Facebook Pixel

Підземелля, сучасне мистецтво, 200 гривень — чому Луцьк входить до топ-10 туристичних місць України

Життя

Однією з локацій, де можна відпочити в Україні під час війни, є місто Луцьк – обласний центр Волинської області. The Page з’ясовує, завдяки яким туристичним локаціям Луцьк впевнено потрапляє у топ місць для відпочинку в Україні.

Чим цікавий Луцький замок — головна візитівка міста

Луцьк – одне з найбільш привабливих міст, де можна відпочити на західній Україні. Відстань від Луцька до державного кордону з Польщею не перевищує 85 км. Отже важливою перевагою Луцька для туристів стає його значна віддаленість від зони бойових дій і відносно нечасті повітряні тривоги.

Луцьк – одне із найстаріших міст України. Перша згадка про Луцьк датується 1085 роком, тоді як про Львів, наприклад, відомо з 1256 року.

Луцький замок. Фото: УНІАН

Луцький замок. Фото: УНІАН

Найстаріша споруда Луцька – замок, будівництво якого розпочалося у 1350 роки. Отже Луцький замок є одним з найдавніших і найбільших замків України. Він вражає не тільки своїм масштабом, а й гарним станом, у якому старовинний комплекс зберігся до нашого часу.

Луцький замок. Фото: УНІАН

Луцький замок. Фото: УНІАН

Мільйонам українців силует Луцького замку добре відомий. Адже графічний малюнок його в'їзної вежі традиційно прикрашає реверс банкноти 200 гривень, на аверсі якої зображена уродженка Волині поетеса Леся Українка.

У туристів є дивна традиція фотографуватися з купюрою в 200 грн на тлі Луцького замку. Вони сподіваються, що таке фото має забезпечити їм подальше життя у достатку.

Луцький замок. Фото: Марія Бабенко

Луцький замок. Фото: Марія Бабенко

Оскільки Луцький замок є доволі відомою пам'яткою, про яку вже написано чимало, надалі The Page зосередиться на деяких інших цікавинках Луцька, що стали доступними для туристів відносно нещодавно.

В Луцькому замку. Фото: УНІАН

В Луцькому замку. Фото: УНІАН

Які старовинні підземелля Луцька відкриті для туристів

Луцький замок, який також називають Верхнім, – не єдиний у місті. Адже до комплексу оборонних споруд Луцька також входить «Окольний замок». Певний час він був дерев’яний, а в 1500-ті роки дерев’яні конструкції замінили кам’яні мури.

Відновлення цієї пам’ятки провели у межах міжнародного грантового проєкту «Нове життя старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Луцька та Любліна». І хоча реалізацію проєкту дещо затримало повномасштабне вторгнення росії, у липні 2023 року в Луцьку відкрився новий музейний простір «Окольний замок», який включає вежу князів Чорторийських, фрагмент оборонного муру і підземелля колегіуму єзуітів.

Підземелля колегіуму єзуітів у Луцьку. Фото: Марія Бабенко

Підземелля колегіуму єзуітів у Луцьку. Фото: Марія Бабенко

Ці історичні підземелля у Луцьку вважають найбільшими в Україні. Цікаво, що під час реалізації згаданого проєкту дослідники додатково виявили понад 170 кв. м підземель, про які не було відомо до того. Наразі відреставровані підземелля колегіуму єзуїтів відкриті для відвідувачів. Розгорнута там експозиція знайомить із місцевою історією.

Підземелля, як і має бути, населені моторошними, потойбічними істотами. В одному з приміщень відвідувачів зустрічає роботизована силіконова фігура монаха. Оскільки кімната оснащена датчиками руху, він повертає голову і суворо дивиться в бік тих, хто потурбував його самотність. А в іншій підземній кімнаті можна зустрітися з привидом зі старовинної місцевої легенди – а саме голографічним зображенням Ганни Войтехової, дружини луцького ремісника, яку стратили через звинувачення у подружній зраді.

Підземелля колегіуму єзуітів у Луцьку. Фото: Марія Бабенко

Підземелля колегіуму єзуітів у Луцьку. Фото: Марія Бабенко

Вартість квитка для дорослого в «Окольний замок» становить 120 грн, для дитини – 80 грн.

Проте загадковий підземний Луцьк не обмежується тільки підземеллями колегіуму єзуїтів. Адже поруч розташований величний Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла, який у давнину, як і колегіум, належав ордену єзуїтів, а сьогодні є головним кафедральним собором Луцької дієцезії Римо-католицької Церкви в Україні. Підземелля під костелом також доступні для відвідувачів.

Крім того, у комплексі Луцького Братства Чесного Хреста можна спуститися до таємничої підземної крипти, де колись хоронили визначних діячів Луцького братства.

Підземна крипта Луцького Братства Чесного Хреста. Фото: Марія Бабенко

Підземна крипта Луцького Братства Чесного Хреста. Фото: Марія Бабенко

Чим цікавий Музей сучасного українського мистецтва Корсаків у Луцьку

В культурно-розважальному центрі «Адреналін-сіті», що розташований на околиці Луцька, з 2018 року працює Музей сучасного українського мистецтва Корсаків (МСУМК). Наразі площа музею сягає 12,5 тис. кв. м. Він складається з 15 залів на чотирьох поверхах. Постійна експозиція нараховує близько 4 тис. експонатів. Станом на 2024 рік це найбільший в Україні музей, який фокусується саме на сучасному мистецтві.

Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. Фото: Марія Бабенко

Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. Фото: Марія Бабенко

Окремі зали музею присвячені регіональним мистецьким осередкам. Наприклад, у великій залі №12 на другому поверсі представлена київська школа – Тіберій Сільваші, Анатолій Криволап та інші. По сусідству харківське коло, яке відрізняє синтез академічного, декоративного і промислового мистецтва. Одне з відомих імен тут – графік Павло Маков. Поруч південний колорит Одещини і Олександр Ройтбурд. А далі яскраве і різнобарвне Закарпаття. Такий принцип побудови експозиції є доволі вдалим. Адже в різних регіонах України сформувалися свої характерні мистецьки традиції.

Варто додати, у МСУМК 28 вересня 2024 року презентували найбільшу картину у світі «Космогонія» площею 2 тис. кв. м. До того протягом двох років відвідувачі музею могли спостерігати, як над цим масштабним артпроєктом працює український художник і скульптор Петро Антип, виходець із Горлівки Донецької області. Автором та куратором проєкту «Космогонія» виступив Віктор Корсак – фундатор Музею сучасного українського мистецтва Корсаків, бізнесмен з Луцька, голова ради директорів інвестиційної групи VolWest Group.

Найбільша картина у світі «Космогонія». Фото: Марія Бабенко

Найбільша картина у світі «Космогонія». Фото: Марія Бабенко

Крім постійної і змінної експозиції образотворчого мистецтва в межах МСУМК діє Музей науки, техніки і промислового дизайну, бібліотека мистецької літератури, артковоркінг тощо.

Дорослий квиток в МСУМК коштує 100 грн, дитячий – 50 грн. Кожну середу музей можна відвідати безкоштовно. Для кращого розуміння сучасного українського мистецтва варто замовити екскурсію (350 грн до 6 осіб).

Відвідуванню МСУМК можна присвятити окремий день. Адже 1-2 годин для знайомства з масштабною і різноплановою експозицією буде замало. До того ж в КРЦ «Адреналін-сіті» можна знайти інші розваги на будь-який смак і пообідати у ресторанах або кафе.

Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. Фото: Марія Бабенко

Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. Фото: Марія Бабенко

ТОП-10 туристичних об’єктів Луцька

Замки, підземелля і музей сучасного мистецтва – далеко не єдині цікаві для туристів локації Луцька. Наведемо наступний список об’єктів, які варто побачити:

  • Луцький замок із музеями;
  • Окольний замок із підземеллями;
  • Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла із підземеллями;
  • Комплекс Луцького Братства Чесного Хреста із підземною криптою;
  • Лютеранська кірха на вулиці Караїмській;
  • Будинок скульптора Голованя або луцький будинок з химерами;
  • Будинок Косачів, де певний час жила Леся Українка;
  • Музей волинської ікони;
  • Аптека-музей (аптека Злоцьких);
  • Музей сучасного українського мистецтва Корсаків.
Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла у Луцьку. Фото: Марія Бабенко

Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла у Луцьку. Фото: Марія Бабенко

Готелі, ресторани, кафе Луцька

Одного дня, вочевидь, недостатньо для повноцінного знайомства з Луцьком. Отже, туристу варто попіклуватися про бронювання готелю або апартаментів. В центрі Луцька можна знайти як сучасні, комфортабельні готелі, як-от Ribas Rooms Lutsk (від 1900 грн за двомісний номер за ніч) або Noble Boutique Hotel (від 1980 грн), так і економні пропозиції від 500 грн.

Напевно, гостям міста буде важко оминути луцький ресторан «Корона Вітовта». Адже він розташований біля Луцького замку і з його літнього майданчика можна милуватися тією самою величною в'їзною вежею, що зображена на банкноті 200 гривень. З місцевих волинських страв тут радять скуштувати деруни з білими грибами (260 грн за порцію) та вугор з білими грибами у підливі з вершків та білого вина (800 грн).

Біля залізничного вокзалу можна повечеряти у ресторації «Курінь», де, зокрема, пригощають стравами з усієї України, як-от мазурики по-волинськи (190 грн), бограч (170 грн), банош з бринзою (130 грн), деруни (140 грн) тощо.

В misto.cafe. Фото: misto.cafe

В misto.cafe. Фото: misto.cafe

Також туристам у Луцьку варто відвідати кафе суспільного впливу – misto.cafe, яке відкрилося у вересні 2024 року. Однією з «фішок» цього закладу стала кримськотатарська кухня, якої раніше не було у місті – наприклад, «трушний чіберек з Криму» з м’ясом або сиром (75-80 грн). Тут можна не тільки перекусити, а й придбати на згадку про гостинне місто мерч Луцька. Відвідувачам важливо розуміти, що 80% прибутку misto.cafe йде на підтримку суспільно важливих проєктів Луцька. Співзасновниками закладу стали 100 місцевих підприємців.

Фільм тижня: супергеройський бойовик «Бетмен» Життя

Фільм тижня: супергеройський бойовик «Бетмен»

10 сучасних українських фільмів, які варто подивитися Життя

10 сучасних українських фільмів, які варто подивитися

Як влітку 2024 року живе гірський курорт Буковель – ціни, можливості, враження Життя

Як влітку 2024 року живе гірський курорт Буковель – ціни, можливості, враження