Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 31 березня.
Економіка
Центробанк РФ рекомендував банкам встановити різні курси обміну валют для імпортерів та інших підприємств. Для перших умови купівлі валюти мають бути наближеними до біржових, а для інших їх наказано погіршити.
В офісах «Газпрому" в країнах ЄС пройшли обшуки. За даними Bloomberg, вони пов'язані з антимонопольним розслідуванням. Регулятор ЄС вивчає роль «Газпрому» в зростанні цін на газ у Європі.
Данська мережа супермаркетів товарів для дому JYSK повністю покине Росію. «Після чотирьох тижнів тимчасового закриття наших 13 магазинів стало зрозуміло, що JYSK закриється назавжди й повністю залишить Росію», — повідомили в компанії. 31 березня закриті магазини тимчасово відкриються для розпродажу залишків товарів.
Уряд Австралії з 25 квітня запроваджує додаткові мита в розмірі 35% на всі товари, що імпортуються з Росії та Білорусі.
Уряд Японії планує подати законопроєкт, який підвищить тарифи на деякі види російського імпорту й позбавить РФ статусу «найсприятливішої нації» в торгівлі. Щойно законопроєкт стане законом, тариф на російського лосося та червону ікру зросте з 3,5 до 5%, на крабів – із 4 до 6%, на більшість лісоматеріалів – із 4,8 до 8%. Очікується, що вищі ставки діятимуть до кінця березня наступного року.
У першому кварталі цього року в Москві не відкрилося жодного заявленого торгового центру — строки введення об'єктів площею 76 тис. кв. м було перенесено. Головна причина – брак орендарів.
Ціни виробників та імпортерів харчових продуктів для HoReCa (ресторани, кейтеринг, готелі) з 1 до 24 березня зросли в середньому на 23,5% рік до року, хоча в лютому подорожчання становило 1,8%.
Росія запропонувала Індії велику знижку на свою нафту, повідомив Bloomberg. Росія хоче укласти контракт на експорт не менш як 15 млн барелів. Але Індія не зможе переробити так багато російської сировини.
Кількість кібератак на російські компанії за останні півтора місяця значно зросла: якщо раніше були десятки атак на місяць, то зараз сотні тисяч на тиждень. Такі дані наводять фахівці компанії Positive Technologies. Але найголовніше – тепер хакери прагнуть кооперації та самоорганізації: за лічені хвилини збираються команди для масових DDoS-атак.
Санкції
В Італії конфіскували броньований Mercedes Maybach S650 Guard VR10 Алішера Усманова. Його вартість майже 600 тисяч євро. Крім того, на Сардинії заблокували віллу Усманова вартістю 17 млн євро та шість компаній з активами на 66 млн євро.
У Британії фізичним і юридичним особам РФ, що потрапили під санкції, законодавчо заборонено користуватися послугами британських компаній для техобслуговування своїх літаків і суден.
Управління контролю за іноземними активами (OFAC) Мінфіну США опублікувало нову генеральну ліцензію від 24 березня, яка фактично вивела з-під можливих санкцій російські мінеральні добрива. Їх включили до переліку життєво необхідних продуктів нарівні із сільськогосподарською продукцією, ліками та медичними виробами.
Велика Британія розширила санкції проти РФ. Під нові санкції потрапили голова «Газпром-медіа холдингу» Олександр Жаров, начальник Національного центру управління обороною РФ Михайло Мізинцев, генеральний директор RT Олексій Ніколов, журналіст Сергій Брильов. Загалом нові санкції зачепили 12 осіб. Їхні активи в країні заморожені, вони не можуть відвідувати Велику Британію.
Євросоюз готує нові санкції проти російських банків, повідомила WSJ. Очікується, що про них оголосять наступного тижня. Санкції можуть торкнутися криптоактивів банків, щоб завадити Росії ухилятися від обмежень.
Адміністрація президента США Джо Байдена не досягла єдності щодо введення санкцій проти російської «Лабораторії Касперського». Частина експертів Білого дому побоюється, що внаслідок санкцій постраждають сотні мільйонів клієнтів, які використовують програми цієї компанії в усьому світі, інші – що санкції можуть стати приводом до кібератаки на США.
Велика Британія відновила дію санкцій, що передбачають затримання яхт і літаків, щодо бізнесменів Олега Тінькова та Євгена Швідлера. «Транспортні» санкції проти них Британія наклала 24 березня, але за два дні їх відкликала, а тепер повернула.
Суспільство
Дві третини росіян визнали, що їхній звичний спосіб життя за останній місяць змінився. Понад половина з них почали більше працювати й менше відпочивати. 45% стали проводити більше часу із сім'єю.
Банк Казахстану письмово порадив усім банкам країни не видавати картки нерезидентам Казахстану. Раніше повідомлялося, що багато росіян спеціально їдуть до інших країн заради отримання карт Visa і Mastercard.
Продаж автомобілів американських, європейських і японських марок у РФ у березні практично зупинився через відсутність нових постачань, а ціни в автосалонах зросли в рази. Виняток становили лише китайські марки: за березень вони зможуть збільшити свою частку ринку до 30%. Експерти очікують, що продажі нових автомобілів у Росії за підсумками березня впадуть у натуральному вираженні проти показників лютого щонайменше вдвічі.
Бізнесмену Євгену Чичваркіну, який давно виїхав із Росії, заблокували рахунок у швейцарському банку. З труднощами через російське походження зіткнулися й інші заможні емігранти: їхні рахунки заморожують, банки відмовляються від співпраці, юридичні фірми зачиняють двері, повідомило Reuters. «Усе російське – токсичне», – вважає один зі співрозмовників агентства.