Скоро в Україні пройдуть вибори, під час яких громадяни оберуть голів і депутатів місцевих рад. Однак із передвиборчих кампаній кандидатів досить складно дізнатися їхню справжню біографію, а також про факти корупції, які пов'язані з ними.
Для цього в інтернеті є держреєстри і спеціальні онлайн-сервіси, де можна подивитися не тільки декларації, а й дізнатися про зв'язки того чи іншого кандидата з олігархами або наявність у нього бізнесу.
У також є розділ Досьє, де можна більше дізнатися про політиків і бізнесменів.
YouControl
Одним із найпопулярніших є сервіс YouControl, який збирає інформацію з відкритих джерел для бізнес-аналітики, конкурентної розвідки та перевірки контрагентів. Нещодавно компанія запустила сервіс спеціально для перевірки кандидатів на посади місцевих голів по всій Україні.

Як перевірити кандидата. Фото: YouControl
Сервіс збирає дані з понад 50 джерел, включно з державними реєстрами.
Завдяки йому кожен може перевірити:
- яке майно є в кандидата;
- хто його союзники;
- з яким бізнесом пов'язаний кандидат;
- чи замішане його ім'я в корупції або інших скандальних ситуаціях.
Перевірка кандидатів із допомогою сервісу є безоплатною. Однак для перевірки фізичних осіб і компаній доведеться придбати річну підписку. Перевірка лише компаній є безкоштовною.
Тарифи YouControl
У сервісі доступно три варіанти підписки:
- «Стандартна» — 30 тис. грн на рік;
- «Командна» — 55,89 тис. грн;
- YouControl People — 14,75 тис. грн.
Державні реєстри
Крім приватних сервісів, можна скористатися й державним реєстром підприємств та організацій (ЄДРПОУ). Там працює автоматизована система збирання, накопичення й обробки даних про підприємства, а також їхні філії. Реєстр працює разом із Держпорталом відкритих даних.

Фото: Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
З допомогою цих сервісів можна знайти інформацію, яку мають оприлюднювати органи влади. Крім того, там можна знайти інформацію про підприємства, які належать депутатам або членам їхніх сімей. Портал відкритих даних автоматично збирає дані з інших порталів міст чи регіонів.
Можна також скористатися Єдиним держреєстром декларацій, де містяться всі звіти чиновників щодо їхнього майнового стану.
Водночас ЄДРПОУ містить такі дані:
- ідентифікаційний код підприємства;
- форма власності підприємства;
- адресу, телефон, факс, прізвища керівника й інвесторів;
- відомості про державну реєстрацію, спосіб створення, реорганізацію, ліквідацію тощо;
- виробничо-технічні та фінансово-економічні показники суб'єкта господарської діяльності.
Тарифи ЄДРПОУ
Для отримання відомостей із Держреєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців доведеться сплатити адміністративний збір — 61 грн.
- якщо потрібний паперовий витяг — 24,4 грн;
- за надання витягу та довідки в електронній формі – 45,7 грн;
- за надання витягу в електронній формі – 18,3 грн.
Opendatabot
Одним із популярних сервісів є також Opendatabot, який збирає інформацію з різних реєстрів і дає змогу перевірити бізнес, дізнатися кінцевого бенефіціара, а також про те, чи фігурувала компанія або особа в судових справах. Сервіс доступний також у популярних месенджерах на кшталт Viber і Telegram.

Фото: Opendatabot
Реєстри, які використовує сервіс:
- Єдиний державний реєстр підприємців;
- Єдиний реєстр судових рішень;
- Державна фіскальна служба;
- інформацію про планові перевірки;
- інформацію про застосування спеціальних санкцій від Мінекономрозвитку;
- «чорний список» Антимонопольного комітету;
- Реєстр виконавчих проваджень боржників;
- наявність свідоцтва ПДВ;
- графіки планових перевірок;
- Митний реєстр авторського права;
- Реєстр корупціонерів;
- дані про реєстрацію автомобілів;
- Держреєстр обтяжень рухомого майна (ДРОРМ).
Bihus. Декларації
Сервіс Bihus. Декларації зібрав декларації українських чиновників в одному місці. Він також доступний у Telegram, Messenger та Skype. Реєстр містить не тільки електронні, а й паперові декларації, за якими можна дослідити зміни статків депутатів.

Фото: Bihus. Декларації
Крім того, у пошуку можна вказати якісь конкретні речі, а система знайде інформацію залежно від запиту. Також можна підписатися на декларації конкретного чиновника або декларації, які містять інформацію про певні матеріальні речі на кшталт марки автівки.
Ба більше, можна порівняти декларації декількох чиновників чи зростання статків певної особи. Також можна отримати будь-який аналіз усіх декларацій в Україні.
PolitScanner
У мережі з'явився новий застосунок для смартфонів, з допомогою якого можна дізнатися інформацію про політика. Достатньо просто навести камеру смартфона на фото політика — і застосунок видасть дані про кандидата.

Фото: PolitScanner
З його допомогою можна переглянути біографію, декларацію, передвиборчу програму та іншу інформацію про політика. Для iOS застосунок можна безкоштовно завантажити в App Store, однак в Android він доступний лише за посиланням, адже Play Маркет поки не затвердив його.
Наразі PolitScanner доступний у:
- Вінниці;
- Дніпрі;
- Запоріжжі;
- Івано-Франківську;
- Києві;
- Кривому Розі;
- Луцьку;
- Львові;
- Маріуполі;
- Миколаєві;
- Одесі;
- Тернополі;
- Харкові.
Також у базі є інформація про 68 політиків Маріуполя, які балотуються на місцевих виборах.
Метою проєкту розробники назвали підвищення зацікавленості більшої кількості виборців і молоді політичними програмами кандидатів, їхнім політичним бекграундом та обіцянками.