Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 1 квітня.
Економіка
Центробанк Росії, який із середини лютого не розкривав інформацію про динаміку золотовалютних резервів, повідомив, що трохи більш як за місяць вони скоротилися майже на $40 млрд. На 25 березня резерви становили $604,4 млрд. Водночас приблизно половину резервів через санкції заблоковано.
«Газпром» почав розсилати імпортерам із «недружніх» країн повідомлення з вимогою сплачувати за газ по-новому. Схему оплати 31 березня затвердив своїм указом Путін.
Потенційні збитки Сбербанку та ВТБ від участі в держпрограмах підтримки, оголошених в умовах санкцій проти Росії, можуть досягти 600 млрд рублів.
Мінпромторг задля підтримання російського автопрому запропонував зменшити вимоги безпеки до автомобілів. Передбачається ухвалення спеціального технічного регламенту, який дозволить встановлювати «неофіційні» деталі.
Постачальники смартфонів змінили умови постачання до Росії – майже всі вони тепер вимагають передоплату або мінімальне відтермінування платежу. Ціна смартфонів у березні за цих умов зросла на 30%.
Виробник картону ірландська Smurfit Kapp іде з російського ринку. Компанія платитиме співробітникам і виконуватиме зобов'язання до закінчення юридичних процесів із виходу. На заводах компанії працюють 800 росіян.
Уряд запровадив із 1 квітня шестимісячний мораторій на банкрутства за заявою кредиторів.
Російські компанії, чиї розписки торгуються за кордоном, будуть зобов'язані повернутися в Росію, якщо уряд не ухвалить «іншого рішення», заявив міністр економіки РФ.
Із середини березня Росія виплатила $285 млн купонного доходу за декількома випусками єврооблігацій. Західні інвестори гроші отримали, а російські ні через припинення розрахунків західними кліринговими системами.
Плани із серійного виробництва літака МС-21 посунуть на 1 — 2 роки, повідомив віцепрем'єр РФ. Роботи з виведення в серійне виробництво літаків Іл-114 і «Байкал» «буде прискорено».
Путін підписав указ про розрахунки авіакомпаній із лізингодавцями з «недружніх країн» у рублях через рахунки в російських банках.
Санкції
Британські банки вважають незаконними та нездійсненними плани уряду запровадити ліміти на розмір вкладів росіян. На їхню думку, цю вимогу неможливо виконати, оскільки законодавство забороняє дискримінацію. Банки також вимагають у держави гарантій, що клієнти не спробують оскаржити обмеження в судах.
Microsoft і SAP не зупинятимуть співпрацю з російськими клієнтами, які не потрапили під санкції, щоб не зашкодити соціальній інфраструктурі, наприклад, школам і лікарням.
США розширили санкції проти Росії. У новому санкційному листі 13 осіб і 21 організація. З-поміж них виробник чипів «Мікрон» і НДІ «Вектор». Мінфін США пояснив, що частина компаній, які потрапили до списку, є частиною мережі закупівель технологій подвійного призначення на Заході в обхід санкцій. Ядром цієї мережі була московська компанія «Сернія Інжиніринг».
Влада США готує санкції проти ще 120 організацій Росії та Білорусі, щоб відсікти їх від високих технологій.
Австрія виступає проти ембарго на постачання нафти та газу з Росії, заявив канцлер Карл Нехаммер. Він пояснив, що «санкції мають сенс тільки в тому разі, якщо вони послаблюють того, кому призначені, а не того, хто вводить їх».
Суспільство
Спікер Держдуми В'ячеслав Володін заявив, що всі бюджетники, які критикують Росію, мусять залишити керівні посади.
У лютому в Росії продано 166 автомобілів класу люкс із пробігом. Це на 60% більше в річному вимірі. З-поміж найпопулярніших марок – Bentley, Rolls-Royce та Maserati.
Телеканал «Царьград» Костянтина Малофєєва (ідеолога «Кримської весни» 2014 року) отримав 1 млрд рублів від Google. Це штраф, який компанія заплатила за рішенням суду через блокування телеканалу на YouTube. «Царьград» пообіцяв витратити ці гроші на підтримку «спецоперації» в Україні.
Туроператори почали готуватися до доправлення туристів влітку на російські чорноморські курорти автобусами. До цього їх змушує зростання цін на авіаквитки.
24-й ярмарок інтелектуальної літератури non fiction, проведення якого було заплановано на квітень, переноситься на другу половину року та пройде з 1 до 5 грудня. Рішення було ухвалено через «серйозні труднощі», з якими зіткнулася книжкова промисловість.
Уряд РФ підтримав видачу безстрокової посвідки на проживання висококваліфікованим іноземцям. Експати зможуть отримати її без обмеження строку, якщо вони вже працюють у Росії, заробляючи щонайменше 750 тис. рублів на квартал, і сплачують тут податки.
Кримінальні драми «Бумер» і «Бумер: Фільм другий», зняті у 2003 та 2006 роках, вийдуть у повторний прокат у кінотеатрах РФ 21 квітня.