Споживання електроенергії почало зростати: підсумки енергетичного тижня, що минає

Цей тиждень – перший, де вже відчутно падіння температури повітря по всій країні. Споживання електроенергії починає зростання, написала ексглава Міненерго Ольга Буславець.

Енергосистема України наближається до точки, коли імпорт електроенергії з країн Європи стає необхідною умовою для того, щоб не запроваджувати планових графіків відключення електропостачання для всіх споживачів.

У Європі температура також знижується, що означає погіршення електроенергетичного балансу. Відповідно, ціни на електроенергію на європейських ринках зростатимуть.

Залучення максимально можливих обсягів імпорту електроенергії залежить від перегляду прайс-кепів регулятором (НКРЕКУ), який ще обмірковує це рішення, але вже очевидно, що без підвищення цінових обмежень імпорт електроенергії буде недоступний, особливо в періоди різкого похолодання.

Наступні два тижні стануть стартовим випробуванням для енергосистеми України, яка провела найбільшу в історії ремонтну кампанію.

Підсумки енергетичного тижня 14–18 жовтня 2024 року

Усі 9 енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, працюють у енергосистемі України.

Виробництво електроенергії на ГЕС залишається на сезонному рівні.

Виробництво на ТЕС поступово зростає завдяки проведеним ремонтним роботам.

Рівень запасів вугілля на складах теплової генерації становить майже 3,2 млн. тонн, що максимально можливо.

Виробництво електроенергії СЕС знизилося через хмарну погоду. Попри значну величину доступної потужності СЕС (до 7 ГВт), слід розуміти їх низьку ефективність у похмурі дні, у тому числі взимку – до 5%.

У жовтні 2024 року споживання газу вище за рівень минулого року на 3%, але нижче за аналогічний період 2021 року на 35%, що зумовлено підвищеним споживанням газу для генерації.

Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 12,3 млрд кубів, що нижче, ніж торік, на 23% (з урахуванням 0,36 млрд кубометрів газу нерезидентів).

У жовтні «Нафтогаз» збільшив обсяги імпорту до 11 млн кубометрів на добу, у зв'язку з чим середнє закачування в ПСГ зросло до 15 жовтня до 28 млн кубометрів.

Починаючи з 15 жовтня, у зв'язку зі зниженням температур на 1-2 градуси нижче за норму та поступовим включенням опалення, добове споживання газу в Україні зросло на 30%, до 40 млн кубометрів на добу, а закачування в ПСГ знизилося з 30 до 20 млн кубометрів.

Ціни на оптовому ринку електроенергії в ОЕС України за останній тиждень зросли на 10% у робочі дні. Індекс базового навантаження цього робочого тижня становив у середньому 5528 грн/МВт∙год. Середній індекс базового навантаження РДН за вересень становив 5411 грн/МВт∙год, що нижче на 2% порівняно з індексом серпня.

У жовтні спостерігається сильне падіння індексу базового навантаження, що становить 4713 грн/МВт∙год, що на 13% нижче за індекс вересня.

Ціни на електроенергію на західному кордоні України на цьому тижні майже без змін. На 3% є зростання у Словаччині та Румунії. Ціна базового навантаження у робочі дні в середньому становить від 82 євро/МВт∙год (Румунія) до 95 євро/МВт∙год (Польща).

Читати на The Page