Вільна енциклопедія, яку може редагувати кожен — такий девіз Вікіпедії (Wikipedia). Її підтримку та написання статей здійснюють добровольці — «вікіпедисти» з використанням програмного забезпечення сайту MediaWiki.
Вікіпедія запущена 15 січня 2001 Джиммі Вейлсом і Ларрі Сенгером. Власник сайту — американська некомерційна організація «Фонд Вікімедіа».
Натепер це найбільший і найбільш читаний довідник, а також повна енциклопедія за всю історію людства. За даними компанії SimilarWeb, сайт wikipedia.org знаходиться на 7-му місці за відвідуваністю у світі.
Назва енциклопедії утворена від англійських слів wiki (запозичене з гавайської мови, в якій воно має значення «швидко») та encyclopedia («енциклопедія»).
У Вікіпедії є 340 активних мовних розділів, ще 13 — закриті та переміщені до Інкубатора Вікімедіа. Вона містить понад 60 мільйонів статей.
Створювати та редагувати статті може будь-який користувач інтернету. Всі зміни, що вносяться, відразу стають доступними для перегляду всім відвідувачам сайту. Вони можуть схвалювати виправлення або наполягати на видаленні/коригуванні.
У зв'язку з такою технологією наповнення Вікіпедії її надійність та точність неоднозначні. Часто Вікіпедію критикують за можливість додавання неправдивої, неперевіреної чи неактуальної інформації та вандалізму на її сторінках. Але ці явища є домінуючими. За оцінкою, кожну секунду у Вікіпедії відбувається в середньому 17 поправок.
Які мовні Вікіпедії лідирують
За кількістю статей стабільно лідирує англійська Вікіпедія: 6,9 млн статей, 62 млн сторінок, 1,26 млрд правок, 48,6 млн учасників, з них 116 тис. активних.
На другому місці останніми роками тримається себуанська Вікіпедія — розділ Вікіпедії себуанською мовою (однією з мов Філіппін), запущений 22 червня 2005 року.
З початку 2013 року в себуанській Вікіпедії почали активно використовуватися ботозаливки — масове створення коротких однотипних статей за допомогою комп'ютерної програми. Ініціатором ботозаливки став шведський вчений та учасник шведської Вікіпедії Сверкер Юханссон. Його дружина родом з Філіппін, і себуанська мова є для неї рідною.
У жовтні 2017 року з'явилася пропозиція закрити цей розділ через те, що майже всі статті в ньому створені ботом, а не людьми. Однак у лютому 2018 року мовний комітет відкинув цю пропозицію, але рекомендував посилити контроль якості.
Станом на 15 січня 2025 року в себуанській Вікіпедії: 6,1 млн статей, 11,2 млн сторінок, 35 млн правок, 123 тисячі учасників (154 активних).
Дані про українську Вікіпедію
Українська Вікіпедія започаткована 30 січня 2004 року. На сьогодні в ній 1,36 млн статей, 4,8 млн сторінок, 44,3 млн правок, 783 тисячі учасників (3109 активних). За кількістю статей вона посідає 14-те місце між японською та в'єтнамською Вікіпедіями.
За даними «Вікімедіа Україна» найпопулярнішою в українському розділі у 2024 році стала стаття про нинішнього Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського — 1,1 млн переглядів. На другому місці — стаття про Україну — 1 млн переглядів. На третьому — стаття про боксера Олександра Усика — 730 тисяч переглядів.

Найпопулярніші статті української Вікіпедії у 2024 році