Як проголосувати на місцевих виборах в Україні. Фото: УНІАН
Верховна Рада 15 липня 2020 року призначила дату місцевих виборів в Україні на 25 жовтня. Місцеві вибори пройдуть на всій території країни, крім тимчасово непідконтрольних територій — окупованого Росією Криму та частин Донецької і Луганської областей.
У 2020 році місцеві вибори в Україні пройдуть в умовах пандемії коронавірусу COVID-19. розбирався, скільки бюлетенів отримає один виборець, чи можуть перенести вибори і як проголосувати хворим.
Кого і як обиратимуть на місцевих виборах?
На місцевих виборах 2020 року українцям доведеться обрати депутатів і мерів сільських, селищних і міських рад. Їх обиратимуть в районні ради територіальних громад. Їх кількість в Україні після укрупнення районів становить 136 замість 490.
За мажоритарною системою на місцевих виборах 2020 року будуть вибирати депутатів сільських, селищних і міських рад територіальних громад, де живе до 10 тис. виборців. Територія громади буде поділена на багатомандатні виборчі округи, в яких потрібно буде вибрати від 2 до 4 депутатів.
За пропорційною системою з відкритими списками обиратимуть депутатів міських, селищних та сільських рад територіальних громад, де живе від 10 тис. виборців. Для кожної ради організація, яка бере участь у виборах, повинна буде підготувати два списки: загальний список її кандидатів і окремі списки по округах (від 5 до 12 різних кандидатів в кожному). За такою системою кандидати з однієї партії будуть конкурувати один з одним. Виборець зможе вибрати і партію, і когось із її кандидатів.
Як заповнювати бюлетені?
На місцевих виборах 2020 року зміни торкнулися виборчих бюлетенів.
За даними ГО «ОПОРА», зліва в бюлетені буде перелік партій, посередині два квадрата для відміток, а праворуч список кандидатів від цих партій. Спочатку необхідно буде вибрати партію і поставити у відповідному квадраті позначку – плюсик або галочку. У сусідній квадрат потрібно вписати номер вподобаного кандидата. Важливо: номер кандидата потрібно вписати саме так, як він вказаний у бюлетені. Якщо потрібний кандидат вказано під номером "03", то писати потрібно "03", а не просто "3". Для цього в бюлетені на місцевих виборах 2020 року, квадрат для номера кандидата буде надрукований у вигляді трафарету.
Якщо виборець вкаже партію, але не проголосує за кандидата — бюлетень все одно буде вважатися дійсним, а голос за обрану партію зарахується.
Якщо виборець зіпсує бюлетень, він може звернутися до члена виборчої комісії з письмовою заявою. Поміняти бюлетень можна тільки раз. У списку виборців зроблять помітку, зіпсований бюлетень погасять і складуть акт, що він був врахований як невикористаний.
Скільки буде бюлетенів?
У більшості населених пунктів України на місцевих виборах 2020 року, виборець отримає чотири бюлетені для голосування за главу населеного пункту, депутатів відповідної ради, депутатів райради та депутатів обласної ради.
Для голосування за сільського голову буде бюлетень тільки з зазначенням кандидатів. Якщо в селі зареєстровано менше 10 000 виборців, то і в бюлетені для голосування за депутатів сільської ради необхідно також вибрати тільки з переліку прізвищ.
Найбільше бюлетенів отримають жителі Дніпра, Кривого Рогу, Житомира, Полтави, Херсона та Кропивницького. Крім уже зазначених бюлетенів, вони отримають п'ятий бюлетень, тому що у них будуть проходити вибори в районні та міські ради.
Ще виняток становитиме одномандатний виборчий округ №208 в Чернігівській області. Додатковий бюлетень отримають виборці Бахмацького, Борзнянського, Куликівського, Менського, Талалаївського та частково Ічнянського районів. Там ще будуть вибирати народного депутата до Верховної Ради. Додатковий бюлетень буде старого зразка: там досить буде поставити галочку навпроти прізвища потрібного кандидата.
Три бюлетеня отримають виборці, які знаходяться на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей. Там не будуть проходити вибори в облради. Виборці голосуватимуть за голову населеного пункту, депутатів до місцевих рад та депутатів в райради.
Найменше бюлетенів отримають виборці в Києві — 2. В столиці обиратимуть лише мера та депутатів міськради.
Хто балотуватиметься в мери Києва?
На пост мера Києва балотуватимуться:
- мер Києва Віталій Кличко від партії «УДАР»;
- народний депутат Ради IX скликання Ірина Верещук від «Слуги народу»;
- шоумен Сергій Притула від «Голосу»;
- нардеп Андрій Іллєнко від ВО «Свобода»;
- депутат Ради IV- VIII скликань Микола Томенко від «Рідна країна»;
- депутат Ради VIII скликання Борислав Береза від «ЕкоПартіі»;
- нардеп Єгор Фірсов від «Екологічна альтернатива»;
- депутат Ради VIII і IX скликань Сергій Шахов від «Нашого Краю»;
- ексглава КМДА Олександр Попов від «ОТЗЖ»;
- депутат Ради VI скликання Олександр Омельченко від «Єдності»;
- засновник клініки «Євролаб» Андрій Пальчевський від «Перемога Пальчевського»;
- ексглава СБУ Ігор Смешко від «Сила і Честь»;
- депутат Ради II, IV-V скликань Михайло Поживанов від «Радикальної Партії».
Як буде проходити виборчий процес?
ЦВК 8 серпня 2020 року затвердила Календарний план місцевих виборів 2020 року:
- з 15 по 24 вересня пройде процес висунення кандидатів в депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;
- до 24 вересня треба надати документи для реєстрації кандидатів;
- до 2 жовтня необхідно оприлюднити відомості про реєстрацію кандидатів, на наступний день можна починати передвиборну агітацію;
- до 5 жовтня кандидат може відмовитися балотуватися;
- до 9 жовтня мають бути сформовані дільничні виборчі комісії;
- з 23 жовтня до 20:00 25 жовтня заборонено публікувати результати рейтингів і опитувань;
- 24 жовтня — день тиші;
- 25 жовтня — день виборів;
- до 6 листопада включно повинні бути встановлені результати голосування.
Чи можна проголосувати не за місцем прописки?
Вже не можна. Раніше Центральна виборча комісія (ЦВК) запустила електронний сервіс для зміни виборчої адреси онлайн. Там можна було змінити місце голосування онлайн на 9 вересня 2020 року.
Якщо виборець встиг поміняти місце голосування, він не зможе зробити це повторно протягом півроку.
Чи можуть місцеві вибори 2020 року перенести через коронавірус?
Кабінет міністрів прийняв рішення продовжити адаптивний карантин до 31 жовтня 2020 року. За словами головного санітарний лікаря Віктора Ляшко, місцеві вибори 2020 року можуть перенести, якщо більше 50% території України буде в «червоній» зоні поширення коронавируса. Більш точні прогнози про проведення місцевих виборів в Україні можна буде робити на початку жовтня 2020 року.
«Якщо не буде введено надзвичайний стан, то вибори будуть проведені, в тому числі і в« червоній »зоні. Ми зараз вже напрацювали всі рекомендації. Як приклад брали досвід проведення виборів в Польщі », — додав він.
Як проголосувати на місцевих виборах, якщо є симптоми COVID-19
Через пандемію коронавірусу, крім паспорта виборець повинен буде взяти маску. Її потрібно буде зняти тільки тоді, коли члену виборчої комісії потрібно буде ідентифікувати людину.
На місцевих виборах 2020 року в Україні будуть дотримуватися дистанції в 1,5 метра і робити температурний скринінг на вході на ділянку. Виборці з симптомами застуди зможуть проголосувати — для них буде окрема кабіна і ящик. Виборець, який знаходиться на самоізоляції, теж зможе проголосувати за місцем перебування, але перед цим обов'язково потрібно подати заяви до дільничної виборчої комісії.