Фото: fernando zhiminaicela/Pixabay
Ситуація з COVID-19 влітку 2021 року — досить тривожна. Наприклад, Російська Федерація оголошує офіційні цифри в 25 тис. хворих. Це рекорд із січня місяця. А смертність уже побила планку від самого початку епідемії — 787 пацієнтів на добу. Ніколи раніше офіційна Москва не визнавала цифру понад 700 померлих за 24 години.
І питання навіть не в індійському «дельта»-штамі, який мутував в умовах абсолютної антисанітарії, хаотичного передавання в трущобах і досить сильного імунітету людей у регіоні. Саме його нині виявляють у лабораторії в 90% хворих росіян. Хоча, без сумніву, штам «дельта» вдвічі заразніший і дає вищий відсоток критичного перебігу в молодих пацієнтів.
Питання лише в тому, що середні цифри імунізації в регіонах РФ рідко перевищують 10–15%. Продавати вакцину «Супутник», що не має аналогів, в Угорщину та Сербію — це одне, а ось забезпечити своїх громадян — це трохи інше. І це за умови, що ще в січні влада РФ обіцяла виробити 70 млн. доз «Супутника» до літа для регіонів. А вийшло відвантажити близько 35 млн. До того ж соцопитування показують, що третина росіян не хоче вакцинуватися, а багато хто готовий навіть звільнитися в разі примусової вакцинації. Дані свідчать: тих, хто готовий розлучитися з роботою, 10–15%.
Вакцина «Супутник», в принципі, ефективна. За даними петербурзького Медичного інституту імені Березина, з 2481 випадку виявленої за минулий тиждень пневмонії вакцинацію двома дозами завершили 57 людей. Видно навіть без спеціальної освіти, наскільки різні шанси у вакцинованих і невакцинованих людей отримати пневмонію або потрапити на ШВЛ. Але саме звідси, до речі, ростуть ноги міських легенд: мовляв, усі зробили щеплення та все одно знову почали хворіти.
Жодна вакцина від COVID-19 у світі не має 100%-ї клінічно доведеної ефективності від важких форм вірусу. Як свого часу не було такої вакцини від туберкульозу та поліомієліту. Щоправда, нікому не приходило в голову критикувати оральні краплі від поліомієліту з причини їх 92%-го захисту.
Добре ілюструє поточну картину Ізраїль: завершена кампанія вакцинації, але тепер у лікарні заїжджають ті, чий захист на 93% від тяжкого перебігу (Pfizer) не спрацював. Там навіть колють бустери — третю дозу препарату групам ризику. Хоча 2900 активних випадків і 68 осіб у важкому стані на всю країну — трохи не та ситуація, що у вересні 2020-го, коли зайнятих ліжок інтенсивної терапії було сотні, а на добу виявляли 8000 людей з активною формою захворювання.
10 критичних хворих проти 180 на тиждень — відчутна різниця за навантаженням на медичну систему, зайнятістю ліжок, витраченими ресурсами? Схожа ситуація у Великобританії: там смертність у 20 разів менша, ніж була на піку попередньої хвилі.
Найпростіший приклад двох чаш терезів, які підводять підсумки багатомісячної кампанії вакцинації, — це США та РФ. У календарі — кінець липня 2021 року. Якщо взяти статистику вакцинованих і смертності, то Росія на цьому етапі гірша за Азію, не кажучи вже про розвинені західні країни: якщо в США — 150 загиблих на добу, то в РФ — 780. Різниця очевидна, особливо якщо дивитися на мільйон населення.
Третина росіян, як і раніше, не хоче вакцинуватися переважно з абсолютно диких причин. Померло під тисячу людей за добу? Зате не чиповані, зберегли репродуктивну функцію та уникли віддалених невідомих побічних ефектів щеплення. Рівень мракобісся та антивакцинаційних настроїв майже по всьому пострадянському простору — зашкалює. І ми тут теж, на жаль, не виняток.
Загалом, куди восени відправиться Україна з нашими 4% громадян, у яких завершена вакцинація, із 40 млн. жителів — уже очевидно. Поки що нас рятує низька мобільність населення та невеликий трафік із країнами, де вирують найнебезпечніші штами, які, за прогнозами ВООЗ, стануть домінувати на планеті протягом найближчого року. Але восени однозначно знову вдарить, і вдарить сильно.
За рішеннями урядів провідних країн уже видно: ситуація далека від завершення. Наприклад, Італія продовжила режим НС ще на півроку, ввівши «зелені паспорти» після Франції та Великобританії. Ізраїль закриває з понеділка кордони з 4 країнами, зокрема з Туреччиною. У Іспанії в Каталонії — комендантська година. Сінгапур закрив ресторани та інші об'єкти громадського харчування — працюють тільки тераси. У Південній Кореї з 1 вересня вхід в усі види громадського транспорту, магазини, кафе, культурні заклади тільки через турнікети та спеціальні електронні картки. А це країни, в яких статистика щеплень набагато краща, ніж у Києва.
Швидкість і ефективність кампанії вакцинації в Україні означатиме різницю між тисячами життів і тисячами смертей восени. Постарайтеся зробити щеплення до початку четвертої хвилі, бо вакцинація на прикладі Ізраїлю, США та Британії показує крайню ефективність. Ми вже однозначно не встигнемо створити колективний імунітет до хвилі, але кожне життя — безцінне. Особливо якщо воно ваше.