Країни «Великої сімки» (G7) та Євросоюз вирішують, як використовувати прибуток, отриманий від російських активів, заморожених на Заході, для надання Україні великого авансового кредиту зараз та забезпечення фінансування Києва у 2025 році, пише Reuters. Близько 260 млрд євро коштів російського центрального банку заморожено по всьому світу, більшість із них перебуває в ЄС. Ці кошти приносять 2,5–3,5 млрд євро прибутку на рік, його на Заході вважають «непередбаченим прибутком», який не належить Росії. Ідея, яку відстоюють Сполучені Штати, полягає в тому, щоб використати цей прибуток як стабільний потік доходів для обслуговування кредиту в 50 млрд доларів, який можна було б залучити на ринку.
Рішення про надання такого кредиту може бути ухвалене на саміті G7 13-15 червня. Вона надішле потужний сигнал єдності напередодні міжнародної конференції по Україні в Швейцарії та забезпечить Києву фінансування на весь 2025 рік, незалежно від того, хто переможе на президентських виборах у США 5 листопада.
Високопоставлені європейські чиновники кажуть, що дискусії все частіше зосереджуються на двох варіантах залежно від того, хто позичатиме гроші.
Згідно з одним сценарієм, який підтримує більшість країн ЄС, Сполучені Штати залучать гроші на ринку, а Європейський Союз дасть Вашингтону гарантії, що непередбачені прибутки будуть доступні для обслуговування американських позик.
Перевага цього варіанта в тому, що він швидкий і не створить нових зобов'язань для європейських країн щодо спільного боргу.
Основна проблема полягає у масштабах та формі гарантій, необхідних Вашингтону, а також у тому, хто та в якій частині гарантуватиме погашення таких запозичень, особливо у разі реструктуризації українського боргу чи зміни процентних ставок, які можуть порушити початкові розрахунки.
Джон Кірбі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США, очікує, що на саміті G7 буде досягнута одностайність у роботі над планом використання заморожених активів для допомоги Україні у відновленні після війни. «Ми зробимо сміливі кроки, щоб показати Путіну, що час не на його боці і що він не зможе нас пережити», — сказав він.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також