Facebook Pixel

Покарання за шум: як бізнес штрафують за гучність генераторів

Занепокоєння у суспільстві через можливі штрафи за шум генераторів небезпідставне. Хоча в МОЗ обіцяли не штрафувати за це, як свідчать дані Реєстру судових рішень, відповідні покарання таки призначаються. The Page розібрався, за яких умов бізнес може отримати штрафи за гучний генератор.

Чи справді карають за шум генератора

Для забезпечення безперебійної роботи в умовах частих вимкнень електропостачання бізнес змушений використовувати генератори. Пристрій видає неприємний шум, і подекуди це викликає нарікання мешканців навколишніх житлових масивів. Проте, як виявилося, невдоволення може мати матеріальні наслідки: підприємців можуть штрафувати і навіть конфіскувати недешеві генератори.

QuoteЧерез такі штрафи нещодавно у соцмережах здійнявся галас. «Тепер нас будуть штрафувати за гучні генератори? Що? Тобто щоб виживати, бізнес закупив генератори, які може собі дозволити (а вони недешеві, особливо, якщо для роботи треба 8+ кВт), працює, заправляє їх бензином і платить податки. Тільки тепер це заважає. Нас хочуть штрафувати, а пізніше і конфіскувати «джерело шуму»? — обурюється підприємець Костянтин Дудченко.

В Українському союзі промисловців та підприємців розповіли The Page, що поки не чули про застосування таких штрафів до своїх членів. Але штрафи за шум хоч і не масове явище, але цілком реальне. У Реєстрі судових рішень є свідчення, що їх виписують.

Фото: rbc.ua

Фото: rbc.ua

Керуюча Адвокатським бюро «Анни Даніель» адвокат Анна Даніель звернула увагу The Page на рішення у справі №361/11807/23 Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.05.2024 року. З матеріалів випливає, що працівницю продуктового магазину, де був увімкнений генератор живлення, було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 255 грн за ч. 1 ст. 182 КУпАП (захист населення від шкідливого впливу шуму).

Quote«Позивач вважає дану постанову незаконною та необґрунтованою, винесеною з грубим порушенням та з перевищенням службових повноважень, а тому просила її скасувати. Вона вказує, що сержант поліції не проводив чітко встановлених інструкцією дій щодо вимірювання шуму, а спирався лише на власний розсуд. Суд скасував постанову №993306 та закрив справу», — зауважила адвокат.

Згадана постанова про адміністративне правопорушення була підписана 21.12.2023 року, тобто вже під час дії воєнного стану.

Який розмір штрафу за децибели

Анна Даніель розповіла The Page, що згідно зі ст. 32 Закону України «Про систему громадського здоров’я», суб’єкти господарювання зобов’язані здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи із запобігання утворенню та зниження шуму до рівнів, визначених державними медико-санітарними нормативами та правилами. Вони також мають вживати заходів для недопущення упродовж доби перевищення рівнів шуму, встановлених державними медико-санітарними нормативами, у приміщеннях житлових будинків і на прибудинковій території.

Як пояснив The Page адвокат, керуючий партнер Адвокатської фірми «Пакс» Станіслав Ліфлянчик, порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях тягне за собою попередження або накладення штрафу для суб'єктів господарської діяльності — від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 — 510 грн).

Дії, вчинені повторно протягом року, тягнуть за собою накладення штрафу та конфіскацію предметів порушення тиші або без такої.

Який рівень шуму не можна перевищувати

Державні санітарні норми допустимих рівнів шуму для житлових будинків прописані в наказі МОЗ №463. Документ встановлює максимальний рівень шуму в денний і нічний періоди. Згідно з ним, рівень шуму для приміщень житла I категорії (рівень комфорту не нижче мінімально допустимого) максимальний рівень шуму вдень — 40 дБ, вночі — 30 дБ.

Фото: ek.ua

Фото: ek.ua

А, наприклад, для територій, які безпосередньо прилягають до житлових будинків, поліклінік, будинків відпочинку, пансіонатів, дитячих дошкільних закладів, шкіл, бібліотек, храмів, музеїв тощо він становить 55 дБ вдень і 45 дБ вночі. Тобто генератор не повинен виробляти шум понад 55 дБ. Проте чи існує такий?

Чи можна знайти тихий генератор

Підібрати генератор, який би видавав низькі децибели й забезпечував потрібну потужність — надзавдання. В одному онлайн-магазині The Page порадили звернути увагу на інверторні генератори, бо вони зазвичай тихіші.

Quote«Але все залежить від обладнання, яке підключатимете — чи це буде 2 кВт, чи 10 кВт. Якщо треба 10 кВт, то інверторних у теорії немає — вони до 8 кВт. Тоді треба використовувати дизельні у шумопоглинаючих кожухах», — пояснив консультант.

Потужні дизель-генератори (10 — 11 кВт), оснащені додатковою шумоізоляцією під зовнішнім кожухом, — це недешеве задоволення. Ціна може сягати 150 тис. грн. Найдешевший генератор у кожусі коштує 4-4,5 тис. грн. Проте потужність такого — нижче 1 кВт і рівень шуму все одно незадовільний — 90 дБ. «Тихіші» інверторні генератори потужністю 3 кВт коштують близько 40 тис. грн, але й вони не вписуються в нормативи, бо мають рівень шуму 63 дБ.

Фото: rbc.ua

Фото: rbc.ua

Як знизити шум генератора

Шум генератора «походить» із двигуна, в якому рухаються поршні. Додатковий шум створює вентилятор охолодження. Виробники не прагнуть обмежити шум, оскільки це призведе до збільшення габаритів приладу. Гучність роботи генератора не регулюється, пояснив The Page консультант одного з онлайн-магазинів, де продають відповідне обладнання, й одразу застеріг: не можна накривати генератор будь-яким матеріалом, щоб приглушити звук.

Утім, зменшити вплив шуму від генератора можна. Фахівці рекомендують вжити таких заходів:

  • встановити генератор на відстані шести метрів від житлових будинків;
  • перенаправити шум за допомогою дефлектора — накладки із пластику;
  • придбати антивібраційний килим, що може зменшити шум на 2 — 3 дБ;
  • встановити новий глушник, що дозволить знизити шум на 10 дБ;
  • огорнути генератор шумозахисними й акустичними екранами;
  • встановити захисний звукоізоляційний бокс;
  • обкласти прилад мішками з піском так, щоб відстань від генератора до мішків була не меншою, ніж пів метра.

Чому накладення штрафу за шум легко оскаржити

У матеріалах згаданої судової справи вказано, що вимірювання шуму проводиться за допомогою спеціальних вимірювачів шуму і вібрації, які відповідають діючим вимогам Держстандарту України. Всі прилади повинні бути перевірені в органах Держстандарту. До та після вимірювань проводять акустичне або електричне калібрування вимірювальних приладів.

Оскільки таких пристроїв бракує, притягнення до відповідальності за надмірний шум генератора безперспективне, каже юрист.

Quote«Поліції для складання протоколу необхідно заміряти рівень шуму відповідними сертифікованими приладами, яких у них на озброєнні просто немає», — наголосив Станіслав Ліфлянчик.

Тобто фактично ніщо не заважає правоохоронцям притягати підприємців до адміністративної відповідальності за шум від установок, які виробляють електроенергію, окрім відсутності підстав для подібних перевірок та приладів, якими можливо замірювати децибели, підсумував експерт.

Він також додав, що в Раді зареєстрований законопроєкт №1372 від 24 червня 2024 року, який пропонує звільнити бізнес від покарання за шум генератора. Депутати поки що його не розглядали.

Подякувати 🎉