Facebook Pixel

Ліз Трасс відступила на крок, щоб утримати Британію від скочування в глибоку кризу

Прем'єр-міністерка Великої Британії Ліз Трасс сьогодні, 3 жовтня, була змушена зробити «принизливий розворот» після менш ніж місяця перебування при владі, повідомило Reuters. Вона скасувала зниження прибуткового податку для найбагатших британців. Раніше запропоновані її урядом реформи спричинили заворушення на фінансових ринках і бунт у її власній партії.

Міністр фінансів Квасі Квартенг сказав, що рішення не знижувати ставку податку було ухвалено з «покорою та каяттям» після того, як деякі законодавці з люттю відреагували на пропозицію скоротити державні витрати та витрати на соціальне забезпечення для фінансування зниження податків для найбагатших.

Напередодні до парламентського Комітету 1922, який об'єднує рядових депутатів від владної Консервативної партії, подали перший лист із закликом провести голосування про довіру прем'єр-міністру. 12 депутатів заявили про незгоду з діями уряду.

Які заходи та для чого запропонував уряд Трасс

Трасс і Квартенг прагнуть вивести економіку Великої Британії з десятиліття «застійного зростання» з допомогою плану в стилі 1980-х зі зниження податків і регулювання, фінансованого коштом величезних державних позик. Уряду потрібно буде запозичити 72 млрд фунтів до квітня 2023 року та ще 250 млрд фунтів у наступні 5 років.

Сигналізуючи про розрив з «ортодоксальністю казначейства», вони звільнили найвищого чиновника у фінансовому відділі уряду та опублікували план зниження податків. На їхню думку, економіка через це зростатиме, але свої припущення вони не обґрунтували розрахунками. Мовляв, економіка почне зростати, і це забезпечить додаткові податкові надходження.

Максимальну ставку прибуткового податку було знижено із 45% до 40%.

Трасс і Квартенг також оголосили багато заходів із дерегуляції економіки.

Як на заходи уряду зреагували британці та економіка країни

Зниження прибуткового податку викликало гнів у британців (багаті тепер платитимуть менше!).

Більшість заходів із дерегуляції економіки було сприйнято позитивно, крім одного – скасування обмежень на річні бонуси банкірів (раніше було максимум дві зарплати на рік на бонус). Цей крок знов-таки обурив британців і надав ентузіазму політичним противникам уряду консерваторів.

Фахівці зазначають, що запропоновані заходи з дерегуляції дадуть ефект, але лише в довгостроковій перспективі. Водночас вони можуть швидко зруйнувати ринок іпотеки в країні, оскільки ставка кредитів тепер буде непередбачуваною. Вона, напевно, зросте, оскільки Банк Англії суттєво підвищить облікову ставку. Почалася лихоманка цін на ринку облігацій.

Moody's і S&P знизили рейтинги Великої Британії. У МВФ виступили з критикою уряду консерваторів.

Інвестори, які звикли до того, що Велика Британія є опорою світової фінансової спільноти, були приголомшені. Вони продали британські активи за такою ціною, що фунт упав до рекордно низького рівня щодо долара. Це добре для зростання експорту, але підштовхує вгору й інфляцію. Банку Англії довелося втрутитися, щоб запобігти краху пенсійних фондів.

В останніх опитуваннях громадської думки опозиція – лейбористи – випереджають консерваторів на 33%.

Яка доля уряду Трасс

Reuters зазначає, що рішення змінити курс, ймовірно, чинитиме ще більший тиск на Трасс і Квартенга, що є серйозною загрозою політичній стабільності в країні, у якій за останні шість років змінилися чотири прем'єр-міністри.

Трасс і Квартенг заявили, що не збираються йти у відставку. Вони потрапили до уряду у 2019 році, коли Борис Джонсон здобув переконливу перемогу на виборах лідера консерваторів, пообіцявши збільшити державні витрати.

Джонсона вигнали з офісу за три роки через партійне повстання.

Трасс виграла перегони за посаду лідера партії, пообіцявши відродити економіку. Але, захищаючи свою політику зниження податків, вона не змогла виключити скорочення державних видатків і обмеження соціальних виплат, щоб збалансувати бюджет.

Багато консерваторів попередили, що скорочення податків і витрат ризикує повернути їх до образу «противної партії», який вони мали 20 років тому.

Лейбористська партія заявила, що уряд підірвав довіру до консерваторів і завдав шкоди економіці.

Інвестори та економісти вважають, що оголошений відступ у зниженні податків став кроком у правильному напрямку, але уряду треба йти далі.

«Проблема була не в податкових змінах, а в інституційній політиці випаленої землі, що передувала їм», – сказав Саймон Френч, головний економіст брокерської компанії Panmure Gordon.

***

«Єдиний лідер, небезпечніший, ніж негідник, який був у Великій Британії раніше (Борис Джонсон – The Page), – це фанатик, який є зараз (Ліз Трасс – The Page). Домінувальною характеристикою фанатиків є їхня переконаність у тому, що реальність має пристосовуватися до їхніх бажань, а не навпаки. Якщо таке ставлення до життя приймається індивідуумом, це може завдати великої шкоди його близьким. У політичному лідерстві результатом може стати катастрофа для країни», — написав старший економічний коментатор Financial Times Мартін Вольф.

Іронія полягає в тому, що для цих людей «ринок» – це бог, а економіка – їхня релігія. Проте реальні ринки відкинули їх, зазначає Вольф.

«Реальність така, що Трасс не має плану зростання. У неї є «план зростання» у вигляді якогось чарівного зілля... Такі мрії могли б бути забавними, якби не були такими небезпечними для країни», — резюмує Вольф.

Подякувати 🎉