Facebook Pixel

Магніт для туристів: екологи розповіли, що можна створити на місці Каховської ГЕС

Підрив Каховської ГЕС росіянами завдав суттєвої шкоди біорізноманіттю, проте спостереження науковців, які велися за цією територією після катастрофи, показують позитивну тенденцію розвитку рослинності, що переважала на цій території до створення водосховища.

Про це пише The Page у статті «Рік після теракту: які наслідки руйнування Каховської ГЕС досі відчутні».

За словами фахівця з адаптації до зміни клімату ГО «Екодія» Богдана Кученка, територія, яка була осушена, розташовується переважно у заплаві Дніпра і має специфічний гідрологічний режим. Тому будь-яке будівництво тут (за винятком найвищих ділянок) буде періодично затоплюватись.

Чи можна засівати територію Каховської ГЕС

Засівати місце ГЕС не варто, вважає експерт.

«Мул на дні водосховища за 70 років накопичив у собі багато важких металів та інших токсинів, які будуть потрапляти до рослин, що там ростуть. І відповідно, споживання таких рослин небезпечне для здоровʼя людей», — пояснив The Page Кученко.

Крім цього, будь-які посіви потребують періодичного втручання у ґрунт, а це пов’язано з утворенням токсичного пилу, який може поширитися на значні відстані, додав фахівець.

Як краще використати ці території

За словами Богдана Кученка, найбільш виправдано з екологічної точки зору — сприяти відновленню на цій території природних екосистем, які існували до будівництва водосховища. «Варто створити велику природоохоронну територію, яка у майбутньому може стати магнітом для науковців та туристів», — певен еколог.

Фото з відкритих джерел

Фото з відкритих джерел

Він додав, що частина осушеної території також може бути використана для встановлення сонячних панелей, адже кліматичні умови регіону сприятливі для сонячної енергетики, чи відновлення історичних пам’яток, які існували на цій території.

«Загалом, територія має великі перспективи для археологічних досліджень», — зауважив Кученко.

Нагадаємо, генеральний директор «Укргідроенерго» Ігор Сирота раніше допускав відмову від відбудови Каховської ГЕС за умов розв'язання низки питань, які пов'язаних з існуванням Каховського водосховища. Зокрема, покриття дефіциту води в Херсонській, Запорізькій і Дніпропетровській областях, які залежали від постачання з Каховського водосховища, компенсацію втрат зрошувальної системи, що живилася з водосховища, і відновлення водопостачання Криму після його деокупації.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉