Ліп-Бу Тан
Компанія Intel повідомила, що призначила Ліп-Бу Тана своїм новим генеральним директором. У відповідь її акції підскочили на 12% під час розширених торгів.
Тан замінює тимчасових співгенеральних директорів Девіда Цинснера і М. Дж. Холтхауса, які обійняли посаду в грудні минулого року, коли був усунений генеральний директор Патрік Гелсінгер. Тан також повертається до ради директорів Intel.
Призначення закриває хаотичну главу в історії Intel, коли інвестори чинили тиск на компанію, змушуючи її скорочувати витрати і відокремлювати підприємства через зниження продажів і нездатність вийти на ринок штучного інтелекту, що швидко зростає.
«В областях, де у нас є імпульс, нам потрібно подвоїти зусилля і розширити нашу перевагу», — сказав Тан у заяві на сайті Intel.
«В областях, де ми відстаємо від конкурентів, нам потрібно йти на розраховані ризики, щоби порушити і обігнати. А в областях, де наш прогрес повільніший, ніж очікувалося, нам потрібно знайти способи прискорити темп».
Тан став четвертим постійним генеральним директором Intel за сім років. Після відставки Браяна Кржанича у 2018 році через його неналежні стосунки зі співробітницею Боб Свон став біля керма у січні 2019 року. Він пішов через два роки після того, як Intel постраждала від численних ударів з боку конкурентів і затримок з випуском чипів. Свона змінив Гелсінгер у 2021 році.
Гелсінгер взяв сміливе планування трансформації бізнесу Intel шляхом доповнення його виробництвом чипів інших компаній. Але прибуток компанії від продукції продовжував знижуватися, і інвестори турбувалися про значні капітальні витрати, необхідні для такого масового виробництва чипів, включаючи будівництво комплексу заводів вартістю 20 млрд доларів в Огайо.
Восени минулого року, після звіту про доходи, що розчаровує, Intel, схоже, була виставлена на продаж і, як повідомляється, викликала інтерес з боку конкуруючих компаній, включаючи Qualcomm.
В галузі штучного інтелекту Intel зазнала поразки від Nvidia, чиї графічні процесори стали кращим чипом для розробників ШІ.
У листопаді Intel була виключена з індексу Dow Jones Industrial Average та замінена Nvidia. Акції Intel втратили 60% своєї вартості минулого року, тоді як ціна акцій Nvidia злетіла на 171%.
У січні Intel випустила слабкий прогноз, хоч і перевершила показники прибутку та виручки. Компанія вказала на сезонність, економічні умови та конкуренцію і заявила, що клієнти перетравлюють запаси. Перспектива запровадження тарифів Трампом посилила невизначеність.
На момент закриття торгів 12 березня ринкова капіталізація Intel становила $89,5 млрд, що у 30 разів менше, ніж Nvidia.
Хто такий Ліп-Бу Тан
Тан, 65-річний уродженець Малайзії, вивчав фізику у Наньянському технологічному університеті у Сінгапурі. Має ступінь магістра ядерної інженерії Массачусетського технологічного інституту та ступінь магістра ділового адміністрування Університету Сан-Франциско.
Будучи давнім інвестором у технології, він грав різні ролі у кількох компаніях. Є головою Walden International, венчурної компанії із Сан-Франциско, з 1984 року.
Тан очолював постачальника Intel та розробника мікросхем Cadence Design Systems у період з 2009 по 2021 рік.
Входив до ради директорів Hewlett Packard Enterprise та групи SoftBank.
Тан був призначений до ради директорів Intel у 2022 році в рамках плану відновлення компанії як провідного світового виробника мікросхем. Через рік Intel розширила його обов'язки, включивши в них нагляд за виробничими операціями. Проте минулого року Тан вийшов зі складу ради через розбіжності щодо того, як оздоровити компанію.
У середу в листі до співробітників Intel Тан дав зрозуміти, що не буде розділяти бізнес-проєктування та виробництво компанії.
«Intel відіграє важливу роль у технологічній екосистемі як у США, так і в усьому світі. І я впевнений, що разом ми зможемо змінити наш бізнес», — сказав він.
Чим відома компанія Intel
Компанія веде свою історію з 1968 року. Серед її фундаторів — Гордон Мур, Роберт Нойс, Ендрю Гроув — легенди світової комп'ютерної індустрії.
Назва Intel є скороченням від Integrated Electronics, «інтегрована електроніка».
Спершу свої зусилля компанія спрямувала на розробку напівпровідникової пам'яті. У 1970 році компанія розпочала випуск чипа 1103, динамічної пам'яті об'ємом 1 кілобайт, першої реальної альтернативи поширеній на той час пам'яті на магнітних сердечниках.
В 1971 Intel отримала замовлення на дванадцять спеціалізованих мікросхем для калькуляторів від японської компанії Busicom, але вирішила зібрати всі елементи в один чип. Так з'явився перший у світі комерційно успішний процесор Intel 4004. Незабаром був розроблений Intel 8008; він був 8-розрядний, тому міг обробляти не тільки цифри, а й літери та інші символи.
Наприкінці 1970-х років компанія почала втрачати позиції на ринку мікросхем пам'яті, що компенсувалося зміцненням лідируючих позицій на ринку процесорів. У 1978 році був представлений 16-розрядний процесор Intel 8086, але його продажі спочатку поступалися конкуруючому процесору Motorola 68000. Ситуація змінилася, коли у 1980-му IBM обрала процесори Intel для свого першого персонального комп'ютера (ПК). Партнерство з Microsoft Corporation, прозване Wintel (від Windows та Intel), зробило ці компанії на довгі роки практично монополістами на ринку ПК.
У 1983 році оборот компанії вперше досяг мільярда доларів.