Facebook Pixel

«Україна може зростати по 10% наступні 10-15 років, інвестори це розуміють» — Роман Шеремета

Ілюстрація: Олександр Шатов

Ілюстрація: Олександр Шатов

Очільник American University Kyiv Роман Шеремета в інтерв’ю проєкту «Байки з калідору» розповів про те, яких реформ потребує податкова система, що може експортувати Україна під час війни, та оцінив перспективи економічного розвитку країни та зарубіжних інвестицій. The Page пропонує ознайомитися з його тезами, які створюють доволі оптимістичну картину майбутнього держави.

Чому не варто боятися експортувати з податковою системою України

Ми розуміємо, що податкова реформа потрібна. У воєнний час податки повинні працювати на державу, але я виступаю за те, щоб податкове навантаження зменшилося. Я б не вдавався до радикальних змін і не опускав би податкову ставку до 10% і на тому все. Я обов’язково запровадив би податок на luxury goods. Якщо я багата людина і в мене є будинок за мільйон доларів, то я маю за це платити, і платити щороку. Якщо ж бачу, що мені це не по кишені, то я продаю свій будинок.

QuoteТобто людина з відповідним доходом завжди буде думати, чи потрібен їй будинок за мільйон доларів.

Таким чином ми будемо мати дуже зважене споживання від наших мультимільярдерів і мільйонерів: якщо у тебе яхта — ти за неї платиш. Водночас я за те, щоб зменшити податки для середнього бізнесу, але запровадити податок на виведений капітал.

Я не вважаю, що ми зможемо впровадити ідеальну податкову систему за першої спроби. Залишив би простір у 10 років, щоб дивитись і налаштовувати у процесі. До речі, в Америці це постійно працює: коли був президентом Трамп — податки знизились, прийшов Байден — підвищились. Одна партія вважає, що треба більше податків, друга — навпаки. Триває діалог і експеримент, коли усі спостерігають, що саме працює.

Що Україна може експортувати під час війни

IT-індустрія, напевно, єдина галузь, яка майже не втратила обсягу навіть у перші місяці війни, коли приблизно 75% бізнесів були закриті. Тому ця галузь має бути у пріоритеті.

Можливо, у 2023 році експортноорієнтованим буде військово-промисловий комплекс. Ми налагоджуємо виробництво, і багато підприємств з-за кордону, наприклад, з Німеччини чи Америки, хочуть виробляти в Україні свою продукцію. Вже побудовані і функціонують підприємства, які виробляють зброю. Поки що для внутрішніх потреб, тому що ми маємо виграти війну, але ми розуміємо, що станемо світовим експортером і будемо одним з лідерів у ВПК.

«Байки з калідору» з Романом Шереметою (відео)

IT дуже тісно співпрацює з ВПК. Military tech це ще один тренд. Там рентабельність інвестицій просто фантастична. Дрон, який за кордоном коштує $20 тис., може знищити декілька БМП чи танків, а вони коштують $3 млн. Ці дрони ефективні саме завдяки IT-рішенням. Також у нас є аерокосмічна галузь, атомна і зелена енергетика.

З експортера сировини ми маємо шанс стати великим експортером продукції з дуже високою доданою вартістю. Але від сировини ми теж не повинні відмовлятись, у нас великі родовища. Просто нам потрібно виробляти кінцевий продукт, замість того щоб постачати руду або метал.

QuoteНавіть оброблена сировина вже має набагато вищу вартість, ніж те, що просто викопали або зібрали.

Я невдовзі зустрічаю представників великої американо-канадської компанії, які планують відкрити декілька заводів в Україні вже зараз. Вони розуміють, що тут є величезний ринок для відбудови та модернізації житла, доріг тощо.

Чому Україна виглядає привабливою для інвесторів

Роман Шеремета. Фото: Facebook

Роман Шеремета. Фото: Facebook

Ми побачили, що нашу систему енергетики потрібно децентралізувати. Є охочі ставити вітряки та зелені батареї.

Нашій економіці є куди рости. Ми можемо і по 10% зростати наступні 10-15 років. Україна має потенціал обігнати весь світ, і це розуміють ті, хто приходить з інвестиціями. Завжди треба йти туди, де є максимальне зростання економіки. Тому Україна є дуже привабливим інвестиційним проєктом.

Відбудова України переважно буде відбуватися не коштом міжнародних вливань, а через інвестиції приватних міжнародних компаній. Місяць тому приїжджав в Україну директор DFC — це американська інвестиційна компанія. Вони дають не гранти, як USAID, а саме гроші, які потім треба повернути.

QuoteЗараз вони хочуть інвестувати в Україну приблизно $250 млрд. Їх цікавлять усі сфери, де є можливість повернути вкладення.

Звичайно, застережень багато, тому нам потрібні гроші і Світового банку, і МВФ. Їх можна використати для створення страхового фонду — як державне забезпечення від ризиків. Тому бажання інвестувати є, гроші є, а як переможемо, їх буде ще більше.

Подякувати 🎉