Ще нещодавно словосполучення «олімпійський чемпіон з брейк-дансу» здавалося жартом. Однак невдовзі світ дізнається перших олімпійських чемпіонів у брейкінгу – так називається новий вид спорту на відміну від «вуличної» назви «брейк-данс».
Олімпійські ігри сучасності відбуваються з 1896 року. Набір видів спорту на кожній Олімпіаді змінюється у міру того, як змінюється їхня популярність у світі. Нині сформувався перелік із 28 основних олімпійських видів спорту. Під час підготовки до кожної Олімпіади лише для неї визначаються кілька додаткових видів (їх можна назвати експериментальними), за допомогою яких організатори хочуть привернути до Ігор більше уваги глядачів та спонсорів.
У програмі Олімпійських ігор 2024 року представлено 32 види спорту. Як додаткові були обрані: брейкінг, спортивне скелелазіння, скейтбординг та серфінг, які, на думку організаторів, «дозволять встановити новий стандарт для інклюзивних, гендерно збалансованих та орієнтованих на молодь ігор». розповідає про ці новинки.
Брейкінг
Міський танцювальний стиль брейк-данс зародився у США у 1970-х роках. Для нього характерні акробатичні рухи та специфічна робота ніг. Міжнародні змагання з брейкінгу стали проводитися у 1990-х роках.

Брейкінг
Змагання з брейкінгу на Олімпійських іграх 2024 року в Парижі відбудуться серед чоловіків та жінок. У їх рамках 16 чоловіків (B-Boys) та 16 жінок (B-Girls) поборються в сольних баттлах. Спортсмени використовуватимуть комбінацію елементів, включаючи "windmill" («вітряки»), "6-step" («6 кроків» – базова послідовність роботи ніг) і "freezes" («завмирання»), адаптуючи свої рухи та імпровізуючи під треки діджея, щоб отримати голоси суддів.
В учасників буде п'ять раундів за хвилину. Оцінюються обертання, силові рухи, завмирання та переходи, а за падіння та повтори судді можуть знизити оцінки.
Дебют брейкінгу на Олімпійських іграх відбувся у 2018 році на літніх юнацьких Олімпійських іграх у Буенос-Айресі. Після успіху там брейкінг був обраний для включення до програми Олімпійських ігор 2024 року.
Спортивне скелелазіння
У 1985 році група скелелазів зібралася недалеко від італійського Туріна на захід під назвою SportRoccia. Воно стало першим організованим змаганням зі скелелазіння, в якому учасники робили підйом за певний час. Через рік пройшли перші змагання на штучному скеледромі.

Спортивне скелелазіння
У Парижі-2024 олімпійські чемпіони у спортивному скелелазінні будуть визначені у двох дисциплінах. Одна з них є об'єднаним турніром з боулдерингу та лазіння на труднощі, друга – лише лазіння на швидкість.
Завдання у боулдерингу зводиться до того, щоб за найменшу кількість спроб у межах обмеженого часу пройти серію коротких трас на стіні заввишки 4,5 метра.
Лазіння на швидкість — це парна гонка з підйому на стіну висотою 15 м і нахилом 5 градусів.
У лазінні на труднощі спортсмени підіймаються зі страховкою по стіні заввишки понад 15 метрів. За 6 хвилин вони повинні якомога вище піднятися трасою, не маючи можливості заздалегідь спланувати маршрут.
Спортивне скелелазіння зробило перші кроки на олімпійській арені на Юнацьких іграх у 2018 році. Потім воно дебютувало на Іграх-2020 у Токіо як новий вид спорту.
Серфінг
Ще у 1920-х роках шанувальники серфінгу, включаючи триразового олімпійського чемпіона з плавання та корінного жителя Гаваїв Дюка Каханамоку, розпочали кампанію з включення цього виду спорту до олімпійської програми. Але на Іграх серфінг з'явився тільки в Токіо у 2021 році як додатковий вид.
Змагання з серфінгу відбуватимуться протягом 4 днів Олімпіади-2024 на великій відстані від Парижа – на пляжі Теахупоо на Таїті (Океанія). Це місце відоме своїми гігантськими хвилями, які можуть сягати 7 метрів.
Серфери виконують на хвилі маневри та трюки, які оцінюються п'ятьма суддями, виходячи з різноманітності, типу та складності. Виступи спортсменів також оцінюються за швидкістю, потужністю і плавністю рухів (по тому, як серфер переходить від одного руху до іншого). На Олімпійських іграх учасники використовують як дошку шортборди, які менші за лонгборди, тому добре підходять для виконання ефектних трюків.
Скейтбординг
Цей вид спорту виник у США у 1950-х роках. Щоб не нудьгувати у міжсезоння, серфери приробили колеса від роликів (скейтів) до своїх дошок (бордів). Пізніше катання на скейтборді стало частиною альтернативної культури 1980-х.
У Парижі скейтбордисти змагатимуться у двох найпопулярніших дисциплінах цього виду спорту: «парк» та «стріт». За правилами спортсмени повинні виконати вражаючі трюки, і при цьому їх виступ має відповідати певним критеріям щодо складності, швидкості та різноманітності рухів.
Змагання у дисципліні «парк» проходять у бетонній чаші (боулі) із вигнутими стінками. Спортсмени заїжджають на стінки боулу та набравши швидкість, виконують трюки.
Скейтерів оцінюють за висотою стрибків та швидкістю виконання трюків, а також за здатністю повністю використовувати трасу з усіма її об'єктами. Спортсмени виконують три 45-секундні заїзди, але в залік йде лише результат кращого з них.
У стріті більш плоска траса з поручнями та сходами. Спортсменів оцінюють за різноманітністю трюків та контролю борду під час двох 45-секундних заїздів, а також за п'ятьма трюками, які вони виконують окремо.
Турнір із цього виду спорту пройде на площі Конкрод (Згоди) у центрі французької столиці.
Що ще зміниться у програмі Олімпіади-2024
Окрім появи нових видів спорту, у програмі Ігор у Парижі відбулися зміни і у списку дисциплін (з них складаються види спорту). Додано 10 дисциплін, видалено 20 дисциплін та у низці дисциплін змінено формати їх проведення. Наприклад:
- у боксі введено одну нову вагову категорію у жінок, у чоловіків одну категорію видалено, а межі всіх категорій змінено;
- у бейсболі видалено чоловічий турнір, а у софтболі – жіночий;
- у важкій атлетиці видалено по дві вагові категорії у чоловіків та жінок та змінено межі всіх категорій;
- у легкій атлетиці у ходьбі по шосе замість дистанції 50 км у чоловіків введено змішану естафету на дистанцію марафону (42,195 км) за участю 1 чоловіка та 1 жінки. Розбивка за етапами: 11,45 км (чоловічий) + 10 км (жіночий) + 10 км (чоловічий) + 10,745 км (жіночий).