу чи бізнесу взагалі.
А зовнішні креативні фахівці розглядають завдання з позиції стороннього спостерігача. І тому вони помічають ще додатково 379 різноманітних можливостей.
Тому ми завжди пропонуємо клієнтам спільні «мозкові штурми» (англ. brainstorms), спільне пропрацювання рішень, в яких вони, скажімо, бачать використання івент-інструментарію.
Буває і таке, що після спільних штурмів народжуються рішення, де вирішальну роль відіграє креативна комунікація після заходу, а захід виконує роль розігріву аудиторії.
3). Привертання та утримування уваги, що стає важливішим за матеріальні пропозиції. Цифрова реальність диктує свої умови, нас оточують мільярди повідомлень та тонни інформаційного контенту. У боротьбі за гаманець покупця, клієнта на першій ланці — боротьба за увагу.
Здивування, привертання уваги, виклик зацікавленості та утримування уваги на якомога довший час, щоб розповісти свою історію, пропозицію, викликати емоції. Втрачаєш першу ланку — ціна витрачених ресурсів на наступних етапах зростає. Креативні івентори – профі боротьби за увагу.
Тому що перша заповідь успішного заходу – тримати фокус гостей за будь-яких умов: так довго, так по-різному, всіма можливими рішеннями, всіма можливими ресурсами.
До речі, саме зараз, коли онлайн-комунікацій стало більше, ніж офлайну, ми зрозуміли по-справжньому, що наша професійна івенторська деформація «увага будь-якою ціною» є найефективнішим креативним киснем для онлайн-полювання за зацікавленістю аудиторії — чи то співробітників, що працюють по домівках, чи клієнтів, які одночасно можуть бути на вашій онлайн-презентації та дивитися ресурси конкурентів.
4). Ефективна економія бюджету, що є ключем до успіху. Так, саме креативні, неочікувані рішення можуть бути більш економічно вигідними с точки зору «витрачання ресурсів (часу, грошей) – результат», ніж (як може виглядати на перший погляд) звичайні, вже знайомі та дешеві ідеї.
Парадокс? Ні. Економіка — точна наука. Креативний захід, неочікувана маркетингова чи PR-активності водночас можуть принести результати, за якими компанія полювала роками, витрачаючи бюджети на дешеві перевірені активації.
Креативні рішення. Як їх отримати
І найцікавіше. Як використовувати творче мислення креативних підрядників (і не тільки івенторів), щоб отримувати максимальні результати? Так, так, йдеться про корисні поради для компаній, як «віджимати» креативних фахівців. Бо можливості мають працювати на бізнес, особливо у такі неспокійні кризові часи, як зараз:
- Ставте завжди завдання знайти креативне, нетривіальне і парадоксальне рішення, навіть якщо це створення внутрішнього корпоративного каналу у месенджерах для швидкого інформування співробітників.
- Ставте завдання запропонувати рішення «2+1». Два рішення, які потрапляють до категорії «Оптимальні», та одне рішення з категорії «Божевільне». З мого досвіду зазначу, що найкращі рішення у 70% випадків потрапляють саме до категорії «Божевільні». Інше питання, що треба мати відвагу, мужність і розуміти професійні ризики, щоб ці рішення втілити. І тому в реальному житті у 90% випадків реалізуються рішення із категорії «Оптимальні».
- Фокусуйте увагу креативних фахівців на пошук рішень саме того, «що аудиторія має написати, сказати, зробити». Навіть якщо вам здається, що ви знаєте, як поводитиметься аудиторія. Навіть якщо ви впевнені, що точно знаєте результат, якого очікуєте. Але фахівці все одно можуть знайти парадоксальну ідею, яка допоможе зацікавити аудиторію так, що її дії перевищать ваші найсміливіші очікування.
- Фокусуйте увагу креативних підрядників на пошуках додаткових можливостей у рішеннях на кшталт «А що ще ми можемо зробити для продажів?», «А як це рішення можна використати для іншої аудиторії?», «А де ще ми можемо застосувати це ідеї?», «А як ми можемо ще більше затримати увагу аудиторії?»
- Вимагайте від креативних спеціалістів оцінки ефективності креативних рішень — від аргументів до цифрових показників. Навіть на «ця божевільна ідея спрацює» має бути залізобетонна причина, чому аудиторія в неї повірить (англ. RTB, reason to believe), впевненість та докази. Мінімізацію ризиків ніхто не відміняв.
Креативний кисень стає все більш життєво необхідним для вирішення маркетингових та бізнес-завдань бізнесу, особливо у кризові періоди. Моя утопічна професійна думка, що вже творче, креативне мислення та парадоксальні, неочікувані рішення є найголовнішими конкурентними перевагами не тільки для бізнесу, але й для будь-якої людини.
Так, бізнес це розуміє, але небагато компаній вирішують використовувати парадоксальні рішення в житті.
Але розвиток технологій та зміна сприйняття інформації аудиторією постійно вимагають від бізнесу нових, нелогічних, поза межами загальноприйнятих правил рішень, які вже не просто дивують, а мегадивують.
Тому варто ефективно використовувати вміння, навички, можливості постачальників креативного кисню.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора