Запорізька АЕС
Очікується, що сьогодні, 31 серпня, місія МАГАТЕ в складі 14 осіб, що виїхала 29 серпня з Відня, прибуде на Запорізьку АЕС.
Місія має заїхати на окуповану територію через Василівку неподалік лінії зіткнення й одразу вирушить до Енергодара. «За планом, вони мають виїхати до вечора того самого дня у світлий час доби», — сказав призначений окупантами «глава регіону» Євген Балицький.
Нагадаємо, що Запорізька АЕС – найбільша атомна станція у Європі. У її складі шість енергоблоків ВВЕР-1000. Перший було введено в експлуатацію в грудні 1984 року, шостий – у жовтні 1995 року.
Зараз два енергоблоки ЗАЕС працюють на 60% і 80% своєї потужності, решту зупинено. Уся електроенергія постачається в Об'єднану енергосистему України.
ДОПОВНЕННЯ. Володимир Рогов, який називає себе «главою адміністрації Запоріжжя», заявив, що для місії МАГАТЕ не оформлятимуть спецперепустки. Місія стоятиме в загальній черзі для проїзду на окуповану частину регіону. «А могли б безпечно, швидко й без перепон дістатися з Росії», — заявив він.
Навіщо на Запорізьку АЕС їде місія МАГАТЕ?
«Програма візиту розрахована на один день. Вони мають за один день переглянути роботу станції. Ті елементи, які вони скажуть, у процесі можна подивитися», – сказав Балицький.
Українські фахівці вважають, що представники МАГАТЕ мають залишатися на станції до її деокупації.
Напередодні Рафаель Гроссі, глава МАГАТЕ та місії, що їде на АЕС, зустрівся в Києві з президентом Володимиром Зеленським. «Ми хочемо, щоб місія МАГАТЕ знайшла можливість завдяки нашим спецслужбам, коридорам безпеки потрапити на станцію та зробити максимум, щоб уникнути загроз світового масштабу», – сказав Зеленський на зустрічі.
Він також закликав до термінової демілітаризації станції та виведення з її території всіх російських військових.
Гроссі сказав, що експерти працюватимуть на станції кілька днів. У цей час вони спілкуватимуться з персоналом ЗАЕС і збиратимуть необхідну для загальної доповіді інформацію. За його словами, МАГАТЕ має намір встановити на станції своє постійне представництво.
Що зараз роблять на ЗАЕС представники «Росатому»?
Експерт з ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна розповіла, що співробітники «Росатому» з'явилися на ЗАЕС буквально слідом за окупантами. Вони працюють на станції вахтовим методом. Це керівні технічні спеціалісти з російських АЕС.
У звітах для МАГАТЕ вони пишуть, що «консультують і сприяють комунікації між українським персоналом станції та російськими військовими».
Першого ж дня росіяни захопили технічну документацію на паливо Westinghouse.
Кошарна зазначає, що моніторинг сховищ ядерного палива іноді переривався, тому є небезпека, що росіяни могли вивезти в РФ зразки відпрацьованого палива та свіжі збірки для досліджень. Російське паливо, яке також використовується на ЗАЕС, поступається за якістю американському.
«Якщо це так, то це крадіжка ноу-хау з погляду американського права. А також порушення законодавства про контроль за ядерними матеріалами. А це відповідальність МАГАТЕ, яка для цього й створювалася, – зазначила Кошарна. – Місія має встановити, чи була крадіжка».
Навіщо російські війська обстрілюють ЗАЕС та її околиці?
Українська сторона вважає обстріли ЗАЕС провокацією окупантів, які хочуть звинуватити Україну в створенні загроз ядерній безпеці. Під час обстрілів відзначалися влучання по допоміжних об'єктах станції.
Водночас 23 серпня Головне управління розвідки Міноборони повідомило, що окупанти кілька днів обстрілюють золовідвали Запорізької ТЕС (ЗаТЕС), яка, як і ЗАЕС, розташована в Енергодарі Запорізької області.
Мета – підняти пил із золи, що підвищить радіоактивне тло в місцях встановлення датчиків вимірювання радіації навколо ЗАЕС. А потім використовувати це для тиску на міжнародну спільноту із закликами «зупинити Київ».
Сама ЗаТЕС уже кілька місяців не працює через брак вугілля на складах і неможливість його підвезти.
Чому ЗАЕС відключалася від енергосистеми України?
25 серпня приблизно о 12-й годині через пожежу на обстрілюваних росіянами золовідвалах ЗаТЕС було пошкоджено повітряну лінію 750 кВ «Дніпровська». Нею ЗАЕС видавала електроенергію в мережу.
Інші три лінії було пошкоджено ще раніше внаслідок бойових дій.
Через пожежу на лінії сталося коротке замикання. Лінію відключили. Спрацював автоматичний захист, і обидва блоки ЗАЕС, що працювали, було зупинено.
Приблизно за 20 хвилин лінію було під'єднано. Але о 14:14 із невідомих причин знову спрацював автоматичний захист. За деякий час неполадки було усунено.
Чим небезпечне для самої АЕС зупинення її реакторів?
Електроенергія, яку виробляє АЕС, подається не лише в енергосистему країни, а й використовується для забезпечення роботи самої станції. Наприклад, для підтримання систем охолодження та управління реакторами ЗАЕС потрібно 150 тис. кіловатів електроенергії на годину.
У разі зупинення реакторів ця потужність подається перемичкою з Єдиної української енергосистеми.
Якщо росіяни знищать цю перемичку, використають останній запобіжник від радіаційної катастрофи — дизельні генератори. Але вони мають обмежений запас палива – лише на кілька днів, а споживають вони його сотнями тонн.
Якщо вчасно не підвозити дизпаливо на територію, що контролюється окупантами та не підключити ЗАЕС назад у мережу, то почнеться сценарій японської Фукусіми: ядерні реактори, що не отримують належного охолодження, вийдуть з-під контролю. Може статися тепловий вибух, як це було в Чорнобилі.
Чи підключать росіяни ЗАЕС до енергосистеми РФ?
Кошарна вважає, що росіяни мають плани переключити на тимчасово окупований Крим як ЗАЕС і Каховську ГЕС, так і всі вітряні промислові станції. Але поки що їм це не вдається.
Процес перепідключення технічно дуже складний. Він ще більше ускладнився після вибуху на розподільній підстанції в Джанкої та підривів опор ліній електропередачі.