Facebook Pixel

Будівельний шпагат: що далі буде з «Укрбудом»

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Президент Володимир Зеленський вчора в ефірі одного з телеканалів, до яких він ходить в гості, заявив, що квартири «Укрбуду» добудує «Київміськбуд».

Я хочу на це подивитися, враховуючи, що «Київміськбуд» — комунальне підприємство зі своїм багажем у складній ринковій ситуації, яка склалася цього року.

До речі, нагадаю, що в 2017 році публічне акціонерне товариство Холдингова компанія (ХК) «Київміськбуд» (Київ), один з найбільших забудовників України, змінило тип акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство, де 80% контролює Київська міська рада.

QuoteІнвестори комплексів «Київміськбуду» неабияк занервували на початку осені: на деяких об'єктах крани висять місяцями або ж робиться мінімальна робота.

Додайте до ринкової ситуації бардак в КДА і заблоковану роботу ДАБІ. Звісно, що саме вибори мера Києва можуть посилити або послабити позицію комунального підприємства, принести істотні зміни в частині керівної ланки і структури. Тут як домовляться. Але гроші на 13 об'єктів «Укрбуду» звідки брати?

Два джерела, не пов'язаних між собою, але наближених до справи, підтвердили, що мінусовий баланс здебільшого проєктів у середньому коливається від 60 до 100 млн грн, ступінь готовності в середньому, у найкращому випадку, становить 30-40%, а проданих квартир у комплексі — 80-90%.

Такі проєкти — економічно невигідний баласт для будь-якого девелопера. Особливо, для того, кому це може коштувати дорого — і без того розгубленою лояльності покупців.

Інвестори комплексів «Київміськбуду» неабияк занервували на початку осені: на деяких об'єктах крани висять місяцями або ж робиться мінімальна робота.

Воно й зрозуміло: важкі часи цього року були у всіх, однак причин переживати за «Київміськбуд» більше, ніж за інших.

Читайте також: Експрезидент «Укрбуду» звинуватив гендиректора у підробці документів

По-перше, концепції багатьох проєктів морально не відповідають ринковим запитам. Завоювати масового покупця таким житлом можна лише у випадку гри на пониження з цінами. І то виникає питання, а чи куплять, якщо у сусідів є й повноцінна інфраструктура, і прибудинкова територія, і додаткові сервіси?

Пора припинити підкуповувати покупця дешевим квадратом і думати категорією «комфортне середовище проживання».

Quote«Київміськбуд» — тимчасове прикриття або ширма. Зручно це робити з брендом, у якого є своя історія.

По-друге, потрібно розібратися зі своїми наявними проєктами. Якщо з ними усе гаразд, просто відзвітуйте перед покупцями, потім повідомте громадськості. Гра в мовчанку тільки нагнітає ситуацію навколо.

У питаннях «Укрбуду» в публічній площині звучали, як мінімум, три компанії. Чому виник «Київміськбуд»?

1. Комунальне підприємство, яке підпорядковується КМДА, при правильній розстановці сил легко контролювати, гратися з бюджетами та фінансуванням так, як потрібно. Якщо реально будувати «Укрбуд» — доливати державі гроші на це і контролювати.

2. «Київміськбуд» — це тимчасове прикриття або ширма. Зручно це робити з брендом, у якого є своя історія. Плюс бігборди з гучними гаслами: «ми — довіра, ми — історія, ми — Київ».

Прикриття, щоб виграти час у переговорах щодо майбутнього будинків «Укрбуду».

Читайте також: Що насправді відбувається на ринку нерухомості

Чому це може бути вигідним девелоперам, якщо в ЖК «Укрбуду» все розпродано і є борги? З кількох причин. Ось основні найбільш здорові моделі державно-приватного партнерства у цій ситуації:

1. Взаємозалік з містом: із міським муніципалітетом потрібно дружити. Незважаючи на те, що пайовий внесок вже скасували, є безліч моментів, де можна отримати червоний сигнал і завернути будівництво. Ми беремо складні об'єкти, виконуємо соціальну місію, ми готові до діалогу. Ясна річ, де можна, ви (влада) дозволяєте нам отримати економічну вигоду — ще один будинок, сусідню ділянку віддаєте під забудову тощо.

QuoteЗ міським муніципалітетом потрібно дружити: незважаючи на те, що пайовий внесок вже скасували, є безліч моментів, де можна отримати червоний сигнал і завернути будівництво.

2. ЖК «Укрбуду» = нові майданчики і дозволи на ревіталізацію. Дуже гарна схема, коли місто дозволяє забудовнику і заробити, і довіряє йому соціально відповідальну справу.

Важливо контролювати на всіх етапах і добудову об'єктів, і плани на нові майданчики. Тому що руки загребущі бізнесу можуть спрацювати в цій ситуації не в позитивний бік.

Що буде з будинками «Укрбуду»?

Добудують, але по-різному. Тому що, швидше за все, портфель розлетиться до різних девелоперів. Їх буде, напевно, три. Можливо, два. Якщо всі домовляться і прийдуть до спільного знаменника із владою, тому що «навісити» виходить не всім.

По суті, відбудеться те, про що я говорила раніше: ринок і влада не дозволять статися непоправному, адже будівельний мультиплікатор для економіки країни є важливим чинником.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора