Facebook Pixel

Вільна ніша. Як виробляють давньоукраїнський напій контабас

Наразі Україна не вважається розвиненою країною в галузі алкогольних напоїв. Це намагається змінити Роман Пелех — засновник компанії «Контапел». Він поділився з The Page історією напою контабас, розповів, як будує бізнес на стародавньому рецепті, та поскаржився на небажання інших відроджувати традиції.

Випадкова знахідка перетворюється у бізнес

Чому ви вирішили виробляти саме контабас та як заснували свою компанію?

Я сам родом з Закарпаття, і ми у 2018 році разом з братом займалися таким бізнесом: купували хатинки, робили там ремонт і продавали киянам, львів'янам. В одній хатинці знайшли 90 літрів старого напою, як ми потім дізналися, це був контабас.

Раніше я працював в компанії, яка була дистриб'ютором алкоголю, тому розумівся на смаках, інакше просто вилив би це і забув. На смак це був супернапій! Там же ми знайшли зошит з рецептами і зрозуміли, що перед нами контабас — український національний напій. Ми знайшли 90 літрів і вирішили його купажувати. За пів року ми дуже дорого та швидко продали весь контабас і вирішили будувати цех.

Розкажіть трохи про цей напій та його історію.

Ми знайшли збірку українських рецептів страв та напоїв 1913 року. Потім знайшли контабас у словнику Грінченка. Потім з’ясували, що він згадувався ще раніше у Чубинського, який їздив Україною і збирав вірші, пісні та приказки. В одному збірнику було написано: «як нап’ється контабасу, стане нетверезий». І ми зрозуміли: якщо контабас потрапив у словник у XVIII-XIX столітті, то як мінімум за 100-200 років до цього він вже мав існувати. Ніхто б не складав вірші, пісні про молодий напій, якого ніхто не знає. Орієнтовно контабас почали робити десь у XVI-XVIII століттях.

Хто міг його пити? Прості селяни, які не мали своїх садів, навряд чи могли собі дозволити пообдирати кущі. А основа контабасу — бруньки чорної смородини. Скоріш за все, це були заможні шляхетні власники, які використовували чиюсь працю — самому це дуже важко збирати.

Роман Пелех знайшов контабас та його рецепт випадково. Джерело: Контапел

Роман Пелех знайшов контабас та його рецепт випадково. Джерело: Контапел

Тобто ви у 2018 році знайшли цей скарб і відразу налагодили виробництво?

Ми довго не могли отримати ліцензію. Вона коштує 500 тис. грн на рік. Ми б ніколи на таку суму не продали контабасу. Тому спочатку працювали з уже існуючим виробником, орендуючи у них цех.

У січні 2022-го отримали необхідні документи, а 24 лютого почалася повномасштабка. Я добровільно мобілізувався, і поки воював, воно все просто стояло. Наприкінці 2022 року я демобілізувався і почав працювати вже над створенням повноцінного бізнесу.

Нам пощастило, що в січні 2023-го вийшов закон про малі дистилярні, це нам дуже допомогло. Так було і значно дешевше, а до того ж ми могли самі робити дистилят, що раніше було поза законом і доводилося купувати спирт у державних підприємств.

Бруньки чорної смородини — дуже коштовна сировина

Де ви берете сировину і скільки взагалі та брунька коштує?

Ми зараз викуповуємо літр бруньок по 1000 грн. А з літра бруньок можна лише два літри контабасу зробити. Тому напій аж ніяк не може бути дешевим.

У Франції це коштує ще дорожче — 1000 євро за літр. Там бруньки використовують для парфумерії, у фармацевтиці. Наприклад, бургундський перець, яким посипають рибу та м’ясо, коштує 8 євро за 25 мг. Тому, знову ж таки, нам пощастило, що люди в селі готові збирати бруньки за таку ціну.

Брунька смородини — головна і дуже коштовна сировина контабасу. Джерело: Контапел

Брунька смородини — головна і дуже коштовна сировина контабасу. Джерело: Контапел

Зараз ми купуємо у постачальників вже заморожену сировину. Бо її не можна тримати дуже довго в теплі, вона настільки поживна, що на ній відразу росте грибок.

Окрім вас ще хтось виготовляє контабас?

Я натикався в інтернеті, купував, але щось не те, хоча у Клиновецької (авторка збірки українських рецептів. — The Page) описана технологія, як правильно робити. Пробували якісь аграрії робити, мої знайомі також. Але технологія насправді важка, тому що брунька може в мутність кидати, вона досить насичена, потрібна правильна вологість і температура — багато факторів.

Ми навіть робимо холодну фільтрацію. На п’ять днів при мінус 20 лишаємо в морозильниках для того, щоб максимально відфільтрувати рідину, щоб вона мала комерційний вигляд. На смак це не впливає, але сам вигляд має бути гарний.

У контабасу лише один рецепт?

Один основний, а варіації різні можуть бути. Ми теж трошки удосконалювали. Є вже сучасні технології та методи, за якими виробляються продукти. Ідея самого продукту — в бруньках чорної смородини. Вони дають насичений, гарний, різнобарвний смак.

Про віскі деякі фахівці говорять, що відчувають присмак яблука або сливи, або ще щось. Але якщо віскі — це дистилят, настояний на дубі, то контабас — настояний на бруньках. Бруньки віддають збалансований смак так само, як і дошка дуба. Але і там, і там є свої нюанси. Для бруньок, щоб вони доходили вчасно, треба дуже свій клімат створювати. З дубом трохи легше.

Сьогодні в Україні існує лише один виробник контабасу. Джерело: Контапел

Сьогодні в Україні існує лише один виробник контабасу. Джерело: Контапел

Контабас вже підкорив закордонні ринки

Ви плануєте виходити на закордонні ринки?

Вже вийшли. У нас планується вже четверта поставка в Австрію, є зацікавлені дистриб'ютори. Там супер продається. Зараз наш продукт купують іноземні експерти, наприклад, по віскі, ромах, по різних коктейлях. Вони купують і починають розуміти цей напій. Контабас треба зрозуміти, він не на кожен день і це не «бухло».

QuoteУ нього ще є така властивість: бруньки дають терпкість і спостерігається ефект, як у стоматолога — ротова порожнеча трішечки німіє від першого ковтка. Зрозуміти контабас можна лише на другій-третій ковток. Причому всі ковтки будуть на смак різні. Якщо перший ковток терпкий, то четвертий вже стає солоденьким.

Але контабас слід спробувати, щоб зрозуміти, що пили українці в давнину. Як радянська пропаганда описувала українців? З червоним носом, з якоюсь мутною пляшкою. А насправді вже у XVI-XVII сторіччі українці пили круті напої, як коньяки або роми. Ми були такі ж європейці, як і французи, ми від них нічим не відрізнялися, крім мови. І треба хоча б один раз спробувати цей напій, щоб зрозуміти, що пили українці.

Місяць тому ми отримали срібло на найбільшому міжнародному конкурсі напоїв. Причому нагороди з першого разу майже нікому не дають, а ми відразу отримали срібло. Це означає, що наступного року ми можемо вже золото або подвійне золото отримати. Срібло отримали разом з коньяком Мартель, а це рівень.

За технологією скільки напій треба витримувати?

По Клиновецькій описано, що 4-6 тижнів. У нас по-різному, залежно від бруньок, там дуже багато перемінних. Брунька — це як ікра у риби, як яйце у курки, де всі поживні речовини. Так і рослина все корисне відкладає у бруньки, щоб пережити зиму, а навесні розквітнути. А ще смородина дуже різна, її смак залежить і від місцевості, і від сорту.

Контабас можна знайти здебільшого у ресторанах. Джерело: Контапел

Контабас можна знайти здебільшого у ресторанах. Джерело: Контапел

Ми пишемо на пляшці, що це купажований напій, тому що нам багато різної смородини відправляють з різних куточків України, а ми її збалансовуємо до того смаку, який знайшли.

QuoteПісля того, як контабас витримується з бруньками, його ще треба якийсь час витримувати без бруньок. Залежно від сезону та вологості це займає від 4 до 7 місяців. І саме під час цієї витримки напій темніє і стає бурштинового кольору.

Я намагався з’ясувати з науковими інститутами, чому колір змінюється, коли бруньок вже немає, але поки мені ніхто не пояснив, як саме це відбувається. Треба проводити велике дослідження, але сьогодні ніхто не готовий його робити.

Перші інвестиції пішли псу під хвіст

Скільки інвестицій потрібно, щоб розпочати такий бізнес та з якими підводними каменями ви зіткнулися?

Головна проблема і біль — дістати бруньки. Ми вирішили вирощувати смородину самі. Коли починали бізнес, моя дружина народила і не користувалася своєю автівкою. Тому вона запропонувала обміняти машину на якесь велике поле.

Я спочатку не повірив, що можна знайти людину, яка готова поміняти землю на автівку, але вона знайшлася, навіть декілька. Ми поїхали на переоформлення в Житомирську область і потрапили в аварію на цій машині. Я запропонував власнику землі їхати на сервіс і скільки майстер скаже за ремонт, стільки я заплачу. Він погодився. Так ми отримали трохи більше гектара поля та хату.

Перші інвестиції у бізнес не дали результату. Джерело: Контапел

Перші інвестиції у бізнес не дали результату. Джерело: Контапел

Ми засіяли, та… у нас нічого не виросло, бо ми ніякі не фермери. Ось і інвестиції. Буває так, що інвестуєш, але не виходить, як хочеш.

QuoteЯкщо рахувати перший цех, який я робив, то я туди вклав понад мільйон гривень, це навіть без обладнання. Дуже багато вимог до такого цеху, і ми його ремонтували близько восьми місяців. Згідно з законом, там має бути спеціальна підлога, повсюди плитка.

З обладнання у нас була одна велика бочка, куди ми засипали бруньку, заливали розбавлений спирт, настоювали, потім фільтрація і все, більше обладнання на початку нам і не треба було. Головне було вкластися в ремонт, зробити все — від вентиляції до спусків.

Після прийняття закону про малих виробників дистилятів ми вклали в обладнання вже близько 8 млн грн. Але нам знову пощастило, тому що нам його дали на виплат.

У вас були інвестори?

Я шукав інвесторів, здебільшого це були власники відомих мереж магазинів. Але контабас — продукт дуже специфічний. А вони хочуть вкласти мільйон і вже через три місяці отримати мільйон двісті, тут це неможливо.

В компанії так і не знайшли сторонніх інвесторів. Джерело: Контапел

В компанії так і не знайшли сторонніх інвесторів. Джерело: Контапел

І це при тому, що ми дуже швидко розвиваємося, у нас повторні продажі 40%. Це для будь-якого бізнесу цифри величезні, а у нас напій елітний і ціна на нього висока. Тобто інвесторів ми не знайшли, але це й класно, тому що ми все зробили самотужки.

QuoteЦе не перший мій бізнес. У бізнесі, коли ти потрапляєш «в струю», то тебе вже несе. У мене був момент, коли на фронті я потрапив під обстріл і чудом вижив. Тоді я подумав, а чому ж мені дали ще шанс? І я згадав, що ще до війни робив контабас, а значить, мені треба зробити так, щоб цей стародавній український напій стояв у кожному барі світу. Щоб була асоціація, як, наприклад, Мексика та текіла. Тому для мене це як шлях долі.
57.png

Як ви налагодили продажі?

Працює сарафанне радіо, люди дають один одному скуштувати, їм подобається і вони у нас замовляють. Ми скільки виробляємо, стільки і продаємо. У нас навіть немає людей, які ходять по ресторанах, щось пропонують.

Коли я звільнився з армії, пройшов п’ять ресторанів, всі їх підключив. Всі інші додалися самі по собі. Натепер це десь 100 торгових точок. І їм не потрібні ні акції, нічого такого. Доходить до того, що вони продають не лише на розлив, а й пляшками прямо в ресторані, а там націнка 100%. Люди пробують і прямо пляшку забирають, не дивлячись на ціну.

Ви збираєтеся зберегти крафтове виробництво чи плануєте створити конвеєр?

Якщо робити через лінію, то втрачається якість. Для нас це неприпустимо. У нас все крафтове, все робиться вручну, розливається, перевіряється кожна партія. Ми дуже ретельно слідкуємо за якістю, навіть за етикетками.

Контабас — завжди крафтове виробництво. Джерело: Контапел

Контабас — завжди крафтове виробництво. Джерело: Контапел

Нам говорять, що в плані обслуговування ми неякісні, дуже повільно все робимо. Але у нас така специфіка, ми все руками робимо.

При виробництві контабасу постійно доводиться стикатися зі складнощами

З якими проблемами ви ще стикалися, крім того, що самі не змогли виростити потрібну смородину?

У нас найбільша проблема була з бруньками, яку ми вирішили, знайшли постачальників. Були проблеми з помутнінням і з тим, що осад випадав, то ми міняли пляшки тим, хто хотів, бо воно на смак не впливає.

Великий ризик із замовленням комплектуючих. Наприклад, ми купували ковпачки у єдиного виробника, який знаходиться в Сумах, а восени їх розбомбило.

Або Одеський корковий завод — єдиний в Україні, хто робить пробки. Зараз він взяв велике замовлення і на мене його вже не вистачає. Що мені залишається? Замовляти в Китаї? Це мінімум 50 тис. штук, ми стільки не продали за весь час. Ну, добре, знайшли, хто продасть 10 тис., стільки ми ще можемо замовити, але доведеться чекати три місяці.

До повномасштабки було просто, зараз важко. Склади бомблять, нещодавно поразбивали на одному складі пляшок на мільйони. Тому тепер ніхто сюди нічого не завозить, бо може прилетіти.

Контабас — елітний та дорогій напій. Джерело: Контапел

Контабас — елітний та дорогій напій. Джерело: Контапел

Кожний крок вигризається. Як з тією ліцензією, яку робили повноцінно рік. Ми відправляємо документи в податкову, війна, обстріли, електрики немає, ти не можеш нічого зробити, але все ж таки відправляєш, а у відповідь: «Кома не там стоїть, відмова». Потрібно вручну писати «згідно оригіналу вірно» та ставити підпис на 400 аркушах! У мене рука була синя. А якщо крапка з комою не там стоїть, повністю все переробляти. До речі, ми перші в Україні, хто отримав таку ліцензію з нуля.

Існує безліч українських рецептів напоїв, але на ринку їх вкрай мало

Як ви вважаєте, чого не вистачає української галузі алкогольних напоїв?

Всього не вистачає, її взагалі не існує. Відкрийте збірку Клиновецької, там під 100 напоїв. 100 оригінальних рецептів! Беріть, будь ласка, і робить. Ні, ми будемо робити український віскі. Кому у світі потрібен український віскі?

Є очевидна ніша — українські національні напої. У нас на барі мають робитися українські страви і подаватися українські напої. Але у нас у ресторані української кухні першим рядком в меню стоїть Хеннессі. І я їх розумію, бо нема що купувати. Чомусь людям нецікаво робити українське, не розумію, чому.

Існує багато українських рецептів, а галузь досі не розвинута. Джерело: Контапел

Існує багато українських рецептів, а галузь досі не розвинута. Джерело: Контапел

Мені так доля принесла — робити контабас, я б себе не поважав, якби кинув за першої проблеми. Я знайшов український напій, і треба його тепер показати всьому світу. Щоб світ знав, що у нас не лише люди роботящі, які приїжджають до вас попрацювати, у нас тут теж роблять непогані речі, які можуть конкурувати.

Які у вас плани на 2025 рік?

Плани великі. Будемо намагатися виходити на 5 тис. пляшок на місяць. Але ми знову ж таки упираємося в проблему бруньок чорної смородини, їх не можна купити багато: немає стільки кущів, щоб ми робили 100 тис. пляшок на місяць. Тому це завжди обмежений продукт, він дорогий і не буде стояти на поличці будь-якого магазину або мережі.

Подякувати 🎉