Протягом більшої частини ранньої історії вручення премії «Оскар» фільми, що мали великий успіх у прокаті, такі як «Звуки музики» та «Хрещений батько», також отримували статуетки у різних номінаціях. Наявність серед номінантів популярних у глядачів фільмів приводила до величезної аудиторії щорічної трансляції «Оскара», яка стала однією зі знакових подій сучасного телебачення. Але останніми роками в престижних категоріях «Найкращий фільм» та «Найкращий режисер» домінували фільми, що перебувають за межами індустріального комплексу блокбастерів Голлівуду. За останнє десятиліття кожен найкращий фільм-переможець був знятий менш ніж за 25 млн доларів, а найкасовіший із цих переможців – «Зелена книга» – у 2018 році зібрав лише 320 млн доларів від продажу квитків, що є скромним показником порівняно з найкасовішим фільмом того року — «Месники: Війна нескінченності», який заробив 2 млрд доларів.
Нехтування касовими сенсаціями збіглося зі скороченням кількості глядачів трансляції церемонії вручення «Оскара», пише Bloomberg. Минулорічні 18,7 млн глядачів у США склали менше половини від 40,4 млн. глядачів, які дивилися шоу в 2013 році. І навіть це було дрібницею в порівнянні з 55 млн глядачів, які бачили, як «Титанік» сплив з великим призом у 1998 році.
Премія «Золотий глобус» спробувала вирішити цю проблему, створивши в 2023 році зовсім нову категорію, яка відзначає «кінематографічні та касові досягнення» для фільмів, що здобули визнання критиків, а також заробили серйозні гроші.
Церемонія вручення премії «Оскар» цього року, яка відбудеться в Лос-Анджелесі 10 березня пізно ввечері, може зламати шаблон: члени Академії кінематографічних мистецтв і наук включили два найкасовіші фільми 2023 року – «Оппенгеймер» та «Барбі» – до номінантів у категорії «Кращий фільм». Одночасний випуск цих фільмів у липні минулого року викликав дивовижне захоплення «Барбенгеймером», яке відправило легіони шанувальників до кінотеатрів, щоб побачити їх обох. Голлівуд розцінив отриманий в результаті касовий успіх як довгоочікуване відродження існуючого кілька десятиліть погляду на те, що мистецтво та комерція можуть успішно поєднуватися.
Протягом багатьох років Академія боролася за те, скільки фільмів слід включити до категорії кращих фільмів – збільшення числа збільшувало шанси, що популярні фільми потраплять до списку. Після того, як фільм про Бетмена «Темний лицар» був проігнорований у 2009 році, Академія розширила список номінантів з 5 до 10. Блокбастер «Аватар», найкасовіший фільм усіх часів, отримав номінацію наступного року, але трофей тоді дістався драмі про війну в Іраку «Володар бурі». Касові збори цього фільму у розмірі 49,2 млн доларів були одними з найнижчих для володаря головної премії «Оскара».
«Оппенгеймер», касові збори якого становили майже 1 млрд доларів, є фаворитом на премію за найкращий фільм після того, як цього року він отримав безліч нагород, включаючи «Золотий глобус», нагороди Британської академії кіно та телевізійних мистецтв та кілька премій голлівудської гільдії. . Якщо він досягне успіху, це буде найкасовіший найкращий фільм з часів виходу фільму «Володар кілець: Повернення короля» у 2003 році. Але це буде лише третій фільм-переможець за 95 років за величиною доходу. Раніше «Повернення короля» зібрав 1,1 млрд доларів, а «Титанік» — 2,2 млрд доларів.
«В останні пару десятиліть в основі премії «Оскар» була своєрідна суперечність. З одного боку, це повинні бути нагороди за заслуги, які прославляють майстерність кіновиробництва. З іншого боку – телешоу, яке має сподобатися дуже широкій аудиторії», – зазначає Майкл Шульман, автор книги «Оскарівські війни: історія Голлівуду в золоті, поті та сльозах».
Ерозія у 2000-х роках середньобюджетних студійних драм, жанру, що традиційно прив'язував «Оскари» до смаків публіки, розділила Голлівуд на дві категорії, каже експерт. На високобюджетні фільми з масовою привабливістю та можливістю продовження та фільми-інді. (Інді (англ. indie — скорочення від independent) — сучасна культура, що включає незалежні від великих видавців відеоігри, комікси, музику (інді-поп, інді-рок тощо, кінематограф, незалежні медіа. — ).
Основна причина, через яку «Оппенгеймер» випереджає конкурентів у гонці за найкращий фільм, полягає в тому, що він «дав кіноіндустрії промінь надії». Це біографічний фільм для дорослих на серйозну тему, але це також непереборний «чуттєвий досвід, заради якого варто піти до кінотеатру», пояснює Шульман.