Facebook Pixel

Проєкт вихідців з України з гуманітарного розмінування отримав підтримку у НАТО

Проєкт MinesEye.  Фото: В’ячеслав Мадієвський

Проєкт MinesEye. Фото: В’ячеслав Мадієвський

Проєкт MinesEye, очолюваний благодійним фондом «Поступ» (Польща), спрямований на створення системи виявлення та ідентифікації мін і боєприпасів, що не вибухнули (БНВ), в Україні. Днями він отримав підтримку програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» (SPS) та посилить міжнародні дослідження. Окрім «Поступу» у проєкті працюватимуть:

  • Авіаційний інститут Лукашевича ILOT (Польща) залучить досвід дистанційного зондування, зокрема оптичних методів виявлення та розпізнавання об'єктів на поверхні;
  • Інститут геофізики НАН України відповідатиме за обробку магнітних вимірювань та оцінюватиме різноманітні сенсорні технології для виявлення та локалізації прихованих БНВ;
  • Вроцлавська політехніка (Польща) повинна створити дрон-платформу, призначену для виконання завдань зі сканування з повітря;
  • Національний університет «Львівська політехніка» має створити безпілотний наземний транспортний засіб (UGV) для прискорення процесу ідентифікації мін та БНВ.

«Україна потребує інновацій для прискорення процесу гуманітарного розмінування та підвищення безпеки саперів, – зазначив Влад Козак, засновник та директор фонду «Поступ». – Методологія SPS має допомогти нам застосувати більш науковий підхід до розробки продукту та базувати наступні етапи розробки на основі об'єктивних критеріїв – це дуже важливо для того, щоб рішення було прийняте кінцевими користувачами».

«З 2014 року співпраця з Україною у сфері громадянської науки та технологій, пов'язаних з безпекою, була посилена. Відтоді Україна стала найбільшим бенефіціаром програми SPS», – зазначив Еюп Турмуш, радник та менеджер у SPS.

Проєкт включатиме складання експериментального обладнання та його тестування в умовах різної складності, а також перевірку системи на відповідність різним критичним показникам, таким як ступінь виявлення та ідентифікації БНВ, загальна продуктивність системи.

Системи дистанційного сканування все частіше використовуються для різних комерційних додатків, проте пошук боєприпасів, що не розірвалися, і мін є одним з найскладніших завдань через малий розмір і велику різноманітність об'єктів пошуку.

Система MinesEye буде розроблена у співпраці з кінцевими користувачами, зокрема з Державною службою України з надзвичайних ситуацій (ДСНС). У лютому 2023 року «Поступ» підписав угоду про співпрацю з ДСНС.

БПЛА у проєкті MinesEye

БПЛА у проєкті MinesEye

Довідка. Фонд «Поступ» створено у 2022 році у Польщі (Вроцлав) з метою координації волонтерської підтримки українських захисників. Команда фонду провела понад 100 різних аеромагнітних досліджень як у контрольованому навчальному середовищі, так і в реальних умовах.

Програма SPS сприяє практичному співробітництву у сфері громадянської безпеки на основі наукових досліджень, інновацій та обміну знаннями. Вона пов'язує наукову спільноту з НАТО через співробітництво в галузі цивільної науки, яке спрямоване на вирішення завдань безпеки.

Подякувати 🎉