Facebook Pixel

Де є світло. Як відновлюється робота енергосистеми України

Після останніх ракетних атак 23 листопада аварійні та планові відключення досі застосовуються в усіх областях країни. Унаслідок цих ударів зупинилися енергоблоки АЕС країни, що взимку виробляють до 70% потреби споживання енергії. Якщо раніше від пошкоджень електромереж найбільше потерпали споживачі північних і центральних регіонів, то тепер складна ситуація спостерігається на всій території України.

Президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін зазначив, що всі енергоблоки було зупинено вперше за 40 років існування атомної енергетики в Україні. Роботу трьох АЕС (Хмельницької, Рівненської та Південноукраїнської) вдалося відновити за два дні. Запорізьку АЕС, що перебуває на окупованій території, досі зупинено.

Відключення електроенергії будуть довшими

Усунення наслідків атаки 23 листопада зайняло більше часу, ніж після попередніх руйнувань. Увечері 25 листопада в «Укренерго» повідомили про дефіцит у розмірі 30% від потреби споживання. Наступного ранку брак енергії скоротилася до 25%. Але в «Укренерго» зазначають, що з початком похолодання потреба в електроенергії зростає, тому рівень дефіциту збільшується. Якщо в неділю нестача була 20%, то в понеділок вона зросла до 27%, тому по всіх областях повідомили про екстрені або планові відключення світла.

Максимальну тривалість планових відключень збільшили із 4 до 5 годин. Проте в Києві обмежать енергопостачання побутових споживачів ще більше: світло вмикатимуть на 2 — 3 години двічі на добу. У НЕК «Укренерго» наказали зменшити на 60% потужність споживання в столиці, щоб збалансувати енергосистему та запобігти аваріям. Про це в понеділок повідомила «ДТЕК «Київські електромережі».

Екстрені відключення передбачають, що енергоживлення насамперед постачається до об’єктів критичної інфраструктури, а залишок розподіляється між рештою споживачів. Проте, наприклад, у «Львівобленерго» зазначають, що через важку ситуацію з переліку підприємств критичної інфраструктури вже вилучено поліклініки, котельні, станції зв’язку, установи юстиції та правоохоронні органи тощо.

У Чернівецькій, Рівненській, Закарпатській, Івано-Франківській, Вінницькій і Харківській областях на понеділок було складено погодинні графіки подавання електроенергії.

Але у Львові, Волинській, Черкаській, Одеській, Запорізькій, Хмельницькій, Дніпропетровській областях йдеться про екстрені відключення, графіки не працюють.

Де дивитися графіки відключень по областях і містах України:

Чому просять заощаджувати електроенергію

Громадській діяч і журналіст Марк Савчук у своєму дописі популярно пояснив, чому потрібні відключення світла. «Перше, що ви маєте знати: система генерує рівно стільки, скільки споживає вся країна», — наголошує він.

Атомні електростанції генерують багато дешевої електроенергії, що забезпечує базову потребу споживачів України. Головний недолік АЕС — неможливість швидко змінювати обсяг генерації. Взагалі на їхню роботу погано впливає зупинення, яке вимушено довелося зробити 23 листопада.

Руйнування потужних трансформаторних станцій поблизу АЕС робить неможливим передавання «великої порції» енергії, що спричиняє аварійне зупинення. Така сама проблема виникає, коли виходять з ладу одразу кілька транспортних підстанцій. Це призводить до дисбалансу в енергопостачанні: кудись енергії надходить надто багато, кудись недостатньо, тому потрібне зупинення.

Отже, ураження кількох вузлових підстанцій влаштовує каскадний блекаут, і світла немає ніде. Оскільки намагаються влучати саме по підстанціях, втрачається здатність передавати електрику. «Ми споживаємо (умовно) 15к МВт, а мережа може пропустити лише 10к МВт. Отже, когось доводиться постійно вимикати», — пише Савчук.

Що відомо про ракетні обстріли енергосистеми України

Перша масована ракетна атака на енергетичну систему України відбулася 10 жовтня. Енергопостачання було відновлено за два дні, і з 13 жовтня вже не застосовували графіки примусових обмежень для споживачів.

Наступні ракетні обстріли відбулися 19 жовтня, 22 жовтня, 31 жовтня, 15 листопада та 23 листопада.

Після обстрілу 31 жовтня наступного дня в «Укренерго» попередили про обмеження енергопостачання в Києві та семи областях: Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Сумській, Харківській і Полтавській. Після обстрілів 15 листопада в «Укренерго» також повідомили про найбільші пошкодження в центральних і північних областях, де було введено спеціальні графіки відключень.

Станом на 23 листопада по всіх областях України працювали графіки відключень світла. Але зазначалося, що жоден район не може перебувати без світла більш як чотири години поспіль. Перед останньою атакою росіян дефіцит електроенергії коливався від 15 до 20%. Як повідомляв в етері телемарафону голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицкий, у четвер очікувалося збільшення потужностей атомних станцій, щоб зменшити цю нестачу.

Подякувати 🎉