Легальні імпортери тонізуючого напою стурбовані тим, що суд зняв арешт із великої партії підробленої продукції. Тепер власник може її продати, чим підірве їх позиції на українському ринку, заявили в «Європейської Бізнес Асоціації» (ЄБА).
Йдеться про постанову Печерського районного суду Києва від 28 серпня, яка опублікована в реєстрі судових рішень 12 вересня. Згідно з нею, власнику повертається велика партія підробленої продукції, яку намагалися продати під брендами Jacobs, Чорна карта, Nestle та іншими.
«Якщо цю каву повернуть і вона потрапить на ринок, це створить репутаційні ризики для оригінальних виробників. Абсурдність ситуації в тому, що повертають навіть обладнання, на якому підробляли продукцію відомих брендів», – каже координатор проєкту з торгівлі кавою ЄБА Сергій Вербов, який представляє інтереси власників торгових марок.
За словами Вербова, розчинну каву для виробництва підробок в Україну ввозять із Малайзії, Бразилії та інших країн. Тут підпільні цехи друкують упаковки і розфасовують її.
Ця продукція продається через оптову торгівлю або інтернет. Щоб перевірити цю інформацію, досить набрати в пошуковику фразу «купити Jacobs ». Google видасть посилання на десятки сайтів, які торгують контрафактом і його важко відрізнити від фірмової кави.
У січні 2018-го великі компанії-виробники почали цілеспрямовану боротьбу з підробками, адже масштаб сірого імпорту став надто великим. У 2017 і 2018-му роках, за оцінками ЄБА та консалтингової компанії «Про-Консалтинг», на частку контрафакту припадало 30-40% (близько $17 млн в рік) від усього обсягу розчинної кави, яка продається в Україні.
Раніше крупні виробники боролися з контрафактом поодинці. Так, завдяки зусиллям Jacobs, у січні 2017-го було заарештоване майно власника ТОВ «Ханесом Груп», яке виготовляло і реалізовувало кавовий напій Romiani, цикорій та чай.
Серед арештованого майна, крім іншого, були виявлені десятки тисяч стіків Jacobs Dynamix, Jacobs Monarch, Mac Cofee, Nescafe Gold, Carte Noire, сотні упаковок чаю Grunewald, продукція інших брендів.
Також компанія зберігала центнери розчинної кави Cacique Freeze Dried Coffee (Бразилія). Каву цього ж заводу закуповують бренди Jacobs, Nestle та інші. Були конфісковані мішки із «речовиною, яка має характерний запах, схожий на каву».
Менеджер однієї з великих компаній по торгівлі кавою, який знайомий із деталями справи але побажав залишитися неназваним із міркувань корпоративної етики, розповів , що компанії-виробники були шоковані масштабами підпільного цеху.

Обладнання, конфісковане у фірми з виробництва підробленої продукції. Фото: ЄБА
Але ще більше обурює рішення Печерського суду, за яким ця продукція повертається власнику.
Отримати коментар власника сумнівної продукції не вдалося.
«Таке рішення суду свідчить про те, що правоохоронні органи не провели досудове розслідування належним чином і не зуміли довести, що незаконно конфісковане майно перебувало у тих, у кого його вилучили», – вважає голова адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець. Однак, це єдина справа серед усіх спроб боротьби з підробленою кавою, яка була доведена до суду.

Обладнання, конфісковане у фірми з виробництва підробленої продукції. Фото: ЄБА
В цілому захист інтелектуальної власності в Україні знаходиться на низькому рівні, говорить партнер юридичної компанії Asters Юлія Семеній. «Наші держоргани явно не мотивовані розглядати такі справи, – каже вона. – І у потерпілих, навіть світових брендів, є дуже мало можливостей для участі в таких процесах».
У цій ситуації Семеній радить світовим корпораціям зміцнювати систему захисту брендів, але не відмовлятися від боротьби з тіньовим ринком.
Вербов з ЄБА заявив , що можливо власники брендів спробують оскаржити рішення Печерського суду.