Facebook Pixel

Ввезення гуманітарки, перевірки бізнесу, мобілізація: що зміниться для українців у грудні 2023 року

В Україні змінюються правила ввезення гуманітарної допомоги, і ці нововведення різко негативно оцінили волонтери. У грудні велика можливість часткового повернення податкових перевірок бізнесу. Про це та інші зміни, а також про мобілізацію, виплати переселенцям та пенсії – у традиційному огляді The Page.

1

Як завозити гуманітарну допомогу з 1 грудня 2023 року

Кабмін змінив правила ввезення гуманітарної допомоги. Мінсоцполітики за допомогою інфографіки пояснило новий порядок. Що робити тим, хто завозить допомогу:

 • вибираєте зручний вам механізм: цифровий чи паперовий;
 • заповнюєте декларацію;
 • завозите гуманітарку;
 • розподіляєте товари;
 • звітуєте про цільове використання.
Як завозити гуманітарну допомогу з 1 грудня

Як завозити гуманітарну допомогу з 1 грудня

Як завозити гуманітарку з 1 грудня

Як завозити гуманітарку з 1 грудня

2

Кого торкнеться повернення податкових перевірок

Із 1 грудня припиняє діяти мораторій на податкові перевірки. Про це йдеться у законопроєкті №10016-д, який ухвалено парламентом і 27 листопада відправлено на підпис президенту.

Спочатку перевірятимуть бізнес, який продає підакцизні товари: алкоголь, цигарки, бензин чи організовує та проводить азартні ігри. Також під перевірки потраплять ті, хто надає фінансові чи платіжні послуги, та іноземні компанії, які мають підрозділи в Україні.

Водночас ФОП – платників єдиного податку І та ІІ груп не перевірятимуть. Не перевірятимуть і тих, хто зареєстрований на тимчасово окупованій території та був змушений релокуватися.

3

Як у грудні заповнювати платіжні документи щодо сплати єдиного податку

З 1 грудня 2023 року завершується період, протягом якого платники податків могли вказувати реквізит «Призначення платежу» у неструктурованому форматі (довільно) при сплаті податків, зборів та ЄСВ.

Отже, у грудні у реквізиті платіжок потрібно зазначати:

 • код сплати податків та ЄСВ;
 • назву податку або ЄСВ та період, за який він сплачується.

Якщо платник неправильно заповнить рядок призначення платежу, його не штрафуватимуть, оскільки за такі помилки законодавством не передбачено відповідальності.

Щоб правильно заповнювати призначення платежу, слід пам'ятати, що:

 • для сплати єдиного податку І та ІІ груп – у полі під назвою «Призначення платежу» слід зазначити: 101 Єдиний податок за листопад 2023 року;
 • для сплати ЄСВ – 101 ЄСВ за IV квартал 2023 року.
4

Як зміниться митне оформлення товарів у грудні 2023 року

З 1 грудня року на двосторонньому рівні між Україною та Європейським Союзом запроваджуються Альтернативні правила походження товарів. Тому товари користуватимуться тарифними преференціями зі сплати мита та набувають преференційного походження з України або Європейського Союзу відповідно до одного з двох преференційних правил походження:

 • Додаток І та Додаток ІІ до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження;
 • Альтернативні правила походження.

Декларант самостійно визначає, які правила використати.

5

Які зміни в мобілізації очікуються у грудні 2023 року

У грудні, як це було й раніше, військовозобов'язані, які змінили місце проживання або переїхали до інших міст, регіонів чи країн, повинні звернутися до центру комплектування ЗСУ або консульської установи за новим місцем проживання для реєстрації. Строк такого звернення становить 7 днів.

В Україні оголошено військовий стан та загальну мобілізацію. У разі військового стану військовозобов'язаними вважаються особи віком від 18 до 60 років. Але тих, хто не має військового досвіду, можуть мобілізувати лише з 27 років (закон, який передбачає зниження планки до 25 років, поки що не підписаний президентом).

Мобілізація може торкнутися жінок, які перебувають на військовому обліку, а також осіб, виключених зі списку військовозобов'язаних і знятих з військового обліку, якщо ВЛК вважає їх придатними і вони не чинили тяжких чи особливо тяжких злочинів.

6

Виплати переселенцям: що зміниться з 1 грудня

Виплати внутрішньо переміщеним особам (ВПО) у грудні продовжать. Сума допомоги для внутрішньо переміщених осіб не зміниться.

Діти та люди з інвалідністю отримуватимуть 3 тис. грн, а інші категорії ВПО – 2 тис. грн. Виплати продовжили до кінця січня 2024 року, після чого їх переглянуть.

7

Якими будуть пенсії у грудні 2023 року

До кінця 2023 року не передбачено нових індексацій пенсії, тому розмір пенсій залишиться без змін. Проте вікову надбавку отримають пенсіонери, яким виповниться 70, 75 чи 80 років – 300, 456 та 570 грн відповідно.