Facebook Pixel

Несподівана відставка керівника: що відбувається із «Сенс банком» після його націоналізації

Олена Зубченко та Шевкі Аджунер, Sense Bank

Олена Зубченко та Шевкі Аджунер, Sense Bank

Через три тижні після свого призначення голова правління «Сенс банку» Дмитро Кузьмін подав у відставку з особистих причин, наглядова рада фінустанови прийняла його відставку. Олену Зубченко, заступника голови правління, призначили тимчасово виконуючої обов'язки керівника «для забезпечення безперебійної роботи банку під пильним наглядом та у співпраці з наглядовою радою». Процес відбору та призначення нового голови правління мають намір розпочати якнайшвидше. Про це йдеться у вечірньому повідомленні банку 14 серпня. Наступного дня керівники банку провели пресконференцію, на якій розповіли подробиці того, що сталося, і про те, що відбувається з «Сенс банком».

Відставка керівника «Сенс банку»

На ринку обговорювали різні версії звільнення Дмитра Кузьміна, але Шевкі Аджунер, голова наглядової ради сказав, а потім кілька разів повторив, що Кузьмін у заяві вказав особисті причини для звільнення.

«Немає жодних підстав вважати, що вони пов'язані з роботою чи взаємовідносинами у банку. Я знаю Кузьміна майже вісім років і тільки з хорошого боку», – зазначив Аджунер. Він також підкреслив, що заява була подана вранці 14 серпня (чутки про таку заяву з'явилися кількома днями раніше. – The Page).

Ситуацію, коли призначений керівник звільняється, не можна вважати нормальною. The Page запитало, хто займався його підбором і чи хтось понесе відповідальність (дисциплінарну, матеріальну) за такий неякісний рекрутинг?

Голова наглядової ради відповів, що для банку немає жодних фінансових наслідків, пов'язаних із відходом його керівника. З приходом до банку нового власника – держави – підбором топ-менеджерів та членів наглядової ради займався Мінфін. Зрозуміло, що Аджунер не знає, чи понесе там хтось відповідальність.

Як вибиратимуть нового керівника банку

Олена Зубченко не відповіла ні «так», ні «ні» на запитання, чи номінуватиметься вона на посаду керівника банку.

Підбором нового керівника займатиметься вже наглядова рада банку, вона найме для цього консультанта. Рішення мають ухвалити протягом шести місяців.

«Ми посилюватимемо правління банку, буде призначено операційний директор, головний бухгалтер і деякі інші топ-менеджери», – додав Аджунер.

Що у банку вже зробила нова команда

Нові керівники активно спілкуються з існуючими та потенційними клієнтами. Вони мають намір розширити сегмент рітейлу, активно залучати зарплатні проєкти, більше уваги приділяти малому та середньому бізнесу. Крім того, ведуть переговори з Фондом розвитку підприємництва, з міжнародними рейтинговими агентствами для відновлення оцінювання банку.

«Цього тижня відбудеться перше засідання наглядової ради у повному складі. Проаналізуємо інформацію про стан банку та визначимо необхідні найближчі кроки. Позиція банку міцна. Його ліквідність у чотири рази перевищує вимоги НБУ», — сказав Аджунер.

Наглядова рада 15 серпня створила комітет із ризиків, банк має план входження в осінньо-зимовий період, нормативи НБУ виконуються, є хороша база лояльних клієнтів, сподіваються на повернення клієнтів. «Оскільки банк став державним, розраховуємо на його більш активну участь у держпрограмах кредитування», — зазначив Ростислав Дюк, незалежний член спостережної ради.

Андрій Свистун, член наглядової ради від держави, додав, що 16 серпня відбудеться засідання аудиторського комітету, де обговорюватимуть питання внутрішнього та зовнішніх аудитів та коло питань, які потрібно вирішити насамперед. «Наприклад, виявлення активів, про які ми поки що не знаємо, що вони пов'язані з колишніми власниками», — пояснив він.

Якою буде стратегія «Сенс банку»

Стратегії всіх держбанків розробляє Мінфін. «Незалежно від неї, ми вважаємо своїм завданням зробити банк максимально прибутковим, конкурентним, здатним стійко розвиватися. Крім того, ми маємо намір приділяти серйозну увагу технологічному розвитку банку. Є бажання продовжувати працювати як у корпоративному, так і в роздрібному сегментах», – заявив Аджунер. .

«Стратегія – це не те, що спочатку зафіксовано на папері, а потім починається виконання. Це безперервний процес», – пояснив голова наглядової ради.

Перспективи повторної приватизації «Сенс банку»

На пресконференції підтвердили, що держава має намір вийти з банку, тож потрібно вибудовувати систему управління з мінімальною участю держорганів.

Коли буде зрозуміло, що банк готовий до продажу? «Визначатиме власник, наше ж завдання полягає в тому, щоб банк був найбільш привабливим для покупця», — відповів Аджунер.

Перспективи повторної приватизації «Сенсу банку» експерти обговорюють і в соцмережах. Так, Гліб Вишлінський, виконавчий директор «Центру економічної стратегії», наголосив, що держава ще ніколи не націоналізувала успішний ринковий банк. «І, начебто, продавати треба, тому що ми проти збільшення і так великої частки держсектора, і проти втрат через конкуренцію між майже п'ятьма універсальними держбанками», — зазначив він.

Однак перспективи продажу такого великого банку в умовах війни не за п'ять копійок виглядають дуже туманними.

Сергій Будкін, партнер-засновник у FinPoint, вважає інакше: «Зараз ми закінчуємо велику транзакцію із залучення кількох десятків мільйонів доларів іноземних та українських грошей для фінансування великої української компанії. В умовах максимальної невизначеності. Як частину проєкту ми створили фінансову модель компанії».

Цю модель довго обговорювали з усіма зацікавленими сторонами (дев'ять фінансових інститутів, які співпрацювали з компанією до війни, плюс чотири потенційні провайдери нових грошей).

«Ми витратили багато зусиль на те, щоб ті, хто даватиме гроші (або відкладатиме терміни повернення існуючих грошей), переконалися, що наша модель дає відповіді на їхні запитання та об'єктивно відображає всі сценарії розвитку подій для компанії, які можна реалістично уявити», — заявив Будкін.

Як оцінюють фінансовий стан «Сенс банку»

Фінансовий аналітик Анатолій Дробязко проаналізував балансові показники банку, які попередні керівники показали перед націоналізацією (станом на 1.07.2023) та за кілька тижнів після неї (на 1.08.2023).

Фінансовий результат зріс із 2,17 млрд грн до 5,36 млрд грн. Тобто за місяць прибуток збільшився на 3,19 млрд. грн. Багато в чому це сталося тому, що кошти колишніх власників зарахували до доходів банку.

Обсяг кредитного портфеля юридичних осіб був 31,14 млрд грн при сформованих резервах 4,72 млрд грн. Станом на 1 серпня обсяг портфеля склав 30,76 млрд грн при сформованих резервах 5,04 млрд грн. «Можна вважати, що перехід пройшов гладко: за деякими кредитами тіло поменшало, за деякими – доформовано резерви», – зазначив Дробязко.

Обсяг кредитного портфеля фізичних осіб становив 24,66 млрд грн при сформованих резервах 13,9 млрд грн. Станом на 1 серпня обсяг портфеля зменшився до 24,5 млрд грн при сформованих резервах 13,65 млрд грн. «Портфель за місяць не сильно змінився, але привертає увагу невисока його якість, оскільки за місяць істотно зменшилися відсоткові доходи від кредитів фізичних осіб, що може вказувати на значні списання безнадійних кредитів», — вважає аналітик.

Він резюмував: одного місяця недостатньо для остаточних висновків, але поки що можна сказати, що попередня команда банку вела бізнес без особливих порушень.

Подякувати 🎉