Чому акції американських оборонних компаній падають, а європейських зростають
Після початку повномасштабного вторгнення та старту постачання озброєння зі США в Україну, американські збройові компанії не поспішали нарощувати виробничі потужності, вимагаючи від уряду гарантій закупівлі та нових замовлень. Через деякий час, отримавши підтримку від держави, вони таки почали нарощувати обсяги. У Європі аналогічні процеси йшли набагато повільніше. Фондовий ринок відповів на це зростанням вартості акцій американських компаній та тупцюванням на місці – європейських.
Нині ситуація фактично повернулася на 180 градусів: акції американських оборонних компаній дешевшають, а європейські зростають. The Page розбиралося, що відбувається і чому.
Динаміка курсу акцій провідних оборонних компаній США
Акції Lockheed Martin за місяць до 20 лютого втратили 14,5%.
Lockheed Martin Corporation – військово-промислова корпорація, що спеціалізується на галузі авіабудування, авіакосмічної техніки, суднобудування, автоматизації поштових служб, аеропортової інфраструктури та логістики.
Динаміка курсу акцій Lockheed Martin
Акції RTX Corporation за місяць втратили 0,3%.
RTX Corporation (Raytheon Technologies) – корпорація, що виробляє аерокосмічну та оборонну продукцію, включаючи авіаційні двигуни, аерокосмічну електроніку та ракетні комплекси.
Акції Northrop Grumman за місяць втратили 14,1%.
Northrop Grumman Corporation – військово-промислова компанія, що працює в галузі електроніки та інформаційних технологій і в авіакосмічній галузі.
Акції General Dynamics за місяць втратили 10,1%.
General Dynamics Corporation – один із найбільших світових виробників військової та аерокосмічної техніки.
Динаміка курсу акцій провідних європейських оборонних компаній
Акції Rheinmetall за місяць до 20 лютого подорожчали на 33,8%.
Rheinmetall AG – німецький концерн, один із найбільших виробників військової техніки та зброї у Німеччині та Європі.
Динаміка акцій європейських оборонних компаній
Акції BAE Systems протягом місяця подорожчали на 7,23%.
BAE Systems – найбільша оборонна компанія Великої Британії, яка займається розробками в галузі озброєнь, інформаційної безпеки в аерокосмічній сфері.
Акції Thales протягом місяця подорожчали на 23,6%.
Thales Group (Thales SA) – міжнародна промислова група зі штаб-квартирою у Франції, що випускає інформаційні системи для авіакосмічного, військового та морського застосування.
Акції Airbus за місяць подорожчали на 1,4%
Airbus SE є найбільшою європейською корпорацією аерокосмічної промисловості.
Чому дешевшають акції американських оборонних компаній
Фондовий ринок не міг не відреагувати на заяви президента США Дональда Трампа щодо можливого припинення допомоги Україні. Якщо це станеться, виробники не отримають очікуваних замовлень від уряду, а створені додаткові потужності простоюватимуть.
Крім того, Міністерство оборони США планує скоригувати витрати на оборону у 2026 фінансовому році на $50 млрд. Глава відомства Піт Хегсет доручив провести огляд потенційних скорочень оборонного бюджету. Передбачається, що ці кошти становитимуть 8% бюджету програм, успадкованих від адміністрації Джозефа Байдена. Гроші, що звільнилися, спрямують на проєкти, що відповідають пріоритетам Трампа. Серед них Пентагон називає будівництво системи протиракетної оборони «Залізний купол» та забезпечення безпеки кордонів. Глава Пентагону також доручив розробити план щорічного скорочення бюджету відомства на 8% у наступні п'ять років.
Чому акції європейських оборонних компаній б'ють рекорди
Акції європейських оборонних компаній досягли рекордних висот 17 лютого, оскільки інвестори роблять ставку на те, що урядам доведеться взяти на себе більшу частину тягаря забезпечення безпеки континенту за рахунок збільшення військових витрат.
Зростання у секторі відбулося також на тлі того, що європейські лідери зібралися в Парижі, щоб обговорити, як реагувати на рішення Трампа розпочати переговори з Путіним щодо припинення російсько-української війни.
Аналітики очікують, що європейські країни відіграють важливу роль у вирішенні проблеми безпеки України у рамках загального збільшення видатків регіону на оборону.
Голова правління Rheinmetall Армін Паппергер заявив, що компанія зросте більше, ніж очікувалося раніше.
«Щоб грати в одній лізі з американськими збройовими компаніями, потрібні розміри... Щоб задовольнити високий попит у Європі, нам потрібне виробництво зброї у великих масштабах – саме до цього закликають політики», – сказав він.
«Яким би шляхом не пішов мирний процес, очевидно, що Європі доведеться збільшити витрати на свою оборону», – вважає Мохіт Кумар із Jefferies, багатонаціонального незалежного інвестиційного банку.