Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн та міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 2 квітня.
Економіка
Незважаючи на західні санкції, Росія може заробити понад $320 млрд на експорті нафти і газу в 2022 році, підрахував Bloomberg. Це майже на третину більше, ніж на рік раніше. Ситуацію може змінити лише енергетичне ембарго із боку найбільших імпортерів.
Індекс ділового середовища Російського союзу промисловців та підприємців у березні знизився до мінімального значення за десять років – 32 пункти. Під час спаду 2014-2015 років він не опускався нижче за 34,1. У квітні 2020 року на піку ковидної кризи індекс падав до 34,3.
Мінфін Великої Британії дозволив британським фізичним та юридичним особам надавати послуги з проведення валютних платежів за суверенним боргом Росії в умовах санкцій. Ліцензія діятиме до 30 червня. Раніше аналогічне рішення ухвалили США.
Продавці палива для кораблів припинили обслуговування суден під російським прапором у Мальті, Гібралтарі, Іспанії – у всіх основних зонах бункерування чи дозаправки паливом у Середземному морі.
У Калузі зупинився завод «ПСМА Рус» концерну Stellantis і поки що його майбутнє туманне. СЕО концерну Карлос Таварес сказав, що на заводі закінчилися комплектуючі для збирання автомобілів. На заводі випускали бюджетні седани Citroen C4 та Peugeot 408, а також комерційні моделі Citroen (Berlingo, SpaceTourer, Jumpy), Opel (Combo, Vivaro, Zafira) та Peugeot (Expert, Partner, Traveller).
«Газпром» припинив свою участь у Gazprom Germania та її активах. Німеччина розглядає варіанти реструктуризації дистриб'ютора Wingas (структура Gazprom Germania), що забезпечує газом близько 20% німецького ринку.
Німеччина призупинила обмін податковою інформацією із Росією. Обмін такими відомостями, зокрема, допомагає уникнути подвійного оподаткування.
Більше половини (57%) представників малого та середнього бізнесу в Росії заявили, що ситуація, що склалася негативно вплинула на їхню роботу, і вони потребують держпідтримки.
Французький готельний оператор Accor (бренди Ibis, Mercure, Novotel, Movenpick та інші) продовжить роботу як у Росії, так і в Україні, повідомив гендиректор компанії Себастьєн Базен. За його словами, за 50 років свого існування гурт ніколи не закривав готелі в зоні військових конфліктів.
Санкції
Мінторг США запроваджує експортні обмеження щодо 120 російських та білоруських компаній, пов'язаних із оборонною сферою. На сайті міністерства документ розмістять 7 квітня. Щодо внесених до списку організацій, зокрема, застосовуються обмеження можливостей щодо ліцензій на експорт, реекспорт та транспортування всередині країни.
Мінфін США прийняв рішення про можливість запровадження санкцій щодо будь-яких фізичних та юридичних осіб, що належать до аерокосмічної, морської, електронної сфер російської економіки.
Лондонська біржа металів (LME) запровадила заборону на розміщення на своїх складах кольорових металів із Росії. Рішення прийнято в рамках санкцій Великобританії, які запровадили додатковий тариф у 35% на імпорт «ключових» російських товарів, включаючи алюміній, горілку та оцет.
Острівна держава Антигуа і Барбуда готова допомогти Великобританії конфіскувати яхти, що знаходяться на острові, які нібито належать Роману Абрамовичу. Для їхнього арешту Лондон має надіслати офіційний запит, а також обґрунтувати ці заходи.
Євросоюз уже працює над новим пакетом антиросійських санкцій, повідомив єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні. Він уточнив, що заходи, що обговорюються, не торкнуться російської енергетики.
Суспільство
Міносвіти попросило вищі навчальні заклади перенести свій контент з YouTube на російські платформи VK.Video і Rutube. Це потрібно зробити до 4 квітня. Роскомнагляд раніше неодноразово висував претензії до YouTube і звинуватив платформу в діях «терористичного характеру». Він зажадав від YouTube зняти блокування з групи каналів видання «Політична Росія» та «негайно припинити» всі обмеження проти російських інформаційних ресурсів.