Facebook Pixel

Яєчний переполох. Ціни на курячі яйця почнуть знижуватися вже в листопаді

Ціни на курячі яйця б’ють рекорди. Якщо на початку літа цього року десяток яєць у великих роздрібних мережах продавали за ціною 17 — 18 грн, то до початку жовтня вартість його сягнула 42 — 43 грн, а ціна яєць вищої категорії «О» доходила до 75 — 80 грн за десяток. Держстат в офіційній статистиці зафіксував майже подвійне зростання цін: з 19,39 грн у травні 2022-го до 35,08 грн у вересні. Подорожчання виявилося настільки масштабним, що ним зацікавився Антимонопольний комітет.

Quote«У Комітеті відсутня інформація, яка б підтверджувала наявність об’єктивних чинників для подорожчання яєць одразу на 54% за місяць», — заявили в АМКУ.

Розуміючи під цим, що про втрату поголів’я курей і виробничих потужностей Комітет повідомила тільки група компаній «Авангард» Олега Бахматюка, а інфляція та зростання індексу споживчих цін на продукти не корелюється зі стрімким підвищенням вартості яєць.

Насправді від війни постраждало набагато більше виробників, а кількість чинників, що зумовили зростання цін, нагадує «ідеальний шторм».

Чому в Україні зростають ціни на яйця: чотири причини

Сезонні коливання цін на яйця

Продуктивність курок-несучок залежить від довжини світлового дня (тобто влітку продуктивність вище), але в Україні сезонність посилена структурою виробництва. У середньому до 50% яєць виробляють господарства населення, які не здатні забезпечити належне освітлення восени. Тому навесні та влітку, коли на ринку багато продукції приватних господарств, птахофабрики продають яйця за ціною нижче собівартості (відпускна ціна з фабрики — 6 — 8 грн за 10 шт.). Саме через наднизькі ціни лише за останні два роки з ринку пішли 30 виробників.

Підвищення цін промислові виробники можуть дозволити собі тільки восени, коли з ринку йде птахівник-одноосібник. Тобто в самій динаміці як такій немає нічого незвичного, питання хіба що в її масштабах.

Зростання собівартості яєць

Ще одним із чинників стало зростання виробничих витрат птахівників на опалення та електрику. Коли ціни на газ та вугілля зросли проти торішніх у декілька разів, збільшилися й витрати птахокомплексів. Внутрішні ціни на зерно залишаються на низькому рівні, але суттєво подорожчала вартість виготовлення комбікормів і кормових вітамінних добавок (переважно імпортного виробництва). Та навіть це не могло спричинити зростання роздрібної ціни у 2,5 раза.

Зниження поголів’я

Навіть у віддалених від воєнних дій регіонах власники птахокомплексів не були певні в завтрашньому дні: більшість із них тимчасово зупинила або уповільнила інкубаційні процеси для оновлення поголів’я. Тож восени виробничі потужності комплексів упали, що збіглося із сезонним зниженням пропозиції «домогосподарських» яєць.

Воєнні втрати для виробництва яєць

Хоча, за даними АМКУ, про втрату виробництва Комітет повідомив тільки «Авангард», реальної шкоди внаслідок бойових дій і окупації значно більше. До авангардівської птахофабрики в Чорнобаївці (до речі, однієї з найбільших у Європі) можна додати знищену фабрику біля Броварів у Київської області. Через неможливість підвезти корми загинуло все поголів’я на Васильківській фабриці.

Виробництво яєць в Україні в 2021 році. Інфографіка: The Page

Виробництво яєць в Україні в 2021 році. Інфографіка: The Page

Перелік можна продовжувати фабриками в Луганській, Донецькій, Миколаївській і Запорізькій областях. Частково вони, як і херсонські підприємства, потрапили в окупацію, частково зруйновані. Загалом прямі втрати поголів’я, за даними Союзу птахівників України, становлять не менш як 20%. Це дуже багато. П’яту частину виробництва знищено фізично — лише цього чинника було б достатньо для стрімкого підвищення цін. Але є й позитивні новини.

Ціни на яйця: позитивний прогноз

Галузь стрімко відновлюється.

Quote«Поточний рівень цін на яйця протримається не більш як місяць. І десь у листопаді ціни поступово почнуть знижуватися», — говорить Сергій Карпенко, директор Союзу птахівників України.

За словами Сергія Карпенка, ціни на яйця вже сягнули свого піка, а в птахокомплексах зростає оновлене поголів’я несучок, які невдовзі вийдуть на продуктивність. Крім того, стрімке подорожчання яєць спонукало підприємців у Центральній і Західній Україні інвестувати у вигідне виробництво.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉