Процес відновлення України супроводжуватиметься розподілом фінансових потоків міжнародної допомоги та активів, конфіскованих у росіян. Водночас цілком можливим є посилення в країни політичної боротьби. На цьому бурхливому тлі можливе як відновлення сил деяких старих олігархів, так і поява нових. Про це йдеться в спецпроєкті «Як уникнути появи нової олігархії в Україні».
Олігархи зазвичай заводяться в каламутному середовищі. Щоб його розчистити та зробити прозорим, в Україні потрібні дієздатні медіа. Не має бути державної монополії на інформацію та масові канали мовлення. Багатим людям не можна забороняти фінансувати медіа. По-перше, це обмеження легко обійти, а по-друге, приватний інвестор допоможе становленню якісних медіа, які ще довго не зможуть мати інші джерела потрібного фінансування. Але й накопичення медійних ресурсів у приватних руках також не можна допускати.
Ярина Ключковська, консультантка з комунікацій, наголошує на особливій ролі ЗМІ під час протидії олігархам: «Що краще для ринку медіа: державна монополія чи олігархічний плюралізм? Погане й те, і те. Медіа й так переживають глобальну кризу: лінійне телебачення відмирає, журналістські стандарти тріщать під тиском реальності, попит на якісну журналістику є недостатнім, щоб її оплатити. Економіка та ринок реклами не скоро зможуть профінансувати ту медіагалузь, яку ми звикли бачити до війни».
За словами експерта, найімовірнішим є сценарій, коли основними гравцями інформаційного простору будуть держава та ЗМІ, які працюють за принципом неприбутковості та фінансуються міжнародними донорами. А український ринок зможе профінансувати лише два типи медіа:
- спеціалізовані та нішеві видання, за якісний контент яких готові платити споживачі;
- рекламна модель в інтернеті зможе прогодувати певну кількість медіа, що грають за правилами економіки уваги та залежать від соціальних мереж, а отже, що паразитують на продажу збурень і сенсацій.