Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Чому ціна на газ у Європі зараз оновлює абсолютні рекорди

Чому зростають ціни на газ у Європі. Фото: SASCHA STEINBACH

Чому зростають ціни на газ у Європі. Фото: SASCHA STEINBACH

Останніми днями ціни на газ у Європі сягають $2,5 тис. за 1 тис. кубометрів, що є новим абсолютним рекордом (попередній було встановлено на початку березня цього року).

Постійним чинником зростання ціни на газ цього року є війна в Україні та пов'язані з нею факти та загрози газового шантажу з боку Росії.

Останніми днями додатковими причинами зростання стали:

  • спекотна погода та посуха — вони ускладнюють доставлення вугілля на електростанції обмілілими річками; обмежують роботу АЕС, які використовують воду з річок для охолодження; підвищують попит як на електроенергію, так і газ для виробництва електроенергії;
  • зниження постачання газу з Норвегії через плановий ремонт на видобувних об'єктах.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Ціна вересневого ф'ючерсу на індекс TTF під час торгів 15 серпня досягала 237 євро за 1 МВт•год ($2,51 тис. за 1 тис. кубометрів), збільшившись за день на 7,5%, випливає з даних біржі ICE. Ціна на жовтневий ф'ючерс досягла 241 євро. Це найвищий рівень цін в історії європейського газового ринку, що перевищив значення 7 березня, коли на закритті торгів ціна була 227 євро.

tsena-na-gaz.jpg

Звідки газ зараз постачається до Європи

Вище ми зазначили, що одним із приводів для зростання цін стало зниження постачання газу з Норвегії – на 13 млн кубометрів на добу, до 307 млн кубометрів через планове зупинення частини видобувних потужностей на найбільшому в країні родовищі Troll.

Постачання з Росії залишаються стабільними, але вони йдуть на рекордних мінімумах:

Підписуйтесь на нас в Google News!
  • через Україну – 41 млн кубометрів на добу;
  • через «Північний потік», який зараз працює на 20% потужності, до Німеччини надходить 33 млн кубометрів;
  • постачання «Турецьким потоком» у напрямку Європи (до Греції, Сербії, Угорщини) йдуть на рівні 87% пропускної спроможності – 41 млн кубометрів на добу.

Отже, «Газпром» постачає до країн Європи приблизно 115 млн кубометрів на добу. Це втричі менше, ніж постачає Норвегія, і в 3,5 раза менше, ніж «Газпром» постачав у серпні 2021 року.

Як високі ціни на газ впливають на європейських споживачів

Зростання витрат на імпорт газу змушує владу європейських країн шукати способи підвищення цін для споживачів.

У Німеччині парламент у липні схвалив новий газовий податок, який із 1 жовтня сплачуватимуть усі споживачі. Його розмір – 2,4 євроцента за 1 кВт•год, що для сім'ї із чотирьох осіб становитиме приблизно 450 – 500 євро на рік. Ці кошти буде перерозподілено на користь імпортерів газу.

Віцепрем'єр ФРН Роберт Хабек 15 серпня назвав новий податок найсправедливішим із можливих заходів у цій ситуації, заявивши, що «альтернативою був би крах німецького енергетичного ринку, а разом із ним і значної частини європейського енергетичного ринку». Він також заявив, що Німеччина не повернеться до використання дешевого російського газу. Водночас чиновник висловив сподівання, що постачання російського газу до країни повністю не припиниться.

Перспективи постачання газу до Європи

Уряд Німеччини днями уклав угоду з енергетичними компаніями про імпорт скрапленого природного газу (СПГ) через два нові термінали. Компанії Uniper і RWE Supply & Trading експлуатуватимуть плавучі термінали в Брунсбюттелі та Вільгельмсхафені для «тимчасового постачання» СПГ. Ці компанії також об'єднаються з EnBW Energie Baden-Wuerttemberg і VNG для купівлі СПГ.

Будівельні роботи в порту Брунсбюттель у Німеччині. Фото: Френк Молтер/picture Alliance/Getty Images

Будівельні роботи в порту Брунсбюттель у Німеччині. Фото: Френк Молтер/picture Alliance/Getty Images

Норвегія заявила, що не може збільшити постачання газу до Німеччини. Осло передає ФРН максимально можливі обсяги газу для системи трубопроводів. Для Німеччини Норвегія – другий за значенням постачальник газу після Росії, вона забезпечує 30% потреб країни в природному газі.

На тлі дефіциту газу зростає інтерес до біогазу. Найбільшого успіху в цьому напрямку досягла Данія. Зараз біогаз покриває 28% річного споживання газу в країні. Уряд ухвалив програму «Данія може більше ІІ», у якій поставлено мету повністю відмовитися від російського газу та якнайбільше застосовувати біогаз. До 2030 року данці хочуть, щоб домогосподарства та підприємства використовували переважно біогаз.

Коментарі

Всі новини