Facebook Pixel

«Ситуація стабілізувалася на низькому рівні». НБУ виставив макроекономічні оцінки

Фінансове становище українського бізнесу стабілізується. Економічну активність підтримують жнива та поновлення роботи окремих портів. Це один із численних висновків, який зробили аналітики НБУ в останньому щомісячному монетарному та макроекономічному огляді.

Інфляція в Україні

Споживча інфляція прискорюється насамперед через наслідки бойових дій і тимчасову окупацію окремих територій. У серпні вона досягла 23,8% у річному вимірі проти 22,2% у липні.

Динаміка інфляції в Україні

Динаміка інфляції в Україні

Чинники зростання інфляції:

  • порушення ланцюжків постачань;
  • руйнування виробничих потужностей та інфраструктури;
  • зростання вартості імпорту через корекцію курсу гривні;
  • скорочення пропозиції;
  • збільшення виробничих витрат, зокрема внаслідок девальвації гривні;
  • значна вимушена міграція в країні.

Стримують зростання цін фіксація тарифів на газ і тепло та часткове налагодження ланцюгів постачань. Проте інфляційні очікування на найближчу перспективу погіршуються.

Економічна активність в Україні

Економіка показує ознаки стабілізації на низькому рівні. Більш як половина опитаних компанією Advanter підприємств працюють на 60% або нижче за довоєнний рівень. Подібні результати й в ЄБА, хоча у великих підприємств ситуація краща. За даними ІЕД, оптимізм бізнесу в короткостроковій перспективі (на 3 місяці) дещо зріс. Проте піврічні очікування, залишаючись позитивними, трохи погіршилися.

Економічна активність в Україні

Економічна активність в Україні

Фінансове становище бізнесу стабілізується, але зростання виробничих витрат заважає відновленню. Зберігаються логістичні складнощі.

Підтримують економічну активність сільське господарство й часткове відновлення роботи портів, але врожай очікується суттєво нижчий, ніж торік.

Врожай в Україні

Врожай в Україні

У липні – серпні металургійні підприємства працювали на мінімальних потужностях в очікуванні ослаблення логістичних проблем і активно ремонтували обладнання.

Замовлення металургійних підприємств і «Укрзалізниці», формування автопарків агросектором, військові замовлення підтримували машинобудування.

Ситуація в хімічній промисловості залишається складною через високі ціни на газ, зниження попиту на добрива та знищення потужностей.

Триває буріння нових свердловин для активізації видобутку газу. Нарощування обсягів стримується через обстріли, оскільки майже 50% видобутку міститься в Харківській області.

Брак потужностей для зберігання агропродукції та необхідність відновлення зруйнованого майна й інфраструктури в деокупованих регіонах підтримують будівництво.

«Укрзалізниця» далі збільшує пропускну спроможність з ЄС:

  • відкрито дві ділянки на кордоні з Румунією;
  • кількість колісних візків для переставлення рухомого складу на євроколію зросла з початку війни майже вдесятеро;
  • Україна та Молдова налагодили залізничний маршрут для сполучення Одеси та дунайських портів;
  • на станції Чоп розпочав роботу новий логістичний хаб із широкими та вузькими шляхами з перевалки зерна та олії.

У серпні українська енергосистема працювала стабільно та виробляла електроенергію з профіцитом. Зростають надходження «Укренерго» від продажів міждержавного перетину для експорту електроенергії до Румунії та Словаччини (з 30 червня до 21 серпня вони становили приблизно 1,9 млрд грн).

Ринок праці в Україні

Пропозиція на ринку праці значно перевищує попит. Водночас спостерігається поступове збільшення кількості вакансій. Попит на робочу силу очікувано активізувався завдяки сезонним роботам.

Зарплатня в Україні

Зарплатня в Україні

Згідно з опитуванням Work.ua та «Рейтинг», з початку повномасштабного вторгнення 30 – 40% працівників втратили роботу, а зарплата скоротилася в 40 – 50%.

Ймовірно, рівень номінальних зарплат стабілізувався. Проте триває скорочення реальних зарплат через прискорення інфляції.

Брак грошей і роботи, а також ризики безпеки залишаються основними проблемами домогосподарств.

Потік біженців з України не слабшає. За даними ООН, станом на кінець серпня кількість біженців з України, що залишилися у Європі, становить майже 7 млн осіб, з них майже 4 млн отримали статус тимчасового захисту.

Після незначного зменшення загальної кількості тимчасово переміщених осіб їхня кількість знову зросла до 7 млн осіб, 44% із них не мають доходу.

Платіжний баланс України

У липні попри розширення дефіциту торгівлі товарами поточний рахунок повернувся до профіциту завдяки грантам.

Падіння імпорту поглибилося на тлі скасування преференцій в оподаткуванні, а скорочення постачання продукції ГМК призвело до прискорення падіння експорту товарів. У вартісних обсягах імпорт у серпні залишився на рівні червня, тоді як експорт знизився. Отже, дефіцит торгівлі товарами й надалі розширювався.

Експорт в Україні

Експорт в Україні

Однак завдяки надходженню значних офіційних грантів від Німеччини та США сальдо поточного рахунку повернулося до позитивних значень.

Закупівлі природного газу в II кварталі були мінімальними через суттєве зростання цін на європейському ринку та брак коштів. Станом на кінець серпня в підземних сховищах накопичено 13,1 млрд куб. м газу. За експертними оцінками, для комфортного проходження наступного опалювального сезону Україна має імпортувати ще 1,5 – 3 млрд куб. м газу.

Міжнародна фінансова допомога була вагомим джерелом підтримання золотовалютних резервів України. У серпні обсяги допомоги значно збільшилися (до $4,7 млрд). На 6 вересня обсяги допомоги з початку війни перевищили $17 млрд. За серпень валові міжнародні резерви збільшилися до $25,4 млрд.

Інтервенції з продажу валюти НБУ знизилися, але все ще залишаються значними. Це потребує подальших дій для зростання привабливості гривневих активів.

Зближення готівкового та безготівкового обмінних курсів відбулося завдяки розширенню можливостей банків продавати готівкову валюту.

Динаміка ставок за депозитами

Динаміка ставок за депозитами


Подякувати 🎉