Facebook Pixel

Зростання числа ведмедів зробило їх небезпечними для людей. Румунія та Італія реагують на загрозу

Зростання числа ведмедів в Європі

Зростання числа ведмедів в Європі

Коли в липні в Румунії дикий ведмідь вбив 19-річну дівчину, реакція країни була швидкою: квоту на відстріл ведмедів збільшили вдвічі — з 220 торік до 481 цього і 2025 року. Однак в Італії вбивство ведмедиці, яка поранила французького туриста, викликало гостру громадську дискусію про те, як поводитися з агресивними особами з популяції ведмедів, що зростає в країні.

Різні реакції на ці два напади наголошують на труднощах, з якими стикаються європейські уряди, намагаючись зберегти дику природу, одночасно гарантуючи громадську безпеку, пише Financial Times. Бурі ведмеді знаходяться під захистом законодавства ЄС, що призвело до зростання популяції. Тепер влада частіше стикається з труднощами в управлінні наслідками частіших зустрічей тварин з людьми.

Румунія, де мешкає найбільша в Європі популяція бурих ведмедів у 8000 особин, за останні два десятиліття зареєструвала загибель щонайменше 27 осіб. «Цілком очевидно, що в нас дуже багато ведмедів», – заявив міністр охорони довкілля.

Захисники природи попереджають, що збільшення квот на відстріл у Румунії загрожує «вибором не тих ведмедів». В Італії, де популяція ведмедів набагато менша, гарячі дебати про те, як поводитися з небезпечними тваринами, як і раніше, зосереджені на окремих ведмедях та історії їхньої агресії. Навіть французький турист, поранений в італійських Альпах, сказав, що звістка про смерть ведмедиці, що нападала на нього, з трьома дитинчатами «викликала в мене глибокий смуток і сильне почуття провини».

Ведмеді на дорозі в Румунії (відео)

Гірські ведмеді в Італії були на межі вимирання, і залишалися всього три старі самці, коли у 1999 році Рим розпочав програму відновлення популяції. Дев'ять ведмедів було переселено зі Словенії до природного заповідника площею 620 кв. км у рамках проєкту, який частково фінансується ЄС. Спочатку ця схема була популярна, оскільки місцева влада прагнула стимулювати туризм. Але зараз в італійських Альпах, далеко за межами необгородженого заповідника, блукають близько 120 ведмедів, що становить потенційну небезпеку як для туристів, так і місцевих жителів.

Минулого року 26-річний чоловік зазнав смертельного нападу ведмедя під час пробіжки неподалік свого будинку – це був перший подібний випадок в Італії за 150 років. Ця ж тварина, відома як JJ4, напала на батька та сина, які здійснювали похід на гору в 2020 році, але тодішній міністр довкілля Італії відмовився прислухатися до поради вчених і приспати ведмедя.

Місцева влада видала ордер на вбивство JJ4, але активісти захисту прав тварин оскаржили його в суді. Тому тварину спіймали та помістили у вольєр, або «ведмежу в'язницю». Влада відреагувала швидше після нападу на французького туриста цього року: ведмедицю застрелили лише за кілька годин після підписання їй смертного вироку. «Вони видали наказ увечері, а вбили тварину вночі, – сказала юридичний радник Міжнародної організації із захисту тварин. – Ми не мали часу захистити інтереси ведмедя».

Міністр довкілля Італії вважає, що вбивство окремих ведмедів не може виправити наслідки «безрозсудного вибору», зробленого 25 років тому, коли вирішили заселити ведмедів для просування альпійського туризму. Він пропонує стерилізацію ведмедів.

У Румунії полювання на ведмедів тривалий час було улюбленою розвагою комуністичного диктатора Ніколає Чаушеску. Після падіння залізної завіси румунська влада дозволила цьому прибутковому бізнесу продовжуватися. Але у 2016 році під тиском вчених та зелених груп Бухарест заборонив спортивне полювання на ведмедів. Однак через рік він ввів дозволи на відстріл, щоб усунути «проблемних» тварин, які постійно забрідають у села і завдають шкоди худобі або майну. Захисники природи попереджають, що збільшення квот на відстріл «може призвести до вибору не тих ведмедів» – іноземні мисливці полюватимуть на ведмедів у лісі, а не ховатимуться на околиці міста, очікуючи, коли ведмідь вилізе зі сміттєвого бака.

Подякувати 🎉