М'яко кажучи, мастодонти ринку зараз перетворилися у відвертих лузерів. Той факт, що забудовник замовчує проблеми, не вирішує їх. Ця незріла позиція «саме розсмокчеться» робить заручниками ситуації саме покупця.
Ситуація, яка склалася на первинному ринку нерухомості, дуже нагадує гру в хованки на вибування. Деякі компанії всіляко заперечують той факт, що політичні зміни в країні, прихід до влади нових еліт, запити покупців на сучасні формати і активність молодих гравців підкосили їх позиції.
М'яко кажучи, мастодонти ринку зараз перетворилися на відвертих лузерів. Той факт, що забудовник замовчує проблеми, жодним чином не вирішує їх. Ця незріла позиція «саме розсмокчеться» робить заручниками ситуації саме покупця.
За моїми даними, за низкою проєктів Київміськбуду суттєві затримки. Яскравий приклад — ЖК Міракс: спочатку називався третій квартал 2018 року, потім з'явилася інформація про кінець 2019 року для всіх будинків, але третій будинок ще навіть не починали.

На форумах інших ЖК інвестори теж обговорюють той факт, що обіцяні терміни зривають, будівництва простоюють. Приміром, у ЖК Райдужний повільно просуваються роботи по будівництву другого і третього будинках. І таких прикладів вистачає.
Інвестори панікують, компанія відмовчується, потім через якийсь час все заперечує. Можливо, це тимчасова стратегія — перечекати і не висовуватися, але в будь-якому разі краще б порозумітися з інвесторами і потенційними покупцями. У будь-якій ситуації перемагає той, хто говорить правду.
Чи на довго затягнеться складний період, сказати зараз важко. Але довгобудів Києву не уникнути.
Справа в тому, що зараз ринок нерухомості переживає непрості часи з ряду причин. З одного боку, слабкий долар підштовхує частину людей повертатися до валюти, а не інвестувати в нерухомість, частину — переживати з приводу майбутнього стрибка курсу, який всі пророкують.
З іншого боку — незрозуміла ситуація з КДА і заблокована робота ДАБІ. Нагадаю, голову інспекції звільнили ще у вересні, нового не призначили. Видача дозвільної документації паралізована.
По-третє, грядуть вибори мера Києва і, цілком можливо, що комунальне підприємство Київміськбуд чекають суттєві зміни і в частині керівної ланки, і в частині структури.
Ще варто згадати про загальноринкові проблеми та тренди. Зараз покупець з побоюванням дивиться в бік девелоперів. Ситуація з Укрбудом, коли заморозилося стільки об'єктів, потім відбувся продаж, налякала багатьох. Люди не поспішають нести гроші у відділи продажів.
Плюс, будемо відверті, сучасний покупець більш вимогливий до ЖК. Йому потрібне комфортне середовище проживання, цікава концепція, повноцінна інфраструктура, якісно реалізовані будинки. Він дуже уважно дивиться на всі ці моменти і вибирає з безлічі пропозицій.
У тренді — багатофункціональні комплекси, їх кількість у структурі нових ЖК з початку року збільшилася на третину і буде рости, житло бізнес-класу з високим рівнем сервісу, еко-проєкти, де зроблені ставки на синергію інфраструктури та рекреаційних об'єктів і зон.
І виграють як раз ті гнучкі та динамічні компанії, які змінюють свій продукт і розуміння девелоперських процесів. Ті, хто пропонують цікавий концепт комплексу і додаткову вартість у вигляді додаткових функцій і цікавих сервісів.
У тренді — багатофункціональні комплекси, їх кількість у структурі нових ЖК з початку року збільшилася на третину і буде рости, житло бізнес-класу з високим рівнем сервісу, еко-проєкти, де зроблені ставки на синергію інфраструктури та рекреаційних об'єктів і зон.
З'явилися на ринку і проєкти, у яких, крім житла, будують торгові та офісні центри. Крім того, кілька нових апарт-комплексів (мається на увазі будинок з інфраструктурою готелю — прим. ред.) стартували за останні пару місяців. Це поки ще зовсім новий формат для нашого ринку, але девелопери вже роблять на нього ставку.