У першій половині березня продовжувалося зниження цін на молоко-сировину в Україні. Пропозиція молока та готової продукції висока, а попит на внутрішньому ринку низький, повідомила Асоціація виробників молока (АВМ).
Середня закупівельна ціна молока сорту «екстра» 10 березня становила 16,55 грн/кг без ПДВ, що на 0,25 грн менше у місячному вираженні. Діапазон цін на цей сорт у господарствах варіює від 15,70 до 16,70 грн. Нижня межа цінового діапазону знизилася на 0,80 грн, а верхня – на 1,30 грн.
Найвищий сорт у середньому коштує 16,30 грн/кг (мінус 0,35 грн). Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 15,85 грн/кг і знизилася на 0,15 грн.
Середньозважена ціна трьох сортів склала 16,40 грн/кг, що на 0,25 грн менше у порівнянні з початком лютого.
Динаміка цін на молоко в Україні
Аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі вважає, що зниження цін на молоко-сировину в Україні на початку березня відбулося через високу його пропозицію та низький попит на готову продукцію на внутрішньому ринку. Ефект від підвищення ціни на молоко-сировину, що відбувся у четвертому кварталі 2024 року, вичерпано. Рентабельність виробництва всіх біржових товарів знижується. Виробництво вершкового масла, сухого молока та казеїну стало збитковим.
Фактором, який змушує молокопереробні підприємства знижувати закупівельні ціни, є застаріла технологічна база. За останні десять років вони не змогли переорієнтуватися на роботу з дорожчим молоком від молочно-товарних ферм (МТФ). У 2024 році частка промислового молока у загальній структурі сировини склала 90%.
На більшості молокозаводів не впроваджено сучасних технологій глибокої переробки молока, вони потребують модернізації. Підприємства отримують молоко «екстра» з найкращою якістю, але виготовляють із нього готову продукцію з тими самими нормами виходу, як у разі використання молока першого сорту. Застаріле устаткування на молокопереробних підприємствах є енерговитратним, що впливає на зростання собівартості виробництва готової продукції.
В АВМ зазначають, що ціни на молоко-сировину поступово стабілізуються під впливом низки факторів:
- переробні підприємства прагнуть сприяти зростанню попиту на молочну продукцію з боку населення у вигляді знижок та акційних пропозицій у торгових мережах;
- розпочинається сезон морозива, а також зростає експорт молочних консервів з України.
Тому в другій половині березня можливе лише незначне зниження закупівельних цін.
Динаміка цін на молоко в Україні
Ціни на молочну продукцію в Європі
Відносно тепла погода у другій половині лютого сприяла збільшенню обсягів надоїв у Європі. Однак низькі запаси вершкового масла на складах, активізація попиту на сировину у Західній Європі та високі витрати на виробництво не сприяли скороченню закупівельних цін, зазначив Кухалейшвілі.
За даними Єврокомісії, у лютому 2025 року середня ціна на молоко-сировину в ЄС склала 53,54 євроцента за 1 кг, що на 0,1% більше, ніж у січні 2025 року. За 12 місяців молоко у ЄС подорожчало на 15%. У лютому ціна на молоко екстра-сорту в Україні становила 44,59 євроцента, що відповідає мінімальному рівню в ЄС.
Щодо січня ціна на молоко-сировину підвищилася в 10 країнах-членах ЄС. Подешевшало молоко у 8 країнах, найсильніше – у Словаччині, до 44,20 євроцента за кг (мінус 6,4%).
Найдорожча молоко-сировина – на Кіпрі (66,82 євроцента), Мальті (59,31 євроцента) та в Ірландії (58,66 євроцента). Найнижчі ціни – у Словаччині (44,20 євроцента) та Португалії (45,84 євроцента).
Ціни на молоко в ЄС