Facebook Pixel

Кінець 10-річчя дешевих грошей: чому великий банк у США впав за 48 годин

Минулого тижня банк для американських технологічних стартапів швидко розвалився, залишивши своїх впливових клієнтів та інвесторів у підвішеному стані. Silicon Valley Bank (SVB) регулюючі органи Каліфорнії визнали банкрутом вранці 10 березня та передали під контроль Федеральній корпорації страхування депозитів США (FDIC). Перед закриттям банку було зупинено торги його акціями, оскільки на премаркеті вони впали на 60%.

Банкрутство SVB – друге за розміром для банків США після банкрутства Washington Mutual у 2008 році.

The Page зібрав інформацію із закордонних ЗМІ, яка пояснює, чому звалився SVB, і чому це сталося так швидко.

Що таке SVB

Заснований 1983 року банк SVB спеціалізувався на обслуговуванні технологічних стартапів. Він надав фінансування майже половині американських технологічних та медичних компаній, що підтримуються венчурним капіталом.

Хоча SVB відносно мало відомий за межами Кремнієвої долини, він входить до числа 20 найбільших американських комерційних банків і мав активи $209 млрд на кінець минулого року.

Чому звалився SVB

Коротка відповідь: SVB зіштовхнувся із класичним набігом на банк.

Довша відповідь: кілька негативних факторів збіглися в часі:

  • Федеральна резервна система (ФРС) рік тому почала підвищувати процентні ставки, щоб приборкати інфляцію. Вона діяла агресивно, і вищу вартість запозичень підірвала імпульс акцій технологічних компаній, у яких заробляв SVB;
  • вищі процентні ставки також підірвали вартість довгострокових облігацій, які SVB купив в епоху наднизьких, майже нульових процентних ставок. Портфель облігацій SVB на $21 млрд приносив у середньому 1,79%, а поточна доходність 10-річних казначейських облігацій уряду США становить 3,9%;
  • венчурний капітал почав вичерпуватись, що змушувало стартапи використовувати свої кошти, що лежать SVB.

У результаті банк мав багато збитків за облігаціями, тоді як швидкість зняття коштів клієнтами зростала.

Хронологія падіння SVB

У середу, 8 березня, банк оголосив, що продав багато цінних паперів зі збитками, а також продасть нові акції на $2,25 млрд, щоб зміцнити свій баланс. Це викликало паніку у ключових венчурних фірм, які порадили компаніям вивести свої гроші із банку.

У четвер, 9 березня, банк повідомив про збитки у розмірі $1,8 млрд після завершення термінового продажу свого портфеля з фіксованою прибутковістю на $21 млрд. Банк спробував, але не зміг залучити $2,3 млрд за рахунок продажу нових акцій, щоб покрити ці збитки .

Акції SVB почали стрімко падати в четвер вранці, а до обіду потягнули акції інших банків, оскільки інвестори почали побоюватися повторення фінансової кризи 2007-2008 років.

Динаміка акцій банку SVB

Динаміка акцій банку SVB

На ранок п'ятниці, 10 березня, торгівлю акціями SVB було зупинено, і банк припинив спроби швидко залучити капітал або знайти покупця. Каліфорнійські регулюючі органи передали банк до управління FDIC.

Можливі глобальні наслідки краху SVB

Незважаючи на початкову паніку на Уолл-стріт, аналітики вважають, що крах SVB навряд чи викличе ефект доміно в банківській системі.

«Система добре капіталізована і ліквідна як ніколи, – сказав головний економіст Moody's Марк Занді. – Банки, які зараз мають проблеми, надто малі, щоб становити серйозну загрозу для системи в цілому».

Хоча широке зараження малоймовірне, невеликі банки, які сильно прив'язані до галузей, які мають брак коштів, таких як технології та криптовалюти, можуть зіткнутися з труднощами, за словами Еда Мойі, старшого ринкового аналітика в Oanda. «Всі на Уолл-стріт знали, що кампанія ФРС з підвищення ставок зрештою щось зламає, і прямо зараз це призводить до краху невеликих банків», — вважає він.

У світовій фінансовій системі з'являються тріщини в міру того, як десятирічна ера дешевих грошей добігає кінця, зазначає Reuters.

Що буде далі

Крах SVB стався на тлі посилення ознак занепокоєння на ринку: минулого тижня індекс S&P 500 впав на 4,6%, майже звівши нанівець свій річний приріст. Індекс волатильності Cboe, відомий як індикатор страху Уолл-стріт, виріс до найвищого рівня за останні три роки. Прибутковість за дворічними казначейськими облігаціями США пережила найбільше падіння з часів фінансової кризи 2008 року. Це говорить про втечу інвесторів у безпечніші активи. Те, що відбувається, може змусити ФРС послабити свою політику агресивного посилення.

Подякувати 🎉