Щойно президент підпише закони №1053-1 і №1073, підприємцям потрібно буде думати, як обминати нові вимоги податкової.
Верховна Рада проголосувала за ці документи у другому читанні 20 вересня. І коли їх підпише Володимир Зеленський, то і в підприємців, і в бізнесу виникнуть нові проблеми, вважає член комітету Верховної Ради з податків та фінансів Ніна Южаніна (партія «Європейська солідарність»).
«Для підприємців норми законопроєкту №1053-1 несуть смертельну загрозу. Це будуть постійні суперечки з контролюючими органами, тому що з професійної точки зору до цієї системи ніхто не готовий», – говорить вона.
Южаніна у попередньому скликанні парламенту була головою комітету з питань податкової та митної політики. При ній парламент проголосував за те, щоб касові апарати були обов'язковими під час продажу технічно складної побутової техніки. Ця норма запрацювала з 1 січня 2018 року. Але зараз Южаніна визнає, що ця норма не працює.

«Податкова й досі не може продемонструвати справжній результат, тому що так і не навчилася адмініструвати цю галузь», – говорить Южаніна.
Підприємці та галузеві фахівці загалом не заперечують, щоб зобов'язати торговців видавати чеки. Партнер консалтингової компанії Crowe Horwath Ольга Богданова розповідає, що в квітні цього року її дочка заощадила гроші й купила i Phone в інтернет-магазині Rozetka. Замість чека їй видали товарну квитанцію. Через три дні телефон вийшов з ладу, і дівчині довелося довго повозитися, щоб вирішити цю проблему з продавцем.
«Я підтримую цей підхід з громадянської позиції, але я проти кешбеку», – говорить Богданова.
Йдеться про норму щодо повернення грошей за купівлю товару, якщо покупець повідомить податкову про порушення під час видачі чека. Товар за таких умов залишається у покупця. А продавцю світить штраф у 250% від вартості товару та позапланова перевірка.
Втім, повернути ці гроші покупцеві буде складно, розповіла агентству «Інтерфакс-Україна» старший юрист KPMG Law Ukraine Наталія Мусієнко. Відповідно до закладеного в законі механізму, він їх зможе отримати лише після того, як продавець заплатить штраф у повному обсязі, а контролюючий орган надішле до Держказначейства висновок.
На думку директора Української асоціації торговельних мереж Олексія Дорошенка, законопроєкт негативно позначиться в першу чергу на представниках малого та середнього бізнесу, яким буде складно захищатися від нових нападок податкової.
«Я вважаю, що це може поховати малий і середній бізнес, причому держава зробить вигляд, що не помітила цього», – говорить Дорошенко.
Раніше прем'єр-міністр Олексій Гончарук назвав ухвалення цих законопроєктів «реальним прогресом у питанні детінізації української економіки». Вони повинні стимулювати покупців брати фіскальні чеки, захищать їхні права і змусять підприємців використовувати касові апарати.
А власник одного з найбільших українських інтернет-магазинів Rozetka Владислав Чечоткін пообіцяв зупинити свій бізнес, якщо президент підпише ці закони.